ورود كاربران

آخرين مطالب

با عنایت به فرا رسیدن هفته ملی اطلاع رسانی ایدز ۱۵-۹ آذر ماه ۹۸ کمیته فنی در روز دوشنبه مورخ ۲۷/۰۸/۹۸  در سالن آموزش معاونت بهداشتی با حضور معاون بهداشتی، مدیر گروه بیماری ها، نمایندگان ادارات ، سازمان ها و فرمانداری، مسئولین واحد های ستاد معاونت بهداشتی و کارشناسان واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری ها برگزار گردید.

در راستای اجرای  هرچه بهتر کمپین  پیشگیری و تشخیص زودرس سرطان پستان (۹مهر الی ۹ آبان ماه ) ، کمیته فنی با حضور نمایندگان ادارات ( اداره ورزش و جوانان و اداره آموزش و پرورش و ..) و مسئولین واحد های فنی و نماینده معاونت درمان روز سه شنبه مورخه ۲۳/۷/۹۸ در سالن اجتماعات معاونت بهداشتی برگزار گردید.

با عنایت به فرا رسیدنهفته ملی دیابت ۱۸ لغایت ۲۴ آبان ۱۳۹۸، در جهت ارتقاء میران فعالیت بدنی بیماران دیابتی، معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود اقدام به برگزاری پیاده روی با حضور بیماران دیابتی تحت پوشش کلینیک غیر واگیر دانشگاه، با حضور نماینده اداره ورزش و جوانان، مشاور امور بانوان معاونت بهداشتی، پزشک کلینیک دیابت و کارشناسان بیماری معاونت نمود. این مراسم که با سخنرانی خانم دکتر پوریحیی، فعالیت بدنی و اجرای مسابقه و پذیرایی همراه بود در روز چهارشنبه ۲۲ آبان ماه در پارک بهاستان و از ساعت ۹ الی ۱۱:۳۰ صبح برگزار گردید.

زمان پیاده روی : روز چهارشنبه ۲۲ آبان ماه ۹۸  ساعت ۹٫۳۰ صبح

مکان: پارک بهارستان

گروه هدف: بیماران دیابتی تحت پوشش کلینیک غیر واگیر

با عنایت به اهمیت پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر در کاهش مرگ و میر زودرس و ناتوانی، کارگاه آموزشی ویژه پزشکان مراکز خدمات جامع سلامت در معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در تاریخ ۱۱ و ۱۲ آبان ماه ۹۸ برگزار گردید.

در این کارگاه آموزشی، دکتر حیدری؛ متخصص غدد، در ارتباط با پیشگیری و کنترل دیابت، دکتر پور یحیی؛ متخصص داخلی، پیرامون پیشگیری و کنترل فشارخون و دکتر ذوالفقاری در خصوص پیشگیری و کنترل دخانیات سخنرانی نمودند.

شرکت کارکنان ستاد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، در کمپین ملی” پیشگیری و تشخیص زودرس سرطان پستان”

 به مناسبت فرارسیدن ۷ مهرماه روز جهانی قلب، کمیته فنی بزرگداشت این روز در تاریخ ۹۸/۷/۶ ساعت ۸:۳۰ در سالن آموزش معاونت بهداشتی برگزار شد.

  در این جلسه معاون اجرایی، مدیر گروه بیماری های واگیر و غیر واگیر، مسئولین واحدهای ستاد معاونت بهداشتی و کارشناسان واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود حضور داشتند. در ابتدا دکتر فاتح؛ مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری ها، ضمن بیان اهداف جلسه به تشریح فعالیت های مربوط به این برنامه در دانشگاه علوم پزشکی و سایر ادارات و سازمان ها در طی سال ۹۷ تاکنون پرداخته و پیرامون نحوه فعالیت ها و اقدامات سایر واحد ها در بزرگداشت این روز در سال جاری بحث و گفتگر کرد. در پایان بدنبال تصویب اقدامات پیشنهاد شده توسط حاضرین در جلسه، آقای یوسفی؛ معاون اجرایی معاونت بهداشتی، به پایش و ارزشیابی اقدامات گذشته تاکید نمود و اضافه کرد برای نیل به اهداف برنامه باید حساس سازی صورت بگیرد و فرهنگ سازی را از خودمان شروع کنیم.

  کارگاه آموزشی مراقبت و کنترل بیماری های منتقله از حیوان به انسان ( زئونوز )  در مورخ سوم مهر ماه ۱۳۹۸  با شرکت حدود۶۰ نفر از مراقبین سلامت وکارشناسان بهداشتی،  شهری و روستایی و پرسنل ستادی، در سالن آموزش معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود،  توسط نجوی؛ کارشناس زئونوز گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریها معاونت  برگزار گردید .

در این کارگاه ضمن بررسی وضعیت اپیدمیولوژیک بیماریهای  سالک ،  هاری و حیوان گزیدگی در کشور و منطقه ، مباحث آموزشی در ارتباط با بیماری های  تب خونریزی دهنده کریمه کنگو  و تب دنگی،  توسط دکتر عسگریان؛ عضو هیئت علمی دانشکده پیراپزشکی، به تفصیل ارایه گردید.      

     

ششم مهرماه؛ روز جهانی مبارزه با هاری

دومین نشست کمیسیون ماده ۴۸ قانون پنجم توسعه در سال ۱۳۹۸،  ساعت ۱۰ صبح  در سالن اجتماعات معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود  با حضور نمایندگان ادارات؛ دادگستری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری و مسئولین واحد های فنی معاونت بهداشتی برگزار گردید.

دکتر بینش، رییس مرکز بهداشت و معاون بهداشتی، درخصوص هماهنگی سازمان ها و ادارات جهت اجرای هر چه بهتر نظارت بر ممنوعیت تبلیغات فهرست کالا و خدمات آسیب رسان مطالبی را ارایه نمودند.

در ادامه دکتر فاتح، مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشتی، در زمینه اطلاع رسانی به گروه های هدف و ارسال رونوشت مکاتبات و پیگیری های به عمل آمده به معاونت بهداشتی توضیحاتی را بیان نمودند.

در پایان و بعد از تبادل نظرات، صحبت هایی در ارتباط با جهت اجرای هرچه بهتر گشت مشترک مربوطه توسط معاونت بهداشت و معاونت غذا و دارو و اداره صنعت و معدن، مطرح گردید.

    دهمين جلسه كميته نظارت بر اجرای برنامه استراتژیک کنترل عفونت اچ آی وی/ایدز، در روز يكشنبه مورخ ۲۴/۰۶/۹۸ ساعت ۱۱ صبح در سالن آموزش، معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكي شاهرود برگزار گردید.

 در این جلسه دکتر بینش؛ رییس مركز بهداشت و معاون بهداشتي، نماينده فرمانداري،كارشناس آزمايشگاه نيروي انتظامي، و نمايندگان ادارات: آموزش و پرورش، شهرداري، بهزيستي،كار و رفاه اجتماعي، مسئول درمانگاه زندان، و کارشناسان واحد پيشگيري و مبارزه با بيماري ها و مسئول واحد سلامت روان معاونت بهداشتی حضور داشتند.

دكتر بينش؛ پس از خیر مقدم گویی به حاضرین در جلسه و به بیان اهدف برگزاري دهمين كميته پرداختند و بر برگزاري منظم جلسات تاکید داشتند.

ایشان بیان داشتند که انتقال ويروس اچ آي وي به شکل جنسي، جزء اولین راه های انتقال می باشد.

در ادامه جلسه دکتر بینش با اعلام این مطلب که تنها ۲۵ درصد تحقق اهداف بهداشتي، مربوط به حوزه  وزارت بهداشت است و ۷۵ درصد ديگر همكاري های بين بخشي را مي طلبد، بر همکاری سایر شركاي برنامه در راستاي رسيدن به اهداف كميته تاکید نمودند و در خصوص اهمیت آموزش خود مراقبتي به عموم مردم و مشاركت بين بخشي در كنترل و پيشگيري از اچ آي وي سخنانی ایراد فرمودند.

در پایان جلسه اعضاء کمیته به بیان اقدامات انجام شده توسط ادارات متبوع در سه ماه گذشته پرداخته و پس از بحث و گفتگو، مصوبات این جلسه تشریح شد.

نهمین کمیته فصلی نظارت بر چهارمین برنامه ملی استراتژیک کنترل عفونت اچ آی وی/ایدز در تاریخ ۲۹/۰۳/۹۸ در معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با حضور نمایندگان سازمان ها و ادارات شرکای برنامه برگزار گردید. در این جلسه دکتر بینش؛ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، به وجود استیگما، بخصوص در سطوح بالاتر جامعه از جمله دانشگاهیان واهمیت نقش رسانه ملی در رفع آن اشاره نمود. در ادامه سرکار خانم دکتر فاتح؛ مدیرگروه بیماری ها معاونت بهداتشی، ضمن بررسی عملکرد ها و فعالیت اعضا در سال گذشته و مصوبات این جلسه، بر لزوم مطرح کردن برنامه در شورای اداری فرمانداری در خصوص فراخوان همکاری همه ادارات تاکید نمودند.

13

کارگاه آموزشی یک روزه مراقبت از بیماری های زئونوزها؛ سالک، سیاه زخم و آموزش نظام نوین هاری در مورخه ۹۷/۱۲/۷ در سالن شماره یک معاونت بهداشتی شاهرود برگزار گردید.

در این کارگاه آموزشی آقایان: نجوی؛ کارشناس زئونوز معاونت بهداشتی و دکتر محمدتقی رحیمی؛ عضو هیئت علمی رشته انگل شناسی دانشکده پزشکی، به ایراد سخنان و ارایه آموزش جهت گروه هدف مراقبین سلامت مراکز  نمودند.

13

كارگاه آموزشی مراقبت بیماری های تب دنگي و مالاريا که از  جمله بيماري هاي منتقله از طریق ناقلين می باشد در مورخه ۲۹ / ۸ / ۹۷   با حضور كارشناسان، مراقبين سلامت و پرسنل آزمايشگاه ، در سالن آموزش شماره يك معاونت بهداشتي شاهرود، توسط كارشناس زئونوز معاونت و عضو هيئت علمي دانشكده پزشكي برگزار گرديد.

 

به مناسبت روز جهانی ایدز، اتوبوس ایدز جهت انجام مشاوره و تست سریع ایدز در سطح شهر توسط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود راه اندازی شد.