ورود كاربران

آخرين مطالب

همه ساله در هفته پایانی مهرماه با هدف اطلاع رسانی و حساس سازی گروه های مختلف جامعه در خصوص اولویتهای سلامت زنان به عنوان نیمی از جمعیت کشور برگزار می گردد. در سال جاری با توجه به ایام سوگواری، این هفته از تاریخ ۱۰ الی ۱۶ آبان ماه برگزار خواهد شد.

با توجه به برنامه عمل WHO برای کاهش کم تحرکی به میزان ۱۵ درصد تا سال ۲۰۳۰  و در راستای استمرار برنامه ترویج فعالیت جسمانی در مناسبت های ملی سلامت در سه سال اخیر، در سال جاری نیز ” ترویج فعالیت بدنی برای شادابی و تندرستی زنان ایران” به عنوان موضوع اصلی اقدامات هفته مذکور انتخاب شده است تا با تاکید بر تاثیر فعالیت جسمانی بر سلامت روانی و کاهش استرس ها، گروه های مختلف شامل جامعه زنان کشور و خانواده های آنان، مدیران حوزه های مختلف و ارائه دهندگان خدمات سلامت، مخاطب قرار گرفته و اقدامات برنامه ریزی شده همه جانبه توسط مدیران حوزه های مختلف در راستای شعار زیر در دستور کار قرار گیرد:

” ورزش، شادابی، آرامش 

در این راستا واحد سلامت خانواده در تاریخ ۹۸/۸/۶ کمیته هماهنگی هفته سلامت بانوان، با حضور ادارات (فرمانداری ،شهرداری ،اداره ورزش و جوانان ، ورزش همگانی ،آموزش و پرورش ، دانشکده تربیت بدنی ) و مسئولین واحدهای ستادی برگزار گردید در این جلسه به بیان اهمیت فعالیت بدنی در سلامت جسم و تاثیر آن بر سلامت روان و معضلات کم تحرکی که مشکل بشر امروز میباشد بحث گردید همچنین با توجه به نامه دفتر سلامت اموزش و ارتقای سلامت در خصوص برگزاری کمپین ترویج فعالیت بدنی و پوکی استخوان مطالبی بیان گردید و درنهایت اعضا پیشنهادات خود را در جهت هرچه بهتر برگزار شدن برنامه اعلام نمودند .

عناوین و محورهای اطلاع رسانی و آموزش در روزهای هفته ملی سبا در سال ۹۸ به شرح زیر می باشد:

فعالیت جسمانی در اوقات فراغت خانوادهجمعه، ۱۰ آبان
فعالیت  جسمانی در محیط کار و تحصیلشنبه، ۱۱ آبان
فعالیت  جسمانی و پیشگیری از بیماری هایکشنبه، ۱۲ آبان
ایمنی و استاندارد های ورزشدوشنبه، ۱۳ آبان
شهر دوستدار فعالیت جسمانیسه شنبه، ۱۴ آبان
ورزش همگانی و نشاط اجتماعیچهارشنبه، ۱۵ آبان
سیاستگذاری در ورزش زنانپنج شنبه، ۱۶ آبان

وقتی قدم به خانه سالمندان میگذاری ،نگاه منتظر ساکنان پر مهرش از هر چیزی پر رنگتر می نماید و پشت چهره های پرچین و پراحساس مادران و پدران دیروز کلمه ای جز تنهایی به چشم نمی آید.

 روز جهانی سالمند ۹ مهر ماه بهانه ای شد که معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، بمنظور تکریم از سالمندان با هماهنگی اداره بهزیستی شهرستان و با حضور؛ فرماندار، امام جمعه شهر شاهرود، معاون شهردار، رییس مرکز بهداشت و معاون بهداشتی و مسئولین واحدهای ستادی، از آسایشگاه سالمندان ثامن الائمه، بازدید به عمل آمد.

در این بازدید ضمن گفتگو با سالمندان، با شاخه های گل این عزیزان مورد تکریم قرار گرفتند.

 درادامه این برنامه، مسئول آسایشگاه ضمن خوشامد گویی به بازدید کنندگان، در خصوص فعالیت های آسایشگاه و انتظارات از مسئولین مطالبی را بیان نموده و سپس امام جمعه شاهرود، در خصوص جایگاه سالمندان و احترام به آنها از دیدگاه اسلام و قرآن سخنانی بیان نمودند.

نهم مهرماه (اول اكتبر) هر سال تحت عنوان روز جهاني سالمند نام گذاری شده است. با توجه به برگزاری مشترک روز و هفته جهانی سالمند در مهرماه سال جاری با سازمانها و دستگاههای مرتبط از جمله وزارت کشور، وزارت رفاه، سازمان بهزیستی تاریخ ۳/۷/۹۸ تا ۹/۷/۹۸ برای گرامیداشت هفته جهانی سالمند منظور شده است. در این راستا واحد سلامت خانواده اقدام به برگزاری کمیته هفته سالمند با حضور معاونین و مسئولین واحدها نموده است در ابتدا مدیر گروه سلامت خانواده در خصوص وضعیت سالمندی و اهمیت مراقبت سالمندان و جایگاه آنها در جامعه مطالبی را بیان نموده و در ادامه کارشناس سالمندان ضمن بیان شعار و روزشمار هفته و دستورالعمل اجرایی برنامه از همکاران خواستند تا نظرات خود را جهت هرچه بهتر اجرایی شدن برنامه بیان نمایند. سپس شعار و روزشمارهفته به شرح ذ یل در اختیار واحدها قرار گرفت.

شعارو روز شمار هفته سالمند

“فرصت های برابر برای تمام سنین”

عناوین روزهای هفته:

چهارشنبه ۳/۷/۱۳۹۸: (روز سالمند، سلامت و سبک زندگی سالم)

پنج شنبه ۴/۷/۱۳۹۸: (روز سالمند و همبستگی در بستر خانواده و جامعه)

جمعه ۵/۷/۱۳۹۸: (روز سالمند، سنت های دیرین فرهنگی، دینی و تکریم منزلت آنان)

شنبه ۶/۷/۱۳۹۸: (روز سالمند، رفاه اجتماعی و محیط توانمند ساز)

یکشنبه ۷/۷/۱۳۹۸: (روز سالمند، عدالت، حقوق شهروندی و حمایت های قانونی)

دوشنبه ۸/۷/۱۳۹۸: (روز سالمندی فعال و مشارکت اجتماعی)

سه شنبه ۹/۷/۱۳۹۸: (روز سالمند و سازمان های مردم نهاد)

جلسه هماهنگی اجرای برنامه دوچرخه سواری به مناسبت هفته سلامت مردان با حضور معاون اجرایی معاونت بهداشتی، نمایندگان سازمان های همکار و همکاران واحد بهداشت خانواده معاونت بهداشتی، در تاریخ ۶ اسفند ۱۳۹۷ در سالن شماره یک معاونت بهداشتی برگزار گردید. در این جلسه ضمن بحث در ارتباط با کم و کیف برگزاری این برنامه، تقسیم کار و تبادل نظر گردید و زمان و مکان اجرای برنامه مورد تصویب قرار گرفت.

13 سلامت مردان2

بمنظور ارزیابی سطح آگاهی مراقبین سلامت از بسته های خدمتی ، در تاریخ ۹۷/۱۱/۲۷  آزمون حضوری از بسته های مراقبتی سالمندان و کتاب شیوه زندگی سالم در دوره سالمندی از مراقبین سلامت کلیه مراکز خدمات جامع سلامت بعمل آمد. نتایج آزمون پس از بررسی های لازم بمنظور تقدیر از نفرات برتر اعلام خواهد گردید.

13

برگزاري كارگاه عملي مراقبت از سالمند در تاريخ هاي ۲۱و ۲۲ ابان ماه ۹۷ با حضور مراقبين سلامت مراكز خدمات جامع سلامت شهري و روستايي و مربيان بهورزي در محل سالن شماره يك معاونت بهداشتي تشكيل گرديد.

هدف از برگزاري اين جلسه آموزشي ارتقائ سطح آگاهي علمي و بالابردن كيفيت خدمات مراقبين سلامت ميباشد .در اين جلسه آموزشي عملي مراقبتهاي غربالگري تغذيه ، ارزيابي افسردگي و ارزيابي سقوط در سالمندان  با حضور تعدادي سالمند در هر روز در قالب كارگروهي انجام و مباحث  مربوط به بسته خدمتي مراقبت توسط كارشناس سلامت سالمندان ، كارشناس سلامت روان و كارشناس تغذيه به طور كامل توضيح داده شد. در پايان ارزشيابي  كارگاه بعمل آمد  .

 

 

جلسه آموزشی با موضوع سلامت میانسالان و سالمندان با حضور مسئولین رده میانی سلامت خانواده مراکز خدمات جامع سلامت، در محل سالن شماره یک معاونت بهداشتی در مورخ ۱۶ مرداد ۹۷ برگزار گردید.

هدف از برگزاری این جلسه آموزشی، ارتقاء سطح آگاهی علمی و بالا بردن کیفیت خدمات مراقبین سلامت می باشد. در این جلسه کارشناس مسئول سلامت میانسالان در خصوص شاخص های سلامت برنامه و مقایسه با شاخص های کشوری و همچنین تحلیل شاخص ها و آموزش نحوه استخراج از سامانه سیب  و دستورالعمل های برنامه، بخصوص غربالگری سرطان ها را بیان نمودند. در پایان انتظارات برنامه و راهکارهای لازم به منظور افزایش کیفیت خدمات، رضایتمندی ارباب رجوع و کاهش مرگ زودرس ۳۰ تا ۷۰ سال بیان گردید.

 

13