ورود كاربران

آخرين مطالب

کمیته بهداشت کارگروه سلامت در حوادث غیرمترقبه و پدافند غیرعامل با حضور دکتر بینش معاون بهداشت و اعضاء کمیته در سالن جلسات معاونت برگزار گردید. در این کمیته در خصوص ارتقاء آمادگی عملکردی  واحدها از نظر نیروی انسانی، لوازم و تجهیزات و ارائه خدمات تخصصی در زمان بلایا بحث و تبادل نظر گردید.

کارگاه آموزشی مداخلات روانی و اجتماعی در بلایا،  به مناسبت هفته پدافند غیرعامل، با تدریس دکتر بهرام نژاد؛ روانشناس بالینی، با هدف ارتقاء آمادگی، همبستگی، هماهنگی و استفاده از پتانسیل مشاوران و روانشناسان ارگان های شهرستان های شاهرود و میامی(دانشگاه علوم پزشکی، آموزش و پرورش، بهزیستی، هلال احمر) در امر پیشگیری، افزایش آمادگی و پاسخ مناسب در هنگام بلایا در محل سالن آموزش شماره ۱ معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در مورخ ۹۸/۸/۱ برگزار گردید.

استقرار در منطقه عشایری طرود

برنامه ارایه خدمات بهداشتی درمانی به عشایر مستقر در منطقه عشایری کلاته چاه حسین طرود توسط تیم بهداشتی درمانی معاونت بهداشتی شاهرود در تاریخ سیزدهم شهریور ماه سال جاری انجام گردید.

عشایر این منطقه با توجه به بُعد مسافتی و همچنین استقرار دوره ای در بعضی فصول سال، از امکانات رفاهی و بهداشتی درمانی کمتری برخوردار می باشند که با توجه به این مسایل، تعدادی از همکاران شامل؛ پزشک، ماما و بهورز،  به همراهی خانه بهداشت موبایل این معاونت با امکانات کامل یک خانه بهداشت شامل؛ میز، صندلی، تخت معاینه، چادر، کیسه خواب، اقلام دارویی، باکس ترالی اورژانس، کپسول اکسیژن و یخچال، به منطقه اعزام گردید و ارایه خدمات به شکل مطلوب انجام و تجربه موفق دیگری ثبت گردید.

کمیته بهداشت کارگروه سلامت در حوادث غیرمترقبه و پدافند غیرعامل ۱۴/۵/۹۸برگزار گردید.

کمیته بهداشت کارگروه سلامت در حوادث غیرمترقبه و پدافند غیرعامل با حضور معاون بهداشتی و اعضاء کمیته برگزار شد. در این کمیته در خصوص میزان آمادگی و نقاط قابل ارتقاء ( از لحاظ عملکرد، تجهیزات و نیروی انسانی) واحدهای ستادی در هنگام بلایا و شاخص های برنامه ارزیابی ایمنی و خطر واحدهای بهداشتی در سال ۹۷ بحث و تبادل نظر گردید.

10

کارگاه بازآموزی ” برنامه های مدیریت کاهش خطر بلایا ” در تاریخ ۲۸/۳/۹۸ جهت توانمندسازی مسئولین هماهنگ کننده بلایا مراکز خدمات جامع سلامت برگزار گردید.

در انتهای کارگاه تمرین دورمیزی با سناریو فرضی ” انفجار پمپ بنزین در نزدیکی مرکز خدمات جامع سلامت ” جهت ده گروه سه نفره برگزار شد و گروها به بیان شرح وظایف خود طبق کارکردهای مدیریتی و اختصاصی در کتاب EOP پرداختند.

13

“مانور دور ميزي ” و  “كميته بهداشت كارگروه سلامت در حوادث غير مترقبه و پدافند غير عامل” شهرستان شاهرود به مناسبت روز ايمني در برابر زلزله و كاهش اثرات بلاياي طبيعي در مورخه ۸ دي ماه با حضور معاون  بهداشت، معاونين  فني و اجرايي، مسئولين و كارشناسان ستادي و اعضاي كميته مربوطه، در سالن آموزش معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكي شاهرود برگزار گرديد.

در اين جلسه پس از بحث و تبادل نظر و بيان مصوبات طبق دستور كار كميته، براساس سناريو اعلام شده مانور دور ميزي برگزار گرديد.

هدف از برگزاري مانور؛ تقويت روحيه همكاري و ارزيابي عملكرد تيم هاي بهداشتي در زمان وقوع بلايا و فوريت ها بوده است.

در اين تمرين كاركردهاي آمادگي، مديريتي و اختصاصي معاونت بهداشتی در برنامه پاسخ نظام سلامت، اجرا و ارزيابي گرديد و چالش ها و اقدامات مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

13

به مناسبت روز مدرسه ايمن –  جامعه ايمن، در مورخ ۷/۹/۹۷ همزمان با سراسر کشور مانور سراسري زلزله با حضور سازمان ها و ادارات شهرستان در دبيرستان كوثر شهرستان شاهرود برگزار گرديد. تيم عمليات بهداشت در بلايا معاونت بهداشتي با استفاده از امكانات خانه بهداشت موبايل در اين مانور شركت كردند.

untitled

می توان پدافند را اینگونه تعریف کرد که هر گونه عملی که با استفاده از وسایل و امکانات موجود به منظور جلوگیری و مقاومت در مقابل پیشروی دشمن و انهدام نیروهای تک آوری دشمن انجام می شود و یا به عبارتی بهتر، هر گونه عملیاتی که در آن درجه ای از پایداری دیده شود را پدافند می گویند و از دو پخش پدافند عامل و پدافند غیر عامل تشکیل می شود. پدافند غیر عامل به مجموعه اقدامات غیر مسلحانه ای گفته می شود که شامل افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری، تداوم فعالیت های ضروری، ارتقاء پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدها و اقدامات  غیرنظامی دشمن  می باشد.

پدافند غیر عامل به دو بخش پدافند سخت و پدافند نرم تقسیم می شود. در پدافند سخت اقدامات سخت افزاری مثل اقدامات مهندسی، پیشگیری، پیش بینی و کاهش مخاطرات و در پدافند نرم استفاده از تاکتیک هایی است که مشتمل بر برنامه ریزی و آماده سازی سیستم و سازمان هاست.

 

دانشگاه های علوم پزشکی به فراخور شرایط و دستورالعمل هایی  که از وزارت کشور و وزارت بهداشت  ابلاغ می شود برنامه های  آموزشی را در دو سطح کارشناسان وافراد عادی اجرا می کنند .

 

در این راستا کمیته بهداشت کارگروه سلامت در حوادث غیر مترقبه و پدافند غیرعامل، معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود با محوریت واحد مدیریت و کاهش خطر بلایا، در مورخه ۲۱ خرداد ماه ۱۳۹۷ و در سالن آموزش این معاونت با حضور مسئولین واحد ها و افراد مرتبط برگزار گردید و ضمن بررسی انجام مصوبات جلسات قبل، تصمیمات و برنامه های جدید اتخاذ گردید.

IMG_1733

اقدامات تیم اعزامی بهداشت و درمان معاونت بهداشتی شاهرود به منطقه زلزله زده سرپل ذهاب.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شاهرودمستقر در منطقه:

پیرو وقوع زلزله ناگوار استان کرمانشاه تیم معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شاهرود به سرپرستی دکتر محمدی و با بکارگیری سامانه پشتیبانی خدمات بهداشتی درمانی (خانه بهداشت سیار) از تاریخ سه‌شنبه ۲۳ آبانماه ۱۳۹۶ در محل محوطه شبکه بهداشت شهرستان سرپل ذهاب مستقر گردیده و در حال ارائه کلیه خدمات بهداشتی درمانی به مراجعین می باشد.

ادامه مطلب