ورود كاربران

آخرين مطالب

با توجه به گذار بيماري‌ها از واگير به غير واگير و حركت از درمان قطعي بيماري‌ها به مراقبت مادام العمر، نقش مردم در مراقبت از سلامت خود و اعضاي خانواده براي سالم زيستن، مديريت ناخوشي‌‌هاي جزيي، مديريت بيماري‌هاي مزمن و حاد روز به روز در حال افزايش است به گونه‌اي كه طبق برآوردها ۶۵ تا ۸۵ درصد تمام مراقبت‌ها از نوع خودمراقبتي است.

«خودمراقبتي» شامل اعمالي است اکتسابی، آگاهانه و هدفدار كه مردم براي خود، فرزندان و خانواده شان انجام مي‌دهند تا تندرست بمانند، از سلامت جسمي، روانی و اجتماعی خود حفاظت كنند، نيازهاي جسمی، رواني و اجتماعی خود را برآورده سازند، از بيماري ها يا حوادث پيشگيري كنند، ‌بیماری‌های مزمن خود را مدیریت كنند و نيز از سلامت خود بعد از بيماري حاد يا ترخيص از بيمارستان، حفاظت كنند.
حيطه‌هاي خودمراقبتي شامل ارتقاي سلامت، اصلاح سبک زندگي،‌ پيشگيري از بيماري، خود ارزیابی،‌ حفظ سلامت،‌ مشارکت در درمان و توان بخشي است.
خودمراقبتی موجب ارتقای سلامت و کیفیت زندگی، افزایش رضایت بیماران، منطقی شدن استفاده از خدمات (نياز كمتر به مشاوره ارايه دهندگان خدمات در مراكز بهداشتي،كاهش ويزيت بيماران سرپايي و كاهش استفاده از منابع بيمارستاني) و نیز کاهش هزینه های سلامت می شود

در راستای اجرای برنامه ملی خودمراقبتی که پنجمین برنامه از طرح تحول سلامت، واحد آموزش و ارتقاء سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود بصورت دوره ای، جلسات آموزشی را جهت سفیران سلامت دانشجویی که یکی از اجزاء این برنامه می باشد، برگزار می نماید.

 

13

سازمان جهانی بهداشت فرآیند نیازسنجی سلامت را فرآیندی مشارکتی می داند که باید توسط تیمی متشکل از کارکنان نظام سلامت و مردم بومی جامعه ی مورد ارزیابی، انجام شود و نتایج برنامه ریزی مداخلاتی که بدون نیازسنجی مشارکتی اجرا شده باشد را معادل بلا یا Disaster اعلام می کند.

 

در این راستا کارگاه آموزشی “برنامه ملی نیازسنجی” به مدت دو روز و در تاریخ های ۲۲ و ۲۴ اردیبهشت ماه جهت مراقبین سلامت مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی در مکان آموزشگاه بهورزی بسطام توسط واحد آموزش و ارتقاء سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود برگزار گردید.

برنامه نیازسنجی سلامت نقش بسزایی در نظام تحول سلامت در حوزه بهداشت دارد و به عنوان رکن اساسی برنامه ملی خودمراقبتی، زیر بنای مشارکت مردم را در برنامه ریزی عملیاتی مشارکتی مهیا می سازد. در این برنامه اصول مراقبت های اولیه بهداشتی که ۳۷ سال پیش در نشست آلماتا اعلام گردید و می تواند در سایه عملیاتی شدن این برنامه، به پنج اصل “عدالت در سلامت”، “مشارکت مردمی”، “همکاری بین بخشی” (و حتی مهم تر از آن “همکاری درون بخشی” که یک معضل حاد نظام سلامت فعلی است)، “به کارگیری تکنولوژی مناسب” و “ادغام یا جامعیت خدمات” دست یافت.

10

105

کم خونی فقر آهن یک بیماری است که در نتیجه آن سلول های قرمز خون کاهش می یابد. کمبود سلول های قرمز خون نیز منجر به کاهش اکسیژن رسانی به بافت ها و اندام های حیاتی بدن می شود

ادامه مطلب

cancer

سرطان بیماری است که در آن سلولهای غیر طبیعی به صورت کنترل نشده تکثیر یافته و می توانند بافتهای مجاور را درگیر کنند. سلولهای سرطانی همچنین می توانند از طریق جریان خون یا لنف به سایر نقاط بدن گسترش یابند. سرطان یک اصطلاح عمومی برای یک گروه بزرگ بیماری است که می تواند در هر قسمتی از بدن تاثیر گذار باشد. یکی از ویژگی های تعریف سرطان ایجاد سریع سلولها ی غیر طبیعی که فراتر از مرزهای معمول خود رشد می کنند و به مناطق مجاور و ارگان های دیگر نیز گسترش می یابند این فرایند به عنوان متاستاز نامیده می شود متاستاز علت عمده مرگ ناشی از سرطان است.

ادامه مطلب

  poster_219439

با توجه به شروع فصل سرما، معاونت بهداشتي با همكاري واحد آموزش و ارتقاء سلامت اقدام به راه اندازي كمپين پيشگيري از آنفلونزا و بيماري هاي حاد تنفسي نموده است.

ادامه مطلب

1_218554

از جمله وسایل محبوب مورد استفاده­  شما دانش­ آموزان در سال­های تحصیل در مدرسه، کوله­ پشتی است اما باید به این مسئله نیز توجه داشت که استفاده از کوله­ پشتی­ های غیراستاندارد یا نحوه  استفاده­  نادرست از آن با درد و آسیب­های بسیاری مثل کمردرد، شانه درد، تغییر در شیوه­­ ای صحیح راه رفتن، حتی تغییر در ضربان قلب و … همراه است

ادامه مطلب

b1_217509

به منظور پيشگيري از حوادث ترافيكي ناشي از مسافرت هاي پاياني تابستان، دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت با همكاري معاونت فرهنگي راهور ناجا، كمپين ايمني و ارتقاي سلامت مسافران تابستاني را برنامه ريزي و طراحي نموده است.

flask1_217413 mobil1_217521

ادامه مطلب

posterkam_hajm3_208880

زندگي عاري از دخانيات، حقي براي همه

ادامه مطلب

sabzi

سبزی ها و میوه های تازه فواید زیادی دارند و توصیه می شود روزانه حداقل ۵ وعده از آن ها مصرف کنید و اما گاهی بی توجهی به نکته های بهداشتی هنگام خرید، شستشو و نگهداری این مواد باعث ایجاد آلودگی  محصول و بیماری می شود.

ادامه مطلب

namak

* سر سفره از نمکدان استفاده نکنید.

* بر چسب مواد غذایی را حتماً بخوانید تا از میزان نمک موجود در آن ها مطلع شوید.

* مقدار زیادی سبزیجات و میوه جات تازه مصرف کنید . غیر از اثرات مفید مصرف میوه ها و سبزیجات، پتاسیم موجود در آن ها باعث تعادل سدیم دریافتی می شود.

* بهتر است نمک زا کم مصرف کنید، اما اگر می خواهید آن را در غذا بریزید، نمک را در آخرین مرحله پخت، به مقدار خیلی کم اضافه کنید.

* ورزش کنید.

ادامه مطلب