ورود كاربران

آخرين مطالب

۱ تا ۷ بهمن ماه، پویش ملی مبارزه با سرطان:

سرطان قابل پیشگیری و درمان است با خودمراقبتی و امید

@behdashtshahrood

photo_2019-01-17_09-48-00 photo_2019-01-17_09-47-48 photo_2019-01-17_09-47-51 photo_2019-01-17_09-47-57

اولین نشست هماهنگی دبیران و جانشینان کانون های سلامت محله شهر شاهرود در مورخ ۱۹ دی ماه در سالن شماره یک معاونت بهداشتی و به مدت سه ساعت برگزار گردید. در این برنامه ضمن بیان مطالب مختلف آموزشی توسط کارشناس واحد آموزش و ارتقاء سلامت، نقطه نظرات افراد حاضر در جلسه استماع شد و به بحث و گفتگو و نتیجه گیری پرداخته شد.

13

به گزارش روابط عمومی دانشگاه به مناسبت گرامیداشت روزجهانی داوطلبان سلامت با شعار “اجتماعی شدن سلامت با مشارکت داوطلبان سلامت از ۳۷ داوطلب سلامت دانشگاه علوم پزشکی شاهرود تقدیر شد.

در مراسم بزرگداشت روز جهانی داوطلبان سلامت که با حضور دکتر چمن رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود ،دکتر  باباخانی معاون اجتماعی در امور مشارکت های مردمی ،دکتر بینش معاون بهداشتی و بیش از ۲۰۰نفر از داوطلبین سلامت روز یکشنبه ۲۵آذر ماه در سالن پورسینا دانشگاه برگزار گردید.

دکتر چمن رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود ضمن تبریک میلاد با سعادت امام حسن عسکری (ع) و خوشامدگویی به تاریخچه واهمیت داوطلب سلامت پرداخت و گفت: روزجهانی داوطلب فرصتی جهت ترغیب و حمایت از خدمات داوطلبان نظام سلامت است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بیان داشت: داوطلبان سلامت، افرادی هستند که بدون هیچ گونه مزد و حقوقی فقط به خاطر عشق و انسانیت، رضای الهی و حس مسوولیت پذیری در برابر جامعه مانند پل ارتباطی بین مسوولان بهداشتی و مردم عمل می کنندو داوطلبان سلامت چهره های آشنا و بازوان توانای حوزه های بهداشت و درمان هستند

 دکتر چمن با تقدیر اززحمات داوطلبین سلامت افزود  :ایجاد معاونت اجتماعی در سالهای اخیر با هدف استفاده از ظرفیتهای گروه ها و نهاد های مردمی برای پیشبرد اهداف سلامت بوده است و می توان داوطلبین سلامت را یکی از بهترین نمونه های مشارکت مردمی در بخش سلامت و اجتماع دانست.

 دکتر  باباخانی معاون اجتماعی در امور مشارکت های مردمی دانشگاه نیز در این مراسم ضمن تاکید بر نقش داوطلبین سلامت در عرصه پیشگیری و ارتقاء سلامت جامعه اظهار کرد: در مقوله بهداشت به دنبال سلامت عمومی از نظر روانی، جسمی و اجتماعی برای مردم جامعه هستیم.

وی افزود: اگرهر یک از داوطلبین امر سلامت به وظیفه خود به درستی عمل کند قطعا جهش قابل توجهی در جهت ارتقای سلامت جامعه خواهیم داشت.

دراین مراسم که با اجرای شعر،موسیقی زنده همراه بود از۳۷داوطلب سلامت تقدیر بعمل آمد.

13

سلامت حقی ست همگانی که احقاق آن نیازمند پاسخگویی کلیه دستگاه­ها و نهادهای دولتی و خصوصی و نیز مسئولیت­پذیری تمامی اقشار جامعه در قبال سلامت خود، خانواده و اجتماع می باشد.  منظور از اجتماعی شدن سلامت تحقق موارد ذیل می­باشد:

 1. مشارکت آحاد مردم در حوزه سلامت
 2. شناخت، سازماندهی، توانمندسازی و بکارگیری منابع انسانی، مالی و فیزیکی خارج از بخش سلامت در کنار منابع داخلی در جهت اصلاح مدیریت نظام سلامت به منظور تأمین و ارتقاء سلامت فرد، خانواده و جامعه
 3. تحقق پوشش همگانی سلامت با اولویت برنامه­های ارتقايي سلامت و اقشار محروم جامعه

مشارکت مردمی: مشارکت مردم در کانون آگاهانه، داوطلبانه، مسئولانه و عادلانه می­باشد.

 1. مردم نسبت به اهداف و برنامه های کانون اطلاعات و آگاهی کامل دارند (مشارکت آگاهانه)
 2. مردم به صورت داوطلبانه در اجرای امور کانون مشارکت دارند (مشارکت داوطلبانه)
 3. مردم از تأثیر فعالیت کانون بر زندگی خود و جامعه آگاهی کامل دارند و در پیشبرد اهداف کانون در حد توان مشارکت می نمایند. (مشارکت مسئولانه)
 4. حضور و مشارکت شهروندان در کانون سلامت محلی برای تمامی آحاد جامعه یکسان است و هر شخص علاقمندی می تواند عضو کانون سلامت گردد. (مشارکت عادلانه)

کانون سلامت محله: کانونی است که با مشارکت مردم در یک محله با هدف ارتقای سلامت خود، خانواده، محله و جامعه تشکیل میگردد.

اهداف:

 1. ارتقای سطح سلامت جسمی، روانی و اجتماعی و معنوی ساکنان محله
 2. نهادینه سازی مشارکت و همکاری های مردم در توسعه سلامت محله
 3. بسیج، هدایت و مدیریت ظرفیت‌های مردمی در پاسخ‌دهی به معضلات و مشکلات سلامت محله
 4. سازماندهی و توانمندسازی مردم در پذیرش مسئولیت‌ اجتماعی سلامت
 5. افزایش مشارکت مؤثر، کارآمد، پویا و خلاق مردم در توسعه سلامت خود، خانواده و محله
 6. تقویت روحیه خودباوری، اعتماد به‌ نفس و احساس ارزشمند بودن مردم، از طریق مشارکت در انجام کارهای داوطلبانه و خیرخواهانه
 7. تقویت شادابی و امید در شهروندان از طریق بهبود شرایط محیطی و اجتماعی و نیز ترویج سبک زندگی سالم

در این راستا و در جهت تشکیل کانون سلامت در محلات جلسه ای با حضور دکتر باباخانی؛ قائم مقام رسایت داشنگاه در امور اجتماعی و کارشناسان واحد آموزش و ارتقاء سلامت و سفیران سلامت محله در مورخ ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ در سالن معاونت بهداشتی شاهرود برگزار گردید.

 

DSC_0023

نمایشگاه هفته جوان و ازدواج

۲۸ لغایت ۳۰ مرداد ماه ۱۳۹۷

شروع نمایشگاه بعد از نماز مغرب و عشاء

مکان: پارک شهدای محراب شاهرود

 

این نمایشگاه به مناسبت هفته جوان و ازدواج جوانان در تاریخ ۲۸ مرداد ماه و با حضور فرماندار، امام جمعه و جمعی از مسئولین شهرستان شاهرود افتتاح گردید و نهادها و ادارات مختلف در غرفه های خود، ارایه دهنده خدمات می باشند. معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود نیز با دو غرفه: ” ازدواج سالم، شاد و پایدار” و “مشاوره ازدواج” ارایه دهنده خدمات مختلف می باشد.

 

 

13.2

با توجه به گذار بيماري‌ها از واگير به غير واگير و حركت از درمان قطعي بيماري‌ها به مراقبت مادام العمر، نقش مردم در مراقبت از سلامت خود و اعضاي خانواده براي سالم زيستن، مديريت ناخوشي‌‌هاي جزيي، مديريت بيماري‌هاي مزمن و حاد روز به روز در حال افزايش است به گونه‌اي كه طبق برآوردها ۶۵ تا ۸۵ درصد تمام مراقبت‌ها از نوع خودمراقبتي است.

«خودمراقبتي» شامل اعمالي است اکتسابی، آگاهانه و هدفدار كه مردم براي خود، فرزندان و خانواده شان انجام مي‌دهند تا تندرست بمانند، از سلامت جسمي، روانی و اجتماعی خود حفاظت كنند، نيازهاي جسمی، رواني و اجتماعی خود را برآورده سازند، از بيماري ها يا حوادث پيشگيري كنند، ‌بیماری‌های مزمن خود را مدیریت كنند و نيز از سلامت خود بعد از بيماري حاد يا ترخيص از بيمارستان، حفاظت كنند.
حيطه‌هاي خودمراقبتي شامل ارتقاي سلامت، اصلاح سبک زندگي،‌ پيشگيري از بيماري، خود ارزیابی،‌ حفظ سلامت،‌ مشارکت در درمان و توان بخشي است.
خودمراقبتی موجب ارتقای سلامت و کیفیت زندگی، افزایش رضایت بیماران، منطقی شدن استفاده از خدمات (نياز كمتر به مشاوره ارايه دهندگان خدمات در مراكز بهداشتي،كاهش ويزيت بيماران سرپايي و كاهش استفاده از منابع بيمارستاني) و نیز کاهش هزینه های سلامت می شود

در راستای اجرای برنامه ملی خودمراقبتی که پنجمین برنامه از طرح تحول سلامت، واحد آموزش و ارتقاء سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود بصورت دوره ای، جلسات آموزشی را جهت سفیران سلامت دانشجویی که یکی از اجزاء این برنامه می باشد، برگزار می نماید.

 

13

سازمان جهانی بهداشت فرآیند نیازسنجی سلامت را فرآیندی مشارکتی می داند که باید توسط تیمی متشکل از کارکنان نظام سلامت و مردم بومی جامعه ی مورد ارزیابی، انجام شود و نتایج برنامه ریزی مداخلاتی که بدون نیازسنجی مشارکتی اجرا شده باشد را معادل بلا یا Disaster اعلام می کند.

 

در این راستا کارگاه آموزشی “برنامه ملی نیازسنجی” به مدت دو روز و در تاریخ های ۲۲ و ۲۴ اردیبهشت ماه جهت مراقبین سلامت مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی در مکان آموزشگاه بهورزی بسطام توسط واحد آموزش و ارتقاء سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود برگزار گردید.

برنامه نیازسنجی سلامت نقش بسزایی در نظام تحول سلامت در حوزه بهداشت دارد و به عنوان رکن اساسی برنامه ملی خودمراقبتی، زیر بنای مشارکت مردم را در برنامه ریزی عملیاتی مشارکتی مهیا می سازد. در این برنامه اصول مراقبت های اولیه بهداشتی که ۳۷ سال پیش در نشست آلماتا اعلام گردید و می تواند در سایه عملیاتی شدن این برنامه، به پنج اصل “عدالت در سلامت”، “مشارکت مردمی”، “همکاری بین بخشی” (و حتی مهم تر از آن “همکاری درون بخشی” که یک معضل حاد نظام سلامت فعلی است)، “به کارگیری تکنولوژی مناسب” و “ادغام یا جامعیت خدمات” دست یافت.

10

105

کم خونی فقر آهن یک بیماری است که در نتیجه آن سلول های قرمز خون کاهش می یابد. کمبود سلول های قرمز خون نیز منجر به کاهش اکسیژن رسانی به بافت ها و اندام های حیاتی بدن می شود

ادامه مطلب

cancer

سرطان بیماری است که در آن سلولهای غیر طبیعی به صورت کنترل نشده تکثیر یافته و می توانند بافتهای مجاور را درگیر کنند. سلولهای سرطانی همچنین می توانند از طریق جریان خون یا لنف به سایر نقاط بدن گسترش یابند. سرطان یک اصطلاح عمومی برای یک گروه بزرگ بیماری است که می تواند در هر قسمتی از بدن تاثیر گذار باشد. یکی از ویژگی های تعریف سرطان ایجاد سریع سلولها ی غیر طبیعی که فراتر از مرزهای معمول خود رشد می کنند و به مناطق مجاور و ارگان های دیگر نیز گسترش می یابند این فرایند به عنوان متاستاز نامیده می شود متاستاز علت عمده مرگ ناشی از سرطان است.

ادامه مطلب

  poster_219439

با توجه به شروع فصل سرما، معاونت بهداشتي با همكاري واحد آموزش و ارتقاء سلامت اقدام به راه اندازي كمپين پيشگيري از آنفلونزا و بيماري هاي حاد تنفسي نموده است.

ادامه مطلب

1_218554

از جمله وسایل محبوب مورد استفاده­  شما دانش­ آموزان در سال­های تحصیل در مدرسه، کوله­ پشتی است اما باید به این مسئله نیز توجه داشت که استفاده از کوله­ پشتی­ های غیراستاندارد یا نحوه  استفاده­  نادرست از آن با درد و آسیب­های بسیاری مثل کمردرد، شانه درد، تغییر در شیوه­­ ای صحیح راه رفتن، حتی تغییر در ضربان قلب و … همراه است

ادامه مطلب

b1_217509

به منظور پيشگيري از حوادث ترافيكي ناشي از مسافرت هاي پاياني تابستان، دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت با همكاري معاونت فرهنگي راهور ناجا، كمپين ايمني و ارتقاي سلامت مسافران تابستاني را برنامه ريزي و طراحي نموده است.

flask1_217413 mobil1_217521

ادامه مطلب