ورود كاربران

آخرين مطالب

❇️ به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، در مصاحبه با دکتر احسان بینش؛ رییس مرکز بهداشت و معاون بهداشتی و متخصص بیماری‎های عفونی، مردم در عید قربان باید مراقب بیماری “تب ‌کریمه کنگو” باشند:

بیماری “تب ‌کریمه کنگو” یک بیماری حاد تب‌دار و خون‌ریزی دهنده است که از طریق گزش کنه یا تماس با خون یا ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود.

بیماری در حیوانات اهلی علایم مشخصی ندارد، حیوانات از طریق گزش کنه آلوده می شوند اما باعث بیماری و مرگ حیوان نمی شود. لذا خون این حیوانات برای انسان آلوده کننده است و از طرفی دیگر انسان می تواند در اثر گزش کنه های آلوده نیز مبتلا شود و خون و ترشحات بدن انسان آلوده که بیمار می شود نیز برای افراد دیگر آلوده کننده خواهد بود.

🔹بیماری تب کریمه کنگو در همه سنین و هر جنسی ممکن است بیماری رخ دهد اما در صورت تشخیص زودهنگام، قابل درمان است.

🔹گوشت دام ذبح شده قبل از مصرف، باید به مدت حداقل ۲۴ساعت در یخچال (دمای چهار درجه سانتی‌گراد) قرار داده شود.

🔹این بیماری از طریق گوشت پخته شده انتقال نمی یابد، لذا توصیه می شود؛ از مصرف گوشت و جگر خام و نیمه خام خودداری شود.

🔷بهتر است خرید دام را از مراکزی انجام شود که زیرنظر سازمان دامپزشکی بوده باشند.

🔹تب کریمه کنگو در ۳۰ درصد موارد حتی با اقدامات درمانی با مرگ و میر مواجه بوده و کشنده است، این بیماری درمان دارد و داروی آن در کشور موجود است.

🔷 به افراد ذبح کننده و قصاب ها توصیه می‌کنیم از وسایل حفاظت فردی استفاده کنند.

🔹چنانچه گوشت از منبع نامطمئن تهیه شود، احتمال ابتلا به بیماری افزایش پیدا می کند. ذبح کنار خیابانی و خرید آن، از نظر انتقال بیماری خطرناک است.

⭕️✅ افراد در صورت شک ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو باید به نزدیک ترین مرکز بهداشت درمانی و یا کلینیک‌های تخصصی بیماری‌های عفونی مراجعه نماید.

کارگاه آموزشی تربیت مربی مداخلات آموزشی پیشگیری از مرگ در جوانان بواسطه حوادث حمل ونقل وترافیکی در مورخه های ۱۹و۲۰مردادماه ۹۸ جهت مراقبین سلامت مرکز خدمات جامع سلامت وپایگاه های سلامت در سالن اجتماعات‌معاونت بهداشتی باهمکاری پلیس راهور و مرکز آموزش فوریت های پزشکی برگزار گردید.

دراین کارگاه آموزشی ضرورت اجرای مداخلات آموزشی پیشگیری ازمرگ بواسطه حوادث ترافیکی به عنوان اولین علت مرگ ومیر در گروه سنی زیر ۴۰ سال و روند روبه رشد تصادفات و سوانح وحوادث حمل ونقل ترافیکی بیان شد و سپس وضعیت حوادث ترافیکی و علل حوادث رانندگی مورد بحث و آموزش قرارگرفت، در ادامه سروان تابش سرپرست محترم ‌پلیس راهور و فرهنگ ترافیک، دانستیهای مرتبط با رانندگی ایمن و رانندگی در شرایط ویژه را بیان کرده و به ارایه آمار سوانح و تصادفات در شهرستان پرداختند و در پایان مسئول محترم مرکز فوریتهای پزشکی به مراقبتها واقدامات بعد از تصادفات پرداختند و همکاران درپایان احیای قلبی را با ماکت بصورت عملی تمرین کردند.

کمیته سلامت جوانان بامحوریت بزرگداشت هفته ازدواج (۱۲لغایت ۱۷مرداد۹۸) به منظور ترویج ازدواج سالم در جوانان و اجرای برنامه های مرتبط با سلامت جوانان باحضور مسئولین واحدهای ستادی مورخ ۸مرداد در سالن اجتماعات معاونت بهداشتی برگزار گردید.

 

photo_2019-08-03_11-27-21

۱۲ الی ۱۸ مرداد ماه؛ هفته ازدواج

photo_2019-08-03_09-12-12 photo_2019-08-03_09-10-44 photo_2019-08-03_09-10-48 photo_2019-08-03_09-10-51 photo_2019-08-03_09-10-54 photo_2019-08-03_09-10-58 photo_2019-08-03_09-11-01 photo_2019-08-03_09-11-04 photo_2019-08-03_09-11-08 photo_2019-08-03_09-11-12 photo_2019-08-03_09-11-16

همایش بزرگ انتخاب به مناسبت هفته ازدواج و تجلیل از مربیان ازدواج و زوجین برتر دانشجو در مورخ نهم مرداد ماه ۱۳۹۸ و در سالن پورسینای دانشگاه برگزار گردید.

در حاشیه همایش، نمایشگاه ازدواج سالم شاد و پایدار دایر و نسبت به عرضه رسانه های آموزشی جهت ترویج ازدواج آسان در جوانان اقدام گردید.

13

 

 

آزمون نهایی دانش آموختگان مرکز آموزش بهورزی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با حضور، دکتر بینش؛ معاون بهداشتی ، آقای یوسفی؛ معاون اجرایی و خانم رضایی؛ مدیر مرکز و کلیه مربیان مرکز، در مورخه ۹۸/۴/۳۱ برگزار گردید.
(دراین آزمون تعداد ۲۳ نفر از فراگیران ورودی سال ۱۳۹۶ که موفق به گذراندن کلیه واحدهای تئوری -عملی و کارآموزی شده بودند، شرکت داشتند .

در پایان برنامه آزمون، اردوی فرهنگی تفریحی یک روزه امامزاده قطری با حضور کلیه مربیان و دانش آموختگان برگزار گردید.

13

بازدید از مرکز خدمات جامع سلامت مجن در تاریخ دوم مرداد ماه ۱۳۹۸ انجام پذیرفت.

در این بازدید، دکتر بینش؛ معاون بهداشتی، دکتر قدسی پور؛ معاون فنی، شریفی عرب؛ مدیر حراست دانشگاه حضور داشتند.

 

 

 

13

با کمال تاسف مصیبت درگذشت همکار گرامیمان، مرحومه مغفوره “صدیقه عاشور” (بهیار مرکز مجن، معاونت بهداشتی) را به تسلیت عرض نموده و ضمن طلب آمرزش برای آن مرحومه، از خداوند متعال برای بازماندگان آرزوی صبر و اجر داریم.

13

دوره سه روزه آموزشی دختران و ازدواج موفق، به مناسبت هفته ازدواج، با همکاری واحد های آموزش و ارتقاء سلامت و بهداشت مدارس معاونت بهداشتی شاهرود و سمن چراغ راه زندگی، از تاریخ ۲۷ لغایت ۲۹ تیرماه ۱۳۹۸ در سالن آموزش معاونت با حضور حجت الاسلام دکتر رهنمایی برگزار گردید.

در این تاریخ نمایشگاه پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت، نیز جهت بازدید عموم در سالن معاونت بهداشتی برپا گردید.

13

 

جلسه مصاحبه پذیرفته شدگان شرکت فناوری اطلاعات سلامت با حضور معاون بهداشتی، نماینده شرکت آوای سلامت، مدیر حراست، مدیر بازرسی، کارشناس حقوقی و کارشناس مسئول بهداشت محیط معاونت بهداشتی در تاریخ ۲۳ تیرماه ۱۳۹۸ برگزار گردید.

در این جلسه مصاحبه علمی و بررسی جهت انتخاب متقاضی واجد شرایط  صورت پذیرفت.

IMG_2754

برنامه معدوم سازی تعداد ۴۳۱ عدد قلیان که در مدت یک سال، توسط کارشناسان بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود از سطح شهر شاهرود و از رستوران ها، قهوه خانه ها، اماکن عمومی و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی جمع آوری شده بود، با حضور نمایندگان دادستانی، شهرداری و معاونت بهداشتی شاهرود، انجام پذیرفت.

13

 

دراین جلسه کیفی سازی مدارس مروج سلامت مورد بحث قرار گرفت و کارشناسان به نقاط قوت و چالش های این موضوع پرداختند

در ادامه موضوع بهداشت دهان ودندان و طرح فلورایدتراپی و دندان های بدون پوسیدگی در پایه هفتم مطرح شد و مقرر شد باهمکاری ادارات آموزش و پرورش و معاونت بهداشتی این اقدامات در راستای حفظ و ارتقاء سلامت دانش آموزان انجام گیرد.

 

131

شیوه زندگی سالم نقش بسزایی در حفظ سلامتی و پیشگیری از بیماری ها دارد. متاسفانه رفتارهای نادرست در این حوزه نظیر رژیم غذایی نادرست ،کم تحرکی و استعمال دخانیات در جامعه رواج یافته است و تاثیر بسزایی در ایجاد بیماریهای غیر واگیر مانند سکته های قلبی و مغزی ، سرطانها ، دیابت،  فشارخون و بیماریهای تنفسی دارد .

نظر به اهمیت شیوه زندگی سالم در سلامت جامعه بخصوص گروه سنی میانسال که نقش والد را دارند  و مشکلات سلامتی این گروه خانواده و جامعه را از نظر فرهنگی، اقتصادی و روحی و روانی تحت تاثیر قرار میدهد در این راستا و به منظور افزایش آگاهی و مهارت مراقبین سلامت و پزشکان شاغل در مراکز واحد سلامت خانواده معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، در تاریخهای ۳ و ۴ تیرماه  و ۱۰ و ۱۱ تیرماه اقدام به برگزاری کارگاه آموزشی SOC  و فعالیت جسمانی در میانسالان سالم و بیمار نموده است. در این جلسه آموزشی همکاران روانشناس حوزه دانشگاه و آقای دکتر یونسیان ریاست دانشکده تربیت بدنی در خصوص مشاوره ورزشی ؛ اجزای استاندار جلسه ورزش و تجویز قدم به قدم ورزش و همچنین ورزش در افراد مبتلا به بیماری  قلبی ، فشارخون ، دیابت ، کمردرد ؛ آرتروز و … به بیان مطالب خود اقدام فرمودند. در پایان پس آزمون و ارزشیابی کارگاه و پرسش و پاسخ بعمل آمد.

13

به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر (۱ الی ۷ تیر) نمایشگاه های سیار پیشگیری اولیه از اعتیاد، در مناطق مختلف شهرستان شاهرود  برگزار می گردد. همچنین با هماهنگی های انجام شده، سی و هشتمین همایش سلامت و زندگی شهرستان با محوریت پیشگیری از اعتیاد در روز سه شنبه مورخه ۹۸/۰۴/۴ در تالار شقایق های دانشگاه صنعتی با سخنرانی اساتید کشوری برگزار می گردد.

 

برنامه های برپایی نمایشگاه سیار پیشگیری اولیه از اعتیاد:

روز یکشنبه ، ۹۸/۰۴/۲  در بیمارستان امام حسین

روز دوشنبه ، ۹۸/۰۴/۳ در مرکز خدمات جامع سلامت شهدای مهدی آباد

روز سه شنبه ، ۹۸/۰۴/۴ در ورودی تالار شقایق های دانشگاه صنعتی

روز جمعه ، ۹۸/۰۴/۷ در محل جمعه بازار شاهرود

برگزاری جلسات آموزشی مهارتهای زندگی ، فرزند پروری  و پیشگیری اولیه از اعتیاد در مراکز بهداشتی و محلات شهری و روستایی

 

13

کمیته سلامت جوانان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با محوریت اجرای برنامه عملیاتی مداخلات آموزشی پیشگیری از مرگ بواسطه حوادث ترافیکی در جوانان درمورخ ۲۰خرداد در سالن اجتماعات معاونت بهداشتی تشکیل شد. این جلسه که با حضور آقای دکترباباخانی قائم مقام ریاست در امور مشارکتهای اجتماعی، معاونین اجرایی و فنی معاونت بهداشتی، رئیس پلیس راهور جناب سرهنگ فرزانه و معاون اجتماعی ناجا آقای میری و نماینده سازمان ها وادارات و مسئولین ستادی برگزارشد که در ابتدا سرهنگ فرزانه به ارائه آمار سوانح و حوادث ترافیکی و عوامل موثر بر آن پرداخت و اهمیت آموزش را در فرهنگ سازی و کاهش تصادفات و سوانح رانندگی متذکر شد و در ادامه مدعوین به بیان نقطه نظرات و پیشنهادات در اجرای این برنامه پرداختند .

IMG_2546 IMG_2539 IMG_2545