ورود كاربران

آخرين مطالب

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر احسان بینش معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در مراسم افتتاح ساختمان جدید التاسیس مرکز خدمات جامع سلامت دهملا درراستای دستاوردهای چهل سالگی انقلاب بیان داشت: این مرکز جمعیتی در حدود ۴۱۰۰ نفر را تحت پوشش خود دارد که ۱۸۰۰ نفر جمعیت آن مربوط به دهملا و ۲۳۰۰ نفر دیگر در روستای های اطراف می باشد.

 

احسان بینش، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود گفت: این مرکز با زیربنای ۵۵۰۰ مترمربع و یک میلیارد تومان هزینه که ۲۰۰میلیون تومان آن را خیران سلامت تقبل کرده اند احداث شده است.

به گفته بینش، در این مرکز خدمات بهداشت خانواده، بهداشت محیط، بهداشت حرفه ای، مامایی و دندانپزشکی و … به چهارهزار و ۱۰۰نفر جمعیت تحت پوشش ارائه می شود.

 

شایان ذکر است مرکز خدمات جامع سلامت روستایی دهملا شاهرود با حضور دکتر آشناگر استاندار سمنان ، دکتر حسینی نماینده مردم شهرستان های شاهرود و میامی، محمدی معاون استاندار و فرماندارشهرستان ، دکتر حمید کلالیان مقدم معاون توسعه مدیریت و منابع ، دکتر احسان بینش معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود و جمعی از مدیران شهرستان و دانشگاه شاهرود روز سه شنبه ۲۳ بهمن ماه سال جاری افتتاح گردید

13.1

 

با حضور استاندار سمنان؛

ساختمان جدید التاسیس مرکز خدمات جامع سلامت روستایی دهملا شاهرود افتتاح شد.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، مرکز خدمات جامع سلامت روستایی دهملا شاهرود با حضور دکتر آشناگر؛ استاندار سمنان، دکتر حسینی؛ نماینده مردم شهرستان های شاهرود و میامی، محمدی؛ معاون استاندار و فرماندارشهرستان، دکتر حمید کلالیان مقدم؛ معاون توسعه مدیریت و منابع، دکتر احسان بینش؛ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود و جمعی از مدیران شهرستان و دانشگاه شاهرود روز سه شنبه ۲۳ بهمن ماه سال جاری افتتاح شد.

 

ساخت این مجموعه از سال ۱۳۹۵ آغاز شد و برای ساخت این مجموعه یک میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است. این بنا ۵۵۰متر مربع را شامل می‌شود که به دهملا و روستاهای همجوار ارایه خدمات خواهد کرد.

 

13

برگزاری کمیته اجرایی سلامت جوانان با حضور بینش؛ رئیس مرکز بهداشت شاهرود ، معاونین اجرایی و فنی، مسئولین واحدهای ستادی و نماینده سازمان ها و ادارات مرتبط با سلامت جوانان در سالن اجتماعات معاونت بهداشتی برگزار شد.

دکتربینش ضمن بیان اهمیت دوران جوانی، هدف این کمیته را تامین، حفظ و ارتقاء سلامت جوانان، هم راستا با برنامه عملیاتی و دستورالعمل های ارسالی وزارت بهداشت بیان کردند.

ایشان در ادامه بیان داشتند: جوان بودن ساختار جمعیتی کشورمان که حدود ۲۰ درصد جمعیت کشور را به خود اختصاص داده است و نیز روند رو به رشد عوامل خطر محیطی تهدیدکننده سلامت این قشر مهم از جامعه، بازنگری و یکپارچه­سازی اهداف، سیاست­ها، راهبردها و برنامه­های حوزه سلامت جوانان به ویژه گروه سنی ۱۸تا۲۹ سال را با اتخاذ رویکرد بین­بخشی و برون بخشی، بیش از پیش الزامی دانست. توجه به سلامت جوانان از چند جنبه مهم و اساسی است. اول اینکه برخورداری از سلامت همه­جانبه حق طبیعی جوانان است، دوم، با توجه به شکل­گیری بسیاری از عادات و رفتارهای اجتماعی در سنین نوجوانی و جوانی، مدیریت سلامت جوانان و پاسخگویی شایسته به نیازهای خاص این گروه سنی، می­تواند در آینده بیشترین ارزش اقتصادی و اجتماعی را برای جامعه به همراه داشته باشد و سوم، با سرمایه­گذاری برای ارتقاء سلامت جوانان می­توان از بسیاری از هزینه های مستقیم و غیرمستقیم سلامت که به دنبال از دست رفتن سال های مفید زندگی به دلیل مرگ و یا ناتوانی حاصل می­شود، جلوگیری نمود و با تضمین سلامت فرد فرد جوانان کشور، سلامت کل جامعه و نسل­های آتی کشور را تضمین نمود.

در ادامه ناجیه سعدی مسئول سلامت جوانان معاونت بهداشتی ضمن بیان چند بعدی بودن عوامل تعیین کننده سلامت جوانان، بیان داشتند وزارت بهداشت و درمان به تنهایی قادر به تامین سلامت جوانان یعنی گروه ۱۸ تا ۲۹ سال نمی باشد و نیازمند مشارکت و حمایت همه دستگاه ها و سازمان های دست اندرکار و ذینفع می باشد.

و برنامه های سلامت جوانان را به این شرح اعلام کردند:

 • ازدواج سالم ، شاد و پایدار
 • روابط اجتماعی سالم در جوانان
 • سبک زندگی سالم در جوانان
 • پیشگیری از رفتارهای مخاطره آمیز در جوانان
 • کاهش مرگ و میر در جوانان
 • پیشگیری از سوانح و حوادث ترافیکی
 • سایر برنامه ها

در ادامه مدعوین به بیان  چالش ها و مشکلات جوانان و ظرفیت اجرای برنامه های مرتبط و همکاری جهت اجرای بهتر برنامه ها پرداختند.

 

13

 

 

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه در روز جمعه ۱۹ بهمن ماه و هشتمین روز از دهه فجر، خانه بهداشت قهج مرکز خدمات جامع سلامت بسطام با حضور دکتر حسینی  نماینده مردم  شهرستان های شاهرود و میامی، محمدی معاون استاندار و فرماندارشهرستان و دکتر کلالیان مقدم معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، معاون اجرایی معاونت بهداشتی و جمعی از مدیران شهرستان و دانشگاه شاهرود افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.

 

خانه بهداشت قهج در فضایی به مساحت ۹۶مترمربع و هزینه ای بالغ بر یک میلیارد و شصت میلیون ریال احداث گردیده است.

13.1

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه در روز جمعه ۱۹ بهمن ماه و هشتمین روز از دهه فجر، خانه بهداشت علی آباد مرکز خدمات جامع سلامت بسطام با حضور دکتر حسینی  نماینده مردم  شهرستان های شاهرود و میامی، محمدی معاون استاندار و فرماندارشهرستان و دکتر کلالیان مقدم معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، معاون اجرایی معاونت بهداشتی و جمعی از مدیران شهرستان و دانشگاه شاهرود افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.

 

خانه بهداشت علی آباد در فضایی به مساحت ۹۶مترمربع و هزینه ای بالغ بر یک میلیارد و پانصد و هشتاد میلیون ریال احداث گردیده است.

13

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صبح روز دوشنبه با حضور معاون استاندار و فرماندار شاهرود ،معاون توسعه مدیریت و منابع، رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی و جمعی از مدیران شهرستان و دانشگاه و در چهارمین روز دهه فجر پانسیون دو واحدی مرکز خدمات جامع سلامت طرود افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

این پروژه در دو مرحله اجرا شد که فاز یک این مجموعه اسفند ۹۴ آغاز و فاز دوم آن شهریور ۹۶، مجموعا در فضایی حدود  ۱۳۰ متر مربع و با اعتبار  دو میلیارد و ۶۰۰ میلون ریال تداوم یافت و  نهایتا  در دهه فجر امسال به بهره‌برداری رسید.

13

 

13

به گزارش روابط عمومی دانشگاه نمایشگاه دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی با محوریت شعار “افتخار به گذشته،امید به آینده” روز جمعه، ۱۲ بهمن، هم‌زمان با ورود امام راحل به ایران با حضور ۳۰دستگاه اجرایی در ۶۰غرفه توسط مسئولان شهرستان گشایش یافت

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، در این نمایشگاه نسبت به ارایه دستاوردهای چهل ساله نظام سلامت در منطقه تحت پوشش خود همراه با سایر حوزه های دانشگاه اقدام نمود و با حضور کارشناسان خود به ارایه مشاوره‌ درخصوص پیشگیری از بیماری‌های واگیر و غیر واگیر، خطرسنجی سکته‌های قلبی، مغزی و سرطان و ارایه آموزش و راههای پیشگیری و مبارزه با بیماریها، انجام خدمات اندازه گیری فشارخون، قندخون و بررسی BMI و …، جهت بازدید کنندگان از این نمایشگاه به صورت رایگان، نموده است.

زمان بازدید از نمایشگاه  دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی از تاریخ ۱۲ بهمن لغایت ۲۰ بهمن، از ساعت ۹ صبح ها تا ۱۲ ظهر  و بعد از ظهرها ۱۵:۳۰  تا ۱۸:۳۰ بوده است.

 

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه دکتررضا چمن رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، با اشاره به میزان مرگ و میر کودکان زیر یکسال” در منطقه تحت پوشش این دانشگاه بیان داشت: میزان مرگ و میر کودکان زیر یکسال درحال حاضر به ۸ مورد در هزار تولد زنده کاهش پیدا کرده و مشابه جوامع توسعه یافته است؛ در حالی که در سال ۱۳۵۷ این میزان در ایران ۱۲۰ مورد در هزار تولد زنده بود.

دکتر رضا چمن در پیش از خطبه‌های نماز جمعه شاهرود ۵ بهمن به میزبانی مصلای مدرسه قلعه ضمن تشریح دستاوردهای حوزه سلامت در شاهرود و میامی افزود: امید زندگی در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شاهرود(شهرستان های شاهرود و میامی) بالای ۷۶ سال است در حالیکه امید زندگی در ایران در اواخر دهه پنجاه حدود ۵۷ سال بوده است.

  رییس دانشگاه بابیان اینکه روند رو به افزایش شاخص‌های سلامت نشان‌دهنده تحول چشمگیر سلامت در حوزه زیرساخت‌ها است، ابراز داشت: تعداد”تخت فعال بیمارستانی” ما در حال حاضر؛ ۷۵۰ تخت فعال می باشد درحالی که در سال ۱۳۵۷؛ کمتر از ۱۲۰ تخت فعال بیمارستانی در این منطقه وجود داشته است.
وی اظهار داشت: تا سال ۱۳۶۱ شاهرود فقط یک دانشکده مامایی و پرستاری داشت و اکنون یک دهه از فعالیت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود بعنوان یک دانشگاه در تراز ملی می گذرد و تلاش های برای بین المللی سازی در دستور کار است.

دکتر چمن بابیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با راه اندازی مرکز آنژیوگرافی و جراحی قلب توانسته از اعزام ۱۰۰ بیمار به خارج از استان جلوگیری کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود اضافه کرد: تعداد ۲۰ مرکز فوریت های پزشکی جاده ای و اورژانس هوایی شاهرود خدمات حیاتی و ارزنده ای در این بخش از کشور ارائه می دهند.

به گفته وی تعداد ۱۸۰۰ دانشجو در رشته های پزشکی، کارشناسی ارشد، کارشناسی، پی اچ دی و دستیار تخصصی در دانشگاه علوم پزشکی شاهرود مشغول به تحصیل هستند.

دکتر چمن گفت:دانشگاه علوم پزشکی شاهرود یک هزار و ۵۰۰متخصص و فوق تخصص، ۶۴واحد خانه بهداشت، ۲۸مرکز بهداشتی درمانی و مراکز اورژانس فوریت‌های پزشکی متعدد به دو شهرستان شاهرود و میامی خدمت رسانی می کند.

وی از جمله دستاوردهای ارزشمند در حوزه تحقیقات توسعه مراکز پژوهشی، اجرای مطالعات عظیم، راه اندازی شرکت های دانش بنیان و مرکز رشد و با انتشار مقالات در نشریات بین المللی دانست

دکتر چمن گفت: با توجه به شرایط دشوار اقتصادی و تغییراتی که در سطح وزارت بهداشت رخ داده است برخی پروژه ها همچون اورژانس بزرگ شاهرود و پلی کلینیک تخصصی که پیگیر تجهیز آنها هستیم با چند ماه تاخیر به بهره برداری خواهند رسید.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود افزود :مرکز بهداشتی درمانی دهملا، اورژانس طرود و سه واحد خانه بهداشت در مناطق روستایی در دهه فجر امسال به بهره برداری می رسند.

1548484336-74cc0f1a-38f4-4d20-b09d-dde39d971a1f

به گزارش روابط عمومی دانشگاه امروز همایش تجلیل از بانوان خیرین سلامت شهرستان شاهرود با حضور رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود ،مدیر عامل خیرین سلامت و جمع کثیری از خیرین در سالن سلامت سایت مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود برگزارشد و طی آن از ۱۵خیر حوزه سلامت تقدیر آمد.

دکتر رضا چمن رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در ابتدای این همایش، ضمن عرض خیر مقدم و تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با توجه به اینکه خیرین بازوان قدرتمند سلامت هستند بیان داشت :نقش موثر خیرین  به ما اثبات شده و بدون وجود آنها تلاش ها و پیشرفت ها به ثمر نمی نشیند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود گفت: بانوان بسیاری در حوزه بهداشت و درمان فعال هستند و اقدامات ماندگاری انجام داده‌اند که باید ضمن اطلاع‌رسانی، از آنان قدردانی شود.

 دکتر چمن افزود: با توجه به تاثیر گذاری زنان در جامعه می توان از این قشر در حوزه سلامت بهره مند شد و زنان بسیار زیادی در کشور در حوزه خیرین سلامت کارهای بسیار خوبی انجام داده اند و در این زمینه می توانند بسیار تاثیرگذار باشند.

گفتنی است: پخش کلیپ، اجرای موسیقی زنده و اهدای لوح و تندیس به خیرین از دیگر برنامه های این همایش بود.

کارگاه آموزشی نحوه انعکاس اخبار مربوط به خودکشی در رسانه ها در مورخ ۹ بهمن ماه با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه ها با همت واحد سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد  در سالن شماره یک معاونت بهداشتی شاهرود برگزار گردید. در ادامه برخی مباحث مطرح شده در این جلسه ارایه می گردد.

محمدی راد  کارشناس ارشد روانشناسی و مسئول واحد سلامت روانی ، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود: بسیاری از افرادی که دست به خودکشی می زنند، واقعا قصد کشتن خود را ندارند ولی از عواقب این کار اطلاعی ندارند به طور مثال؛ نمی دانند مصرف قرض برنج درمان ندارد و مرگ حتمی است و یا استفاده از سموم شیمیایی و سموم گیاهان حتی در مقدارهای کم بسیار آسیب زا و کشنده می باشد.

 

بطور کلی هنگام گفتگو در مورد خودکشی چه نکاتی را باید رعایت کرد:

 • آمار مربوط به خودکشی باید با دقت و صحیح مورد بحث قرار گیرد.
 • اظهار نظرهای خلق الساعه خیلی به دقت صورت گیرد.
 • از بزرگنمایی اطلاعات مربوط به خودکشی بر اساس داده های محدود و اندک و نیز استفاده از اصطلاحاتی مانند “اپیدمی خودکشی” و نیز “مکانهایی با میزان خودکشی بالا” اجتناب شود.
 • از بیان خودکشی به عنوان یک رفتار قابل درک در برابر تغییرات اجتماعی و سیاسی به جد اجتناب گردد.

 

چگونه خبر مربوط به خودکشی  در رسانه ها گزارش شود:

 • از پوشش احساساتی خبر مربوط به خودکشی باید به طور جد اجتناب گردد.
 • گزارش خبر تا حد امکان مختصر باشد.
 • وجود هر گونه مشکل یا بیماری روانپزشکی در فرد خودکش میبایست گزارش گردد.
 • از چاپ عکس فرد خودکشی کرده، روش بکار گرفته شده و توصیف مکان ارتکاب میبایست امتناع شود
 • از درج خبر مربوط به خودکشی در صفحه اول اجتناب گردد.
 • از بیان و توصیف جزئیات روش خودکشی اجتناب شود. معمولا خبر مربوط به خودکشی بیشتر در روش خودکشی اثر میگذارد تا دفعات اقدام به خودکشی.
 • اخبار مربوط به مکان خودکشی مانند پل، مکان های بلند، صخره؛ ریل راه آهن منجر به افزایش خودکشی با استفاده از مناطق فوق میگردد.
 • خودکشی نباید به عنوان رفتار توصیف نکردنی و یا ساده تعبیر نمود؛ بلکه از آن به عنوان رفتاری پیچیده که از عوامل بسیاری مانند بیماری پایدار روانی، جسمانی، سوء مصرف مواد مخدر، مشکلات خانوادگی و روانشناختی متاثر میباشد یاد نمود.
 • نباید از خودکشی به عنوان روشی برای سازگاری با مشکلات فردی مانند ورشکستگی، شکست عشقی، شکست تحصیلی نام برد.
 • در گزارش مربوط به خودکشی باید به اثرات سوء آن در اقوام فرد خودکش از نظر “لکه ننگ” و “رنج روانشناختی” نام برد.
 • “قهرمان” خطاب کردن افراد خودکشی این را به افراد مستعد القاء میکند که افراد خودکش مورد عزت و احترام جامعه خود هستند.
 • بیان عواقب جسمانی موارد اقدام به خودکشی مانند ضایعات مغزی، فلج و غیره اثر محافظت کننده دارد.

 

رسانه های گروهی به روش ها ی زیر میتوانند در پیشگیری از خودکشی موثر واقع گردند:

 • فهرستی از خدمات بهداشت روانی و شماره تلفن های “خط کمک” را همزمان با گزارش مربوط به اقدام به خودکشی در رسانه خود به چاپ برسانند.
 • در مورد خودکشی، علایم هشداردهنده مربوط به خودکشی را به چاپ برسانند.
 • این پیام را به جامعه برسانند “افسردگی” از علایم مهم “خودکشی” است و نیز افسردگی قابل درمان میباشد.
 • با بازماندگان همدردی کرده و در صورت وجود گروه حمایت کننده، آنان را به بازماندگان معرفی نمایید.
 • با خودکشی نباید به عنوان رفتاری با رمز و راز برخورد شود، بسیاری از کسانی که خودکشی میکنند دچار بیماری روانپزشکی هستند.
 • خودداری رسانه ها از گزارش خودکشی با روش های کشنده از بروز سایر خودکشی ها به همین روش جلوگیری خواهد کرد.
 • بیان عوامل خطر برای بروز رفتار خودکشی و نیز معرفی شماره تلفن های تماس فوری و نیز اینکه بیماریهای روانپزشکی قابل درمان میباشند، باعث کاهش میزان مرگ ناشی از خودکشی میشود
 • معرفی افراد مشهور و نیز شخصیت های افسانه ای که با مشکلات هیجانی و روانی خود به صورت سازنده برخورد کرده اند، اثر محافظت کننده از اقدام به خودکشی دارد.

IMG_2031 IMG_2023 IMG_2028

به مناسبت ۲۹ دی ماه، روز هوای پاک، برنامه های آموزشی توسط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود و مراکز خدمات جامع سلامت تابعه برگزار گردید.13

آغاز سرشماری طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت، در شهرک فدک
زمان: از دوم بهمن ماه به مدت یک ماه

دکتر رضا چمن رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود روز دوشنبه ۲۴ دی ماه از کارکنان جامع خدمات سلامت شهر کلاته خیج دیدار نمود. در این دیدار رییس دانشگاه از روند وضعیت خدمت رسانی و نیز مشکلات مرکز اطلاع و راهکارهای لازم ارائه گردید.

1547458833-img-20190114-124426-408 1547458866-img-20190114-124445-501

در آستانه روز پرستار، بار دیگر تلاش خستگی ناپذیر خانواده علوم پزشکی کشور برای مراقبت از سلامتی مردم، افتخار آفریدند.

نخستین دقایق بامداد روز جمعه مورخ ۲۱ دی ماه ۱۳۹۷ شاهد تولدی دوباره در مرکز خدمات جامع سلامت حسین آباد کالپوش بوده ایم. در میان برف و کولاک منطقه سردسیر حسین آباد کالپوش که دورترین مرکز ارایه دهنده خدمات بهداشتی درمانی در شهرستان میامی است ، ۱۵ دقیقه تلاش بی وقفه پزشک این مرکز، سبب شد تا همزمان با بارش رحمت الهی، صدای گریه نوزادی که چند دقیقه پیش آرام و بی جان، پا در این دنیا گذاشته بود، لبخند را برلب مادر جوان روستایی بنشاند و خستگی را از تن پرسنل ارایه دهنده خدمت بزداید.

حدود ساعت ۲۱ پنجشنبه شب جهت کمک به مادر باردار و فرزندش با مرکز اوژانس گرفته می شود و با توجه به برف و کولاک و مسدود بودن مسیر روستای قوشه دگرمان حسین آباد کالپوش و با کمک چند ساعته نیروی های راهداران خودروی آمبولانس مسافت ۱۳ کیلومتری روستای سوداغلن تا آن مکان را طی کرده و به محل مورد نظر رسیده و پس از انجام اقدامات درمانی و حمایتی مادر باردار به مرکز خدمات جامع سلامت حسین آباد کالپوش انتقال یافت.

پزشک درمانگاه حسین آباد با اشاره به شرایط سخت و حساس این زایمان، بیان داشت؛ این خانم باردار زایمان نخست خود را به روش سزارین انجام داده و با توجه به انجام سونوگرافی، زایمان دوم را هم با توجه به شرایط جنین باید به همین روش انجام می داد.

محمود عبداللهی با بیان اینکه زمان زایمان خانم باردار نامشخص بوده، افزود: با این حال، در زمان حضور بر بالین مشاهده شد که جفت پاهای نوزاد خارج شده و به طور کامل ‘سیانوتیک’ و کبود شده است.

وی اضافه کرد: این زایمان بسیار پیچیده و سخت به کمک خانم زهرا مهدوی میغان، مامای مرکز انجام شد اما نوزاد در زمان تولد هیچ گونه علایم حیاتی نداشته است، که بلافاصله پس از تولد عملیات احیاء و لوله گذاری برای نوزاد صورت گرفته است و پس از تلاش فراوان برای نجات جان نوزاد و انجام عملیات احیای قلبی عروقی (CPR) و در کمال ناباوری نبض و تنفس در ساعت ۱:۱۵ دقیقه بامداد، برگشته و رنگ بدن نوزاد  به تدریج صورتی و طبیعی شد.

لحظه زیبای این ماجرا حدود ۳۰ دقیقه پس از عملیات احیا و زمانی بود که نوزاد چشمان خود را گشوده و گریه کرد که پس از انجام آزمایش و ارزیابی؛ چگونگی تنفس، ضربان قلب، حجم عضلات، رنگ پوست و واکنش نوزاد، مشخص شد نوزاد در سلامت کامل و هوشیار است و به این ترتیب لوله تراشه از گلوی نوزاد خارج شد.

لازم به ذکر است؛ روستاهای سوداغلن و گوشه دگرمان از توابع کالپوش میامی بوده  و در ۲۰۰ کیلومتری شمال شرقی شاهرود قرار دارند.

65646362

اولین نشست هماهنگی دبیران و جانشینان کانون های سلامت محله شهر شاهرود در مورخ ۱۹ دی ماه در سالن شماره یک معاونت بهداشتی و به مدت سه ساعت برگزار گردید. در این برنامه ضمن بیان مطالب مختلف آموزشی توسط کارشناس واحد آموزش و ارتقاء سلامت، نقطه نظرات افراد حاضر در جلسه استماع شد و به بحث و گفتگو و نتیجه گیری پرداخته شد.

13