ورود كاربران

آخرين مطالب

ثبت نام دفاتر خدمات سلامت از مورخ ۱۴ مهر الی ۲۸ مهر ماه ۱۳۹۷ می باشد.

 

untitled dsvsa

به مناسبت روز جهانی قلب، معاونت بهداشتی دانشگاه با همکاری هلال احمر و تربیت بدنی شاهرود، اقدام به برپایی “نمایشگاه قلب سالم” نموده است. شعار امسال سازمان جهانی بهداشت جهت این مناسبت؛ “هم پیمان برای سلامت قلب” است.

در این نمایشگاه خدمات آموزشی و مراقبتی مانند: انجام خطرسنجی سکته های قلبی، مغزی و سرطان ها برای خانم ها و آقایان، مشاوره سلامت روان و تغذیه و خدمات آموزشی کمک های اولیه، بازی های فکری و … ارایه می گردد.

زمان نمایشگاه از هفتم لغایت دوازدهم مهر ماه و از ساعت ۸:۳۰ الی ۱۳ ظهر می باشد.

مکان: خیابان فردوسی، معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود (عظیما)

شعار روز جهاني بهداشت محيط در سال ۱۳۹۷  “پايداري و ايمني جهاني غذا”

چهارم مهرماه  روز جهاني بهداشت محيط را به همه همكاران بهداشت محيط و تمامي دوستداران محيط زيست تبريك مي گويم.

 

با توجه به اينكه عوامل محيطي در سطح دنيا مسئول درصد قابل توجهي از عوارض سوئي همچون انواع بيماري‌هاي عفوني، بعضي از بيماري‌هاي غيرواگير همچون سرطان‌ها و بيماري‌هاي قلبي عروقي و تنفسي مي‌باشند، لذا بهداشت محيط با شناسايي و كنترل عواملي از محيط كه بر سلامت تاثيرگذار است، مسئوليت سنگيني را با توجه به گسترش روزافزون و تنوع آلاينده‌هاي محيطي در اجراي رسالت خود عهده‌دار است. ضمن آرزوي  به وقوع پيوستن سلامتي براي تك تك افراد جامعه، سعادت، بهروزي و موفقيت براي همه همكاران جامعه بهداشت محيط را از درگاه ايزد منان خواستارم.

 

دکتر احسان بینش

 

جلسه هماهنگی در ارتباط با تشکیل کانون سلامت محلات با ادارات و سازمان های شهرستان شاهرود در مورخه چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ در فرمانداری شاهرود با حضور؛ دکتر بینش؛ معاون بهداشتی و دکتر باباخانی؛ معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، مهندس خرم؛ معاون سیاسی فرمانداری شاهرود و برخی از رییس ها و نماینده های ادارات مختلف شهرستان و جمعی از پرسنل دانشگاه علوم پزشکی شاهرود برگزار گردید.

در این جلسه آقایان باباخانی و بینش در خصوص اهمیت مباحث پیشگیری، جلب حمایت همه جانبه و همکاری سایر سازمان ها با حوزه بهداشت مباحثی مطرح فرمودند و در ادامه یکی از کارشناسان واحد آموزش و ارتقاء سلامت معاونت بهداشتی به شرح و اهمیت موضوع تشکیل کانون سلامت در محلات مختلف شهری و روستایی، نمونه های برتر کشوری و نقش کمک کننده این کانون ها در پیشبرد اهداف بهداشتی و سلامتی پرداختند.

در ادامه آقای خرم با استقبال از این طرح و نقش ویژه دانشگاه علوم پزشکی در ارایه مباحث بهداشتی و سلامتی، خواستار همکاری هرچه بیشتری سازمان ها و ادارات با مجموعه علوم پزشکی شدند.

بیستمین همایش سلامت و زندگی شهرستان شاهرود که هشتاد و پنجمین همایش ملی سلامت و زندگی کشوری می باشد در عصر روز سه شنبه، سوم مهر ۱۳۹۷ در تالار شقایق های دانشگاه صنعتی شاهرود برگزار گردید.

این برنامه هر ماه با مشارکت بخش ها و سازمان های مختلف برگزار می گردد، در این مراسم که با توجه به هفته نیروی انتظامی (۱۳مهر)، این ارگان بخش اعظمی از برنامه را در اختیار داشت، سرهنگ اشرفی، فرمانده انتظامی شاهرود، سخنانی در خصوص؛ پرخاشگری ها، آسیب های اجتماعی و تصادفات و علل و راهکارهای پیشگیری از وقوع جرم، سخنانی ایراد کردند و در ادامه مراسم یادبود جان باختگان سوانح رانندگی شهرستان شاهرود نیز برگزار گردید.

در ادامه برنامه، دکتر پرویز صباحی، که عضو گروه اندیشه ورزی فرماندهی انتظامی استان که دارای مدرک دکتری در رشته روانشناسی می باشد به عنوان سخنران اصلی برنامه در ارتباط با پیامدهای پرخاشگری در آسیب های اجتماعی و تصادفات به ارایه مطالب خود اقدام فرمودند و در ارتباط با آموزش مهارت های کنترل خشم، هنجارهای جامعه و ترافیک و مدیریت شهری مباحثی مطرح کردند.

در خلال این برنامه و با توجه به روز جهانی قلب، با حضور پرسنل معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود، خدمات مشاوره ای و مراقبتی قلب سالم، مانند اندازه گیری فشارخون افراد و توزیع بسته های آموزشی صورت گرفت.

شعار روز جهاني بهداشت محيط در سال ۱۳۹۷  “پايداري و ايمني جهاني غذا

چهارم مهرماه  روز جهاني بهداشت محيط را به همه همكاران بهداشت محيط و تمامي دوستداران محيط زيست تبريك مي گويم.

 

با توجه به اينكه عوامل محيطي در سطح دنيا مسئول درصد قابل توجهي از عوارض سوئي همچون انواع بيماري‌هاي عفوني، بعضي از بيماري‌هاي غيرواگير همچون سرطان‌ها و بيماري‌هاي قلبي عروقي و تنفسي مي‌باشند، لذا بهداشت محيط با شناسايي و كنترل عواملي از محيط كه بر سلامت تاثيرگذار است، مسئوليت سنگيني را با توجه به گسترش روزافزون و تنوع آلاينده‌هاي محيطي در اجراي رسالت خود عهده‌دار است. ضمن آرزوي  به وقوع پيوستن سلامتي براي تك تك افراد جامعه، سعادت، بهروزي و موفقيت براي همه همكاران جامعه بهداشت محيط را از درگاه ايزد منان خواستارم.

 

دکتر احسان بینش

 

در تاریخ چهاردهم شهریور ۱۳۹۷ بازدید گروه مدیریت از مرکز خدمات جامع سلامت مجن به عمل آمد. دکتر چمن؛ رییس دانشگاه، دکتر بینش؛ معاون بهداشتی و معاونین ایشان و مسئولین واحدهای ستادی معاونت بهداشتی، مدیر روابط عمومی و حراست دانشگاه، اعضای پایشگر این برنامه بوده اند. در پایش به عمل آمده از مرکز فوق، بررسی شاخص ها، سامانه سیب، آمار و عملکرد کارکنان مجموعه مورد ارزیابی قرار گرفت.

همچنین دیدار با حجت السلام جناتی؛ امام جمعه ، اعضای شورا اسلامی شهر و شهردار مجن در این تاریخ، صحبت و اتخاذ تصمیم در ارتباط با موضوعات مختلف بهداشتی، درمانی و سلامتی از جمله؛ مشکلات مربوط به محوطه مرکز، طرح جمع آوری سگ های ولگرد، تهیه تجهیزات و امنیت و … صورت پذیرفت.

13

١٢ شهریور در تاریخ نظام سلامت ایران روزی خاطره انگیز و پر ارزش است. در چنین روزی نخستین خانه بهداشت در منطقه چانقرانلو روستای حیدرلو در مرز پل ارومیه تاسیس و راه‌اندازی شد.

خانه‌های بهداشت به عنوان محیطی‌ترین واحد بهداشتی شهرستان و مستقر در روستا، نماد توسعه نظام مراقبت‌های اولیه سلامت بوده، اثرات ارزشمندی در ارتقاء و بهبود شاخص‌های سلامت داشته و دارند. تاسیس این مراکز با هدف کمک‌رسانی هر چه بیشتر به روستاییان از طریق ارائه مراقبت‌های اولیه بهداشتی به جمعیت تحت پوشش صورت گرفت. تحقق فقرزدایی از روستاها که یکی از اهداف انقلاب اسلامی می‌باشد نیز از دیگر دلایل آغاز به کار این واحدها بود.

به ‌منظور تأمین کادر خانه‌های بهداشت، تربیت افرادی آغاز گردید که «بهورز» نام گرفتند. بومی بودن بهورزان، ارتباط دائم ایشان با مردم، ثبت دقیق اطلاعات بهداشتی و نظارت مستمر از عوامل عمده پوشش مطلوب خانه‌های بهداشت بوده است. همچنین شناخت جمعیتی و جغرافیایی منطقه، برقراری ارتباط با مردم و توانایی جلب مشارکت آن‌ها در روستاهای اصلی و قمر از جمله مهم‌ترین فعالیت‌های بهورزان به‌شمار می‌رود. نقش این همکاران در آموزش بهداشت، ارائه خدمات پیشگیری و مراقبت از بیماری، ارایه مراقبت‌های تغذیه‌ای و بهداشت خانواده و مدارس و بهداشت محیط نیز بسیار ارزشمند است. بهورزان مسئولیت مراقبت‌های عمومی، بهداشت حرفه‌ای، درمان‌های ساده علامتی، جلوگیری از عوارض حاملگی‌های متعدد، واکسیناسیون کودکان و… را نیز برعهده دارند که مجموعه این اقدامات اثری بی‌بدیل در توسعه نظام سلامت در مناطق روستایی داشته است.

به مناسبت روز بهورز مراسمی با حضور رییس محترم دانشگاه، معاونین ایشان، کارکنان ستادی و بهورزان خانه های بهداشت در مورخ ۱۲ شهریور ۱۳۹۷ در سالن پورسینای دانشگاه علوم پزشکی شاهرود برگزار گردید.

در ابتدای مراسم، دکتر بینش؛ معاون بهداشتی دانشگاه، ضمن خوشامد گویی به افراد حاضر در مراسم و تبریک روز بهورز، به بیان تاریخچه تشکیل خانه های بهداشت و شکل گیری نیروی های بهورز در کشور پرداختند.

ایشان در ادامه مباحث خود به بیان اهداف شکل گیری مجموعه بهورزی، انتظارات جامعه و مجموعه دانشگاهی از آنها پرداختند و خواستار اهمیت بهورزان به کسب مطالب به روز، جدید و معتبر، مطالعه بیشتر و ارایه خدمات مطلوب و به هنگام به ارباب رجوع شدند و در مقابل هم از توجه مجموعه دانشگاهی و معاونت بهداشتی به انتظارات و نیازهای آنان مطالبی فرمودند.

در ادامه این مراسم، دکتر چمن؛ رییس دانشگاه با بیان اینکه اولین الگوی خانه بهداشت در شاهرود در سال ۱۳۵۷ بوده است، اظهار داشتند که در نظام سلامت، اصل بر پیشگیری و سطح اولیه مراقبت ها می باشد که با توجه به تغییر نیازها و سبک بیماری ها، پیچیدگی بیماری های غیر واگیر و … نیاز به ارتقاء وضعیت علمی و فنی بهورزان دارد.

ایشان در ادامه به دگرگونی چشم گیر سیمای سلامت و ارایه خدمات بهورزان به مردم با کمترین هزینه و بیشترین اثربخشی و ارایه مراقبت های ساده، واکسیناسیون و … پرداختند.

در خلال مراسم برنامه های شاد و مفرح برگزار گردید و در انتهای برنامه از بهورزان نمونه تقدیر به عمل آمد.

13

به مناسبت هفته دولت، افتتاح پانسیون پزشک مرکز خدمات جامع سلامت بسطام در مورخ ۱۷ شهریور ماه ۱۳۹۷ به حضور، فرماندار شاهرود، جمعی از مسئولین شهرستان شاهرود، رئیس مرکز بهداشت شاهرود و مسئولین دانشگاه علوم پزشکی شاهرود صورت گرفت.

در ابتدای مراسم دکتر بینش؛ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود به شرح پروژه پرداختند و بیان نمودند که ساختمان مذکور یکی از ۵۵ پروژه طرح سلامت در حوزه بهداشت می باشد که دارای ۸۱ متر مربع زیربنا بوده و با اعتباری بیش از ۱۴۳ میلیون تومان احداث و تجهیز و طی مدت ۹ ماه ساخته شده است.

13

نوزدهمین همایش سلامت و زندگی شهرستان شاهرود از ساعت ۱۸ عصر ۶ شهریور ماه ۱۳۹۷ در تالار شقایق های دانشگاه صنعتی شاهرود برگزار گردید.

موضوع این ماه همایش در راستای جدی گرفتن بهداشت روانی کودکان و نوجوانان بوده و عنوان آن پیشگیری از آسیب های روانی و اجتماعی کودکان و نوجوانان” بوده است.

سخنرانان اصلی این برنامه؛ دکتر علی محمد نظری؛ عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود (و مشاور خانواده) و دکتر مجید گلی متخصص مسایل زوجین و خانواده بوده اند که در ارتباط با موضوع برنامه مباحث مختلفی بیان نمودند.

لازم به ذکر است که این همایش ماهیانه و در اولین سه شنبه هر ماه برگزار می گردد و شرکت در آن برای کلیه افراد رایگان می باشد.

13

به مناسبت هفته دولت، افتتاح خانه بهداشت دیزج (مرکز خدمات جامع سلامت رودیان) با حضور فرماندار، جمعی از مسئولین شهرستان و دکتر کلالیان؛ معاون مدیریت توسعه، دکتر بینش؛ رئیس مرکز بهداشت شاهرود و برخی از کارکنان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، در مورخ ۶ شهریور ۱۳۹۷ صورت پذیرفت.

در این آیین دکتر بینش معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود اظهار داشت :خانه بهداشت روستای دیزج از توابع بخش مرکزی شاهرود با متراژ ۱۲۹ متر مربع با اعتباری معادل یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال و در مدت هفت ماه احداث گردیده است.  ایشان در ادامه افزودند: این خانه بهداشت جمعیت دو هزار و ۱۵۰ نفری روستای دیزج و توابع آن را تحت پوشش قرار خواهد داد و در هفته دو روز پزشک به صورت ده گردشی حضور خواهد داشت.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بابیان اینکه افتتاح خانه بهداشت نیازهای سلامت جمعیت یک منطقه را تحت پوشش قرار می‌دهد، ابراز داشت: در هفته دولت‌،علاوه  بر خانه بداشت دیزج  خانه بهداشت روستای بدشت و نیز پانسیون پزشکان  بسطام به بهره‌برداری خواهد رسید که با تجهیز وسایل اعتباری معادل دو میلیارد و ۳۰۰میلیون ریال برای این طرح‌ها هزینه شده است.

وی افزود:با توجه به اینکه امروز دغدغه‌های نظام سلامت کنترل بیماری‌های غیر واگیردار نظیر دیابت و فشارخون است لذا در خانه بهداشت روستایی بحث خود مراقبتی و مراجعه به پزشک به طور جد دنبال می‌شود که در واقع افتتاح خانه‌های بهداشت نیز در راستای اهداف دولت است.

دکتر بینش همچنین افزود امیدواریم بهره برداری از این خانه بهداشت ، باعث دلگرمی و شادی مردم این بخش  شود .

لازم به ذکر است که این خانه بهداشت با زیربنای ۱۲۹ متر و با بودجه13 ای بیش از ۲۰۰ میلیون تومان و .

نمایشگاه هفته جوان و ازدواج

۲۸ لغایت ۳۰ مرداد ماه ۱۳۹۷

شروع نمایشگاه بعد از نماز مغرب و عشاء

مکان: پارک شهدای محراب شاهرود

 

این نمایشگاه به مناسبت هفته جوان و ازدواج جوانان در تاریخ ۲۸ مرداد ماه و با حضور فرماندار، امام جمعه و جمعی از مسئولین شهرستان شاهرود افتتاح گردید و نهادها و ادارات مختلف در غرفه های خود، ارایه دهنده خدمات می باشند. معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود نیز با دو غرفه: ” ازدواج سالم، شاد و پایدار” و “مشاوره ازدواج” ارایه دهنده خدمات مختلف می باشد.

 

 

13.2

کارگروه سلامت و امنیت غذایی شاهرود در تاریخ ۲۳ مرداد ماه ۱۳۹۷ در سالن جلسات فرمانداری ویژه شهرستان شاهرود با حضور معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری شاهرود، رئیس مرکز بهداشت شاهرود، معاون فنی و برخی از کارشناسان ستادی معاونت بهداشتی و نمایندگان ادارات شهرستان شاهرود برگزار گردید.

در ابتدای جلسه دکتر بینش؛ رئیس مرکز بهداشت شاهرود به بیان دستور های کار جلسه پرداختند که از جمله آنها؛ تشکیل کانون های سلامت محلات با همکاری بسیج و سایر سازمان ها و توسعه همکاری های بین بخشی معاونت بهداشتی، فرمانداری، شهرداری، دهیاری ها و … بوده است.

در ادامه دکتر فاتح؛ کارشناس مسئول واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشتی در ارتباط با لزوم تدوین، ابلاغ و اجرای برنامه سلامت کارکنان ادارات، برگزاری دوره های آموزشی برای کارکنان، ارایه خدمات سلامت کارکنان و معرفی رابطین سلامت توسط ادارات صحبت کرده و بر تدوین برنامه سلامت کارکنان تا پایان سال ۹۷ بر اساس کتاب راهنمای مربوطه تاکید کردند.

دستور کار دوم جلسه توسط احمد خرم؛ معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری شاهرود در ارتباط با موضوع؛ بررسی وضعیت آب شرب شهرها و روستاهای شهرستان شاهرود بیان گردید و در این زمینه کارشناسان واحد سلامت محیط معاونت بهداشتی به ارایه گزارش پرداختند و مباحثی بین مسئولین ادارات مربوطه صورت پذیرفت و تصمیمات لازم اخذ گردید.

 

13

‍دیدار اعضای شورای اسلامی روستای زمان آباد با دکتر چمن؛ ریاست دانشگاه، دکتر بینش؛ معاون بهداشتی و سایر مسئولین دانشگاه در محل مرکز خدمات  جامع سلامت روستایی زمان آبادخارتوران صورت پذیرفت:

بخش هایی از این دیدار به شرح ذیل می باشد؛

 

✅ قدردانی دکترچمن از مردم قدرشناس  منطقه زمان آباد

✅  تقدیر وتشکراعضای شورای اسلامی از مسولین دانشگاه علوم پزشکی وپزشک و پرسنل وتیم سلامت مرکز زمان آباد جهت توجه به این منطقه و ارایه خدمات مطلوب بهداشتی درمانی به مردم

✅ دستورخرید تجهیزات تکمیلی پیشرفته برای ارتقای سطح کارایی وعملکرد آزمایشگاه مرکز زمان آباد و ارایه انواع خدمات آزمایشات پزشکی به اهالی محترم منطقه در پی درخواست اعضای شورای اسلامی

✅ پیگیری راه اندازی مرکز فوریت های پزشکی در مرکززمان آباد و احداث ساختمان و تامین فضای موردنیاز

✅ پیگیری استقرار کلینیک سیار دندانپزشکی در برخی روستاهای منطقه

بازدید و بررسی شاخص های سلامت منطقه و نحوه ارایه خدمات بهداشتی و درمانی، توسط دکترچمن؛ رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، دکتر بینش؛ معاون بهداشت و جمعی از مسئولین دانشگاه و معاونت بهداشتی از مرکز خدمات جامع سلامت روستایی زمان آباد (خارتوران) در مورخ ۱۵ مرداد ماه صورت پذیرفت.