ورود كاربران

آخرين مطالب

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود صبح روز یکشنبه یکم دی ماه ۹۸ به مناسبت گرامی‌داشت روز جهانی داوطلب سلامت و به پاس قدردانی از زحمات آنها مراسم جشنی با حضور دکتر چمن رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، دکتر بینش معاون بهداشتی، اعضای هیات رییسه دانشگاه، اعضای شورای اسلامی شهر شاهرود شهرداری، بهزیستی، آموزش و پرورش، دانشکده تربیت بدنی و داوطلبین سلامت، مربیان آنها و سفیران سلامت درمحل تالار پورسینا دانشگاه برگزار شد.

دکتر احسان بینش معاون بهداشتی دانشگاه ضمن تبریک روز جهانی داوطلب سلامت با شعار “هر خانه یک پایگاه سلامت، سلامتی برای همه، توسط همه ” از زحمات این گروه تقدیر نمود.

وی با اشاره به تغییر سیمای بیماری ها و سبک زندگی و افزایش بار بیماریهای غیر واگیر که بعد از حوادث ترافیکی مهمترین علت مرگ و میر در کشور است به اهمیت خودمراقبتی و نقش سفیران سلامت محله (داوطلبین سلامت) در مشارکت اجتماعی و همکاری در اجرای برنامه های بهداشتی و انتقال آن به خانوارهای تحت پوشش تاکید نمود.

دکتر بینش گفت: داوطلبین سلامت در اجرای طرح ملی فشارخون نقش بسزای داشتند.

وی افزود: تحقق کامل سلامتی در جامعه مستلزم همکاری همه سازمانها و نهادهای اجتماعی می باشد.

گفتنی است این مراسم به همت واحد آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه و با اجرای نمایش و موسیقی، پخش کلیپ فعالیت های داوطلبین سلامت و تقدیر از مربیان و نماینده داوطلبین سلامت و قرعه کشی و اهدا جوایز به پایان رسید.

#هر_خانه_یک_پایگاه_سلامت

#سلامت_برای_همه_توسط_همه

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صبح روز یکشنبه یکم دی ماه ۹۸ به مناسبت گرامی‌داشت روز جهانی داوطلب سلامت و به پاس قدردانی از زحمات آنها مراسم جشنی با حضور دکتر چمن رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، دکتر بینش معاون بهداشتی، اعضای هیات رییسه دانشگاه، اعضای شورای اسلامی شهر شاهرود شهرداری، بهزیستی، آموزش و پرورش، دانشکده تربیت بدنی و داوطلبین سلامت شهر شاهرود، مربیان آنها و سفیران سلامت، به همت واحد آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشتی درمحل تالار پورسینا دانشگاه برگزار شد.

در این مراسم دکتر رضا چمن رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود افزود:

ارتقاء و نهادینه کردن سلامت معنوی در سطح جامعه با مشارکت و حضور آگاهانه مردم، مقدم بر سلامت فردی، جسمی، روانی و اجتماعی است و ارایه مدل جهانی آن همراه با بهره گیری از منابع دینی و غنای مکتب اسلام و رویکرد توحیدی باید در سرلوحه امور قرار بگیرد.

وی ضمن ارج نهادن به همه منابع پزشکی روز دنیا و تمامی دستاوردهای علم و عقل بشری با تبیین این مدل ایرانی – اسلامی به چهار رابطه سالم زیستن (رابطه با خود- با خدا – با دیگران – با طبیعت و محیط پیرامون) اشاره نمود.

دکتر چمن ضمن تقدیر از زحمات داوطلبان سلامت و مربیان آنها و همه افرادی که در جذب و تربیت این گروه نقش دارند به جایگاه ویژه سفیران سلامت در همکاری در اجرای برنامه های ملی و کشوری اشاره نمود.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با اشاره به این که هر فردی باید زمانی به این نتیجه برسد که بصورت آگاهانه، هدفدار و مسئولانه اعمالی را برای خود، فرزندان و خانواده اش انجام دهد تا سالم بماند و از سلامت جسمی ،روانی و اجتماعی خود و خانواده خود حفاظت نماید و در این راه سفیران سلامت بعنوان بازوان قوی می توانند کمک کننده باشند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود ضمن اشاره به بحث شیوع آنفلوانزا در کشور، از همکاری تیم معاونت بهداشتی دانشگاه و سفیران سلامت محله که بخوبی بیماری آنفلوانزا را با اطلاع رسانی و آموزش کنترل نمودند تشکر و قدردانی نمود.

#هر_خانه_یک_پایگاه_سلامت

#سلامت_برای_همه_توسط_همه

سفیران سلامت محله؛ افرادی هستند که بدون هیچ گونه مزد و حقوقی فقط به خاطر عشق و انسانیت، رضای الهی و حس مسوولیت پذیری در برابر جامعه مانند پل ارتباطی بین مسوولان بهداشتی و مردم عمل می کنند.

روزجهانی داوطلب فرصتی جهت ترغیب و حمایت از خدمات داوطلبان نظام سلامت است

سفیران سلامت محله و سفیران سلامت از نهاد و جنس خود مردم‌اند که بدون هیچ چشم‌داشتی، ضمن برقراری ارتباط مناسب با مردم در قالب برنامه ملی خودمراقبتی، با ارتقای سواد سلامت جامعه در حوزه‌های مختلف سطح سلامت مردم را بهبود می‌بخشند.

#هر_خانه_یک_پایگاه_سلامت

#سلامت_برای_همه_توسط_همه

برگزاری جشنواره غذای سالم، به همت سفیران سلامت محله مرکز خدمات جامع سلامت شهرک امام، با همراهی نمایندگان سفیران سلامت محله های شهر شاهرود و واحد آموزش و ارتقاء سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود

 6 آذر ماه ۱۳۹۸

#هر_خانه_یک_پایگاه_سلامت

#سلامت_برای_همه_توسط_همه

برگزاری جلسات هفتگی سفیران سلامت محله توسط واحد آموزش و ارتقاء سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود

#هر_خانه_یک_پایگاه_سلامت

#سلامت_برای_همه_توسط_همه

جلسه هماهنگی سفیران سلامت دانشجویی توسط واحد آموزش و ارتقاء سلامت معاونت بهداشتی با دانشگاه های شهرستان شاهرود در مورخ ۴ آذر ماه ۱۳۹۸ برگزار گردید.

آنتی‌بیوتیک‌ها قادر به درمان همه انواع عفونت نیستند. آنتی‌بیوتیک‌ها قادر به درمان سرماخوردگی، سردرد یا آنفلوانزا نیستند.

در مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها احتیاط کنید! بگذارید آنتی‌بیوتیک‌ها همچنان اثربخش باشند!

مصرف صحیح و به جای آنتی‌بیوتیک‌ها یک مسئولیت همگانی است! همه در این مسئولیت صحیح هستیم!

واحد آموزش و ارتقای سلامت -معاونت بهداشت 

همه ساله در هفته پایانی مهرماه با هدف اطلاع رسانی و حساس سازی گروه های مختلف جامعه در خصوص اولویتهای سلامت زنان به عنوان نیمی از جمعیت کشور برگزار می گردد. در سال جاری با توجه به ایام سوگواری، این هفته از تاریخ ۱۰ الی ۱۶ آبان ماه برگزار خواهد شد.

با توجه به برنامه عمل WHO برای کاهش کم تحرکی به میزان ۱۵ درصد تا سال ۲۰۳۰  و در راستای استمرار برنامه ترویج فعالیت جسمانی در مناسبت های ملی سلامت در سه سال اخیر، در سال جاری نیز ” ترویج فعالیت بدنی برای شادابی و تندرستی زنان ایران” به عنوان موضوع اصلی اقدامات هفته مذکور انتخاب شده است تا با تاکید بر تاثیر فعالیت جسمانی بر سلامت روانی و کاهش استرس ها، گروه های مختلف شامل جامعه زنان کشور و خانواده های آنان، مدیران حوزه های مختلف و ارائه دهندگان خدمات سلامت، مخاطب قرار گرفته و اقدامات برنامه ریزی شده همه جانبه توسط مدیران حوزه های مختلف در راستای شعار زیر در دستور کار قرار گیرد:

” ورزش، شادابی، آرامش 

در این راستا واحد سلامت خانواده در تاریخ ۹۸/۸/۶ کمیته هماهنگی هفته سلامت بانوان، با حضور ادارات (فرمانداری ،شهرداری ،اداره ورزش و جوانان ، ورزش همگانی ،آموزش و پرورش ، دانشکده تربیت بدنی ) و مسئولین واحدهای ستادی برگزار گردید در این جلسه به بیان اهمیت فعالیت بدنی در سلامت جسم و تاثیر آن بر سلامت روان و معضلات کم تحرکی که مشکل بشر امروز میباشد بحث گردید همچنین با توجه به نامه دفتر سلامت اموزش و ارتقای سلامت در خصوص برگزاری کمپین ترویج فعالیت بدنی و پوکی استخوان مطالبی بیان گردید و درنهایت اعضا پیشنهادات خود را در جهت هرچه بهتر برگزار شدن برنامه اعلام نمودند .

عناوین و محورهای اطلاع رسانی و آموزش در روزهای هفته ملی سبا در سال ۹۸ به شرح زیر می باشد:

فعالیت جسمانی در اوقات فراغت خانوادهجمعه، ۱۰ آبان
فعالیت  جسمانی در محیط کار و تحصیلشنبه، ۱۱ آبان
فعالیت  جسمانی و پیشگیری از بیماری هایکشنبه، ۱۲ آبان
ایمنی و استاندارد های ورزشدوشنبه، ۱۳ آبان
شهر دوستدار فعالیت جسمانیسه شنبه، ۱۴ آبان
ورزش همگانی و نشاط اجتماعیچهارشنبه، ۱۵ آبان
سیاستگذاری در ورزش زنانپنج شنبه، ۱۶ آبان

در راستای اهمیت به موضوع کاهش آلودگی های زیست محیطی ناشی از خودروها و همچنین حفظ و ارتقای سلامت شهروندان، معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، با همکاری کمیته رفاه دانشگاه و هیات دوچرخه سواری شاهرود، اقدام به برگزاری پویش حمل و نقل پاک با هدف فرهنگ سازی و ایجاد بسترهای لازم برای استفاده از دوچرخه در مورخ سه شنبه مورخ ۱۶ مهرماه ۱۳۹۸ نمود.

 در این برنامه، دوچرخه سواران، مسیر معاونت بهداشتی واقع در خیابان فردوسی را به سمت ساختمان البرز دانشگاه واقع در شهرک البرز رکاب زدند. در پایان برنامه؛ مدیر منابع انسانی دانشگاه و معاون اجرایی معاونت بهداشتی، بیاناتی در خصوص اهمیت استفاده از دوچرخه توسط کارکنان و موضوع هوای پاک ایراد نمودند.

کارگاه آموزشی تکامل کودک با هدف آموزش و حساس سازی داوطلبان

سلامت مراکز معاونت بهداشتی شهرستان شاهرود در مورخ ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۸

برگزار گردید.

 در ابتدا کارگاه، اهداف توسط

دکتر واحدی بیان گردید و در ادامه تست های بیلی

(در حیطه های شناختی، درکی، بیانی، حرکات درشت و حرکات ظریف)

اجرای عملی گردید و ترجمه بازیهای ارتقای ASQ بصورت شفاهی توسط خانم

قاسمی بیان گردید و در انتها ضمن پرسش و پاسخ، به رفع ابهامات پرداخته شد.

با توجه به گذار بیماری ها از واگیر به غیر واگیر و حرکت از درمان قطعی بیماریها به مراقبت مادام العمر، نقش مردم در مراقبت از سلامت خود و اعضای خانواده برای سالم زیستن و مدیریت بیماری های مزمن و شدید روز به روز در حال افزایش است . روند تغییر ساختار جمعیتی ،الگوی بیماری ها ما را نیازمند ارائه رویکردی جدید و متفاوت برای مراقبت بهترو متناسب با نیازهای مردم می سازد که یکی از این رویکردها در حوزه سلامت موضوع خودمراقبتی در حیطه های فردی ، سازمانی و اجتماعی میباشد که هدف در خودمراقبتی سازمانی ایجاد محیط کار سالم از طریق اجرای برنامه ها وخط مشی ارتقای سلامت در محل کار،  خلق محیط فیزیکی و فرهنگ حمایتی و تشویق شیوه زندگی سالم با همکاری کارکنان و کارفرمایان می باشد لذا برای تحقق این امر و اجرای اقدامات لازم واحد آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشتی اقدام به برگزاری کارگاه برنامه ریزی عملیاتی مشارکتی ارتقای سلامت در محل کار در تاریخ ۱۳/۶/۹۸ جهت ادارات و سازمانهای بالای ۲۰نفر نمود در ابتدای جلسه خانم دکتر قدسی پور معاون فنی ضمن تشکر از حضور مدعوین محترم درخصوص اهمیت خودمراقبتی و نقش موثر سازمانها توضیحاتی را بیان نمودند ودر ادامه  کارشناس اموزش و ارتقای سلامت در خصوص تعریف سلامت و خودمراقبتی و نقش سازمانها در تشکیل شورای ارتقای سلامت در محل کار و تعامل این سازمانها با معاونت بهداشتی دانشگاه در شناسایی مشکلات سلامتی درمحل کارتوضیحاتی را عنوان نموده و همچنین درخصوص نحوه تدوین برنامه عملیاتی و نیاز سنجی و….آموزشهای لازم را ارائه نمودند . سپس همکاران واحد بهداشت حرفه ای در خصوص ارگونومی در محل کار و واحد مبارزه با بیماریها در خصوص بیماریهای غیر واگیر و پیشگیری از ان آموزشهای خود را عنوان و درپایان به پرسشهای شرکت کنندگان پاسخ داده شد .

دوره سه روزه آموزشی دختران و ازدواج موفق، به مناسبت هفته ازدواج، با همکاری واحد های آموزش و ارتقاء سلامت و بهداشت مدارس معاونت بهداشتی شاهرود و سمن چراغ راه زندگی، از تاریخ ۲۷ لغایت ۲۹ تیرماه ۱۳۹۸ در سالن آموزش معاونت با حضور حجت الاسلام دکتر رهنمایی برگزار گردید.

در این تاریخ نمایشگاه پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت، نیز جهت بازدید عموم در سالن معاونت بهداشتی برپا گردید.

13

مراسم اختتامیه سفیران سلامت دانش آموزی در شاهرود با همکاری معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود و آموزش و پرورش منطقه شاهرود
باحضور معاون محترم مدیرکل استان ومعاون بهداشتی و رئیس آموزش وپرورش شاهرود وسایرمسئولین برگزار گردید
و از برگزیدگان دانش آموزی و مدیران منتخب مدارس مروج سلامت تقدیر به عمل آمد.

photo_2019-05-25_14-35-01 photo_2019-05-25_14-34-43 photo_2019-05-25_14-34-47 photo_2019-05-25_14-34-54 photo_2019-05-25_14-35-16