ورود كاربران

آخرين مطالب

کارگروه سلامت و امنیت غذایی شاهرود در تاریخ ۲۳ مرداد ماه ۱۳۹۷ در سالن جلسات فرمانداری ویژه شهرستان شاهرود با حضور معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری شاهرود، رئیس مرکز بهداشت شاهرود، معاون فنی و برخی از کارشناسان ستادی معاونت بهداشتی و نمایندگان ادارات شهرستان شاهرود برگزار گردید.

در ابتدای جلسه دکتر بینش؛ رئیس مرکز بهداشت شاهرود به بیان دستور های کار جلسه پرداختند که از جمله آنها؛ تشکیل کانون های سلامت محلات با همکاری بسیج و سایر سازمان ها و توسعه همکاری های بین بخشی معاونت بهداشتی، فرمانداری، شهرداری، دهیاری ها و … بوده است.

در ادامه دکتر فاتح؛ کارشناس مسئول واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشتی در ارتباط با لزوم تدوین، ابلاغ و اجرای برنامه سلامت کارکنان ادارات، برگزاری دوره های آموزشی برای کارکنان، ارایه خدمات سلامت کارکنان و معرفی رابطین سلامت توسط ادارات صحبت کرده و بر تدوین برنامه سلامت کارکنان تا پایان سال ۹۷ بر اساس کتاب راهنمای مربوطه تاکید کردند.

دستور کار دوم جلسه توسط احمد خرم؛ معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری شاهرود در ارتباط با موضوع؛ بررسی وضعیت آب شرب شهرها و روستاهای شهرستان شاهرود بیان گردید و در این زمینه کارشناسان واحد سلامت محیط معاونت بهداشتی به ارایه گزارش پرداختند و مباحثی بین مسئولین ادارات مربوطه صورت پذیرفت و تصمیمات لازم اخذ گردید.

 

13

‍دیدار اعضای شورای اسلامی روستای زمان آباد با دکتر چمن؛ ریاست دانشگاه، دکتر بینش؛ معاون بهداشتی و سایر مسئولین دانشگاه در محل مرکز خدمات  جامع سلامت روستایی زمان آبادخارتوران صورت پذیرفت:

بخش هایی از این دیدار به شرح ذیل می باشد؛

 

✅ قدردانی دکترچمن از مردم قدرشناس  منطقه زمان آباد

✅  تقدیر وتشکراعضای شورای اسلامی از مسولین دانشگاه علوم پزشکی وپزشک و پرسنل وتیم سلامت مرکز زمان آباد جهت توجه به این منطقه و ارایه خدمات مطلوب بهداشتی درمانی به مردم

✅ دستورخرید تجهیزات تکمیلی پیشرفته برای ارتقای سطح کارایی وعملکرد آزمایشگاه مرکز زمان آباد و ارایه انواع خدمات آزمایشات پزشکی به اهالی محترم منطقه در پی درخواست اعضای شورای اسلامی

✅ پیگیری راه اندازی مرکز فوریت های پزشکی در مرکززمان آباد و احداث ساختمان و تامین فضای موردنیاز

✅ پیگیری استقرار کلینیک سیار دندانپزشکی در برخی روستاهای منطقه

بازدید و بررسی شاخص های سلامت منطقه و نحوه ارایه خدمات بهداشتی و درمانی، توسط دکترچمن؛ رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، دکتر بینش؛ معاون بهداشت و جمعی از مسئولین دانشگاه و معاونت بهداشتی از مرکز خدمات جامع سلامت روستایی زمان آباد (خارتوران) در مورخ ۱۵ مرداد ماه صورت پذیرفت.

 

 

ارز؛ به منظور ارتباط موثر شما با معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود از ابتدای سال ۱۳۹۷ برقرار شده است و ارزیابی خدمات ارایه شده به شما از طریق ارسال کدهای مربوطه، به شماره تلفن ۳۲۲۲۰۰۶۴ صورت می پذیرد.

شما می توانید با پاسخگویی صادقانه، ما را در بهبود عملکرد برنامه ها در حوزه سلامت یاری نمایید.

 تماس با هر شماره دیگری به غیر از شماره ۳۲۲۲۰۰۶۴ مورد تایید این معاونت نبوده و درصورت مشاهده مراتب را به شماره فوق اطلاع دهید.

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود

توسط شورای اسلامی و دهیاری طرود صورت پذیرفت:

قدردانی و تشکر از دکترچمن رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شورای اسلامی و دهیاری روستای هدف گردشگری طرود به پاس خدمت رسانی و تجهیز مرکز خدمات سلامت روستایی طرود طی پیامی از دکتررضا چمن رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود تقدیر و تشکر نمودند.

 

درمتن پیام مذکور خطاب به دکتر چمن ریاست دانشگاه علوم پزشکی شاهرود آمده است:

« بدینوسیله به مصداق (من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق) از پیگیری های مجدانه شما در خدمت رسانی و تجهیز مرکز سلامت روستایی طرود صمیمانه سپاسگذاریم و توفیقات روزافزون شما و همکاران گرامی تان را از ایزدمنان خواستاریم. امید است با همت جنابعالی در آینده شاهد شکوفاترشدن منطقه در مبحث سلامت باشیم.»

13 معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، در مورخ ۸ مرداد ۱۳۹۷ با حضور دکتر بینش؛ رئیس مرکز بهداشت شاهرود، معاونین اجرایی و فنی، مسئول آموزشگاه بهورزی و نماینده های بهورزان دانشگاه، در خصوص رفع مشکلات خانه های بهداشت ، اشکلات سخت افزاری و نرم افزاری، ارائه خدمات عمومی ومطالبات بهورزان، برگزار و بحث و تبادل نظر گردید.

 

هجدهمین همایش سلامت و زندگی شاهرود با موضوع “نقش طبیعت و محصولات طبیعی در حفظ سلامت و زیبایی” در مورخ دوم مرداد ماه ۱۳۹۷ با سخنرانی محوری دکتر محمد رفیع جلالی؛متخصص طب اجتماعی در تالار شقایق های دانشگاه صنعتی شاهرود با همکاری معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود و سازمان های مختلف برگزار گردید که در ذیل به چکیده ای از بیانات ایشان اشاره می شود:

– گردش مالی و ارزش بازار سرمایه لوازم‌ آرایشی و بهداشتی در ایران، منطقه و جهان

– شرکت های تولیدی لوازم بهداشتی آرایشی و بیمه ها

– نقش سیستم ایمنی بدن در میزان جلوه زیبایی پوست

– لزوم خودمراقبتی و تغییر سبک زندگی و استفاده از رژیم های غذایی سالم و تحرک بدنی مناسب

– اهمیت بیماری هایی مانند؛ یبوست، بیماری های کبدی، سرطان‌ها، بیماری‌های دستگاه گوارش و … در زیبایی پوست و بدن

13

 

 

نشست ماهيانه اعضاي بسيج جامعه پزشكي با امام جمعه شاهرود در مورخ دوم مرداد ۱۳۹۷ با حضور آقای دکتر چمن؛ ریاست دانشگاه و جمعی از معاونین و پرسنل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود در دفتر امام جمعه شهر شاهرود برگزار گردید. در این نشست ضمن صحبت پیرامون موضوعات مختلف و اقامه نماز جماعت، دکتر آقایان (متخصص روانپزشکی و معاون آموزش و سلامت بیمارستان امام حسین (ع) شاهرود) در ارتباط با استرس و مدیریت عوامل زمینه ساز، نقش استرس در زندگی و تاثیر گذاری آن بر افکار و مقابله با استرس به روش های مسئله مدار، هیجان مدار و روش های ناکارآمد سخنانی بیان نمودند و گفتند که تغییر در محیط زندگی، کاهش کمال گرایی، ایجاد آرامش و کاهش سرعت ، ایجاد سرگرمی ها و تفریحات سالم، پذیرش تغییرات، محول کردن امور به دیگران و شوخ طبعی نقش به سزایی در کاهش استرس خواهند داشت و در این راستا طرح غربالگری و شناسایی افراد در مناطق حاشیه شهر جهت دریافت خدمات روانشناسی و روانپزشکی با همکاری معاونت بهداشتی، معاونت درمان و… انجام خواهد شد.

در پایان جلسه هم حجت السلام و المسلمین امینی ضمن تبریک هفته کرامت و ولادت امام رضا (ع) به ذکر مطالبی ارشادی پرداختند.

 

13

دومین جلسه کارشناسان ستادی  معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود در سال ۱۳۹۷ در مورخ یک شنبه ۳۱ تیر و در سالن آموزش معاونت بهداشتی با حضور آقای دکتر بینش؛ معاون بهداشت و رئیس مرکز بهداشت شاهرود، آقای علینژاد؛ معاون اجرایی، خانم دکتر قدسی پور؛ معاون فنی و کلیه پرسنل ستادی معاونت برگزار گردید. در این جلسه که به مدت دو ساعت به طول انجامید مباحث مختلف و اولویت های پیش روی معاونت مطرح، بحث، نتیجه گیری و جهت اجرا مصوب گردید.

13

 

جلسه بسیج جامعه پزشکی شاهرود در مورخ ۱۲ تیر ۱۳۹۷ در سالن آموزش معاونت بهداشتی شاهرود با حضور رئیس مرکز بهداشت شاهرود و معاونین اجرایی و فنی و برخی از مسئولین مراکز مورد نظر جهت اجرای برنامه و مسئولین بسیج جامعه پزشکی شاهرود و نماینده سپاه پاسداران منطقه شاهرود برگزار گردید.

در ابتدای این برنامه دکتر بینش ضمن تقدیر و تشکر از حضور کلیه افراد حاضر در جلسه , دستور کار جلسه را بیان فرموده و به تبیین مشکلات اجتماعی, بیماری ها و سایر عوامل مرتبط پرداختند.

اهم مباحث مطروحه به شرح ذیل می باشد:

ارایه خدمت در مناطق حاشیه شهر و محروم و شناخت محرومین توسط گروه های مختلف و سپاه

مشارکت و همکاری با مراکز خدمات جامع سلامت در جهت کاهش معضلات و آسیب های؛ روانشناختی، بهداشت دهان و دندان و اطلاعات مرتبط با سامانه سیب

تاکید بر جلوگیری از موازی کاری، مشارکت جهت بهبود عملکردها، مشارکت عمومی در امور بهداشتی و افزایش ظرفیت های فردی و اجتماعی

تبیین روند کار در سطح مراکز تعیین شده و تیم های مربوطه

در انتهای جلسه بحث و تبادل نظر بین حاضرین در خصوص ارایه خدمات به بهترین و اثربخش ترین شکل ممکن صورت پذیرفت و زمان بندی طرح جهت بازدید، نیازسنجی و  شروع برنامه صورت پذیرفت.

IMG_1866IMG_1870

در مورخه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ گروه مدیریت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود، با همراهی دکتر چمن؛ ریاست دانشگاه، دکتر شیبانی؛ معاون درمان، دکتر بینش؛ معاون بهداشتی و همچنین مسئول حراست دانشگاه و معاونین فنی و اجرایی و مسئولین واحدهای ستادی به منظور بازدید، پایش و ارزیابی اجرای برنامه ها در مراکز عباس آباد و فرومد و پایگاه اورژانس روستای عباس آباد  عازم گردیدند. در این برنامه ارزیابی وضعیت و شاخص های مربوط به عملکرد هریک از واحد بررسی و رفع اشکالات موجود و تشویق در خصوص نقاط قوت در دستور کار قرار گرفت.

در پایان بازدید ها،  جلسه ای با حضور مسئولین دانشگاه علوم پزشکی شاهرود و دهیار، اعضای شورا اسلامی منطقه فرومد و پرسنل مرکز خدمات جامع سلامت فرومد، پیرامون مباحث مختلف از جمله؛ ارایه خدمات اورژانس، مشکلات مرتبط با آب آشامیدنی منطقه، دغدغه ها و مشکلات موجود در منطقه، مرکز متادون منطقه و … برگزار گردید که در این زمینه، دکتر چمن ضمن بیان مباحث تخصصی و ساختاری تشکیلات مراکز و خانه های بهداشت و اثربخشی آنها در بهداشت و درمان، در زمینه بررسی و مرتفع نمودن دغدغه های مردم منطقه به معاونین خود در زمینه های مختلف نکاتی گفته و دستورهای لازم را صادر کردند.

13

همایش یک روزه پیشگیری و درمان اعتیاد روز شنبه مورخ ۱۶ تیرماه با حضور دکتر چمن رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود ،کرم محمدی معاون استاندار وفرماندار شهرستان شاهرود ، جمعی از مدیران دستگاههای اجرایی وفرمانده انتظامی شهرستان شاهرود و دادستان شهرستان شاهرود در سالن همایش پورسینا دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، همراه با برگزاری نمایشگاه های مرتبط برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه دکتر چمن  رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بابیان اینکه بین اعتیاد و جرائم نظیر سرقت، قتل، طلاق، خودکشی و غیره ارتباط مستقیم وجود دارد تصریح کرد: بحث مقابله با اعتیاد را نمی‌توان به یک دستگاه خاص محول کرد لذا در آسیب‌های اجتماعی نیازمند بسیج اجتماعی هستیم و غالبا در این شرایط حفظ وضع موجود و جلوگیری از افزایش این پدیده بسیار دشوار است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود  افزود: در آسیب‌های اجتماعی استمرار کنترل، پیشگیری و مبارزه باید در دستور کار باشد و همواره باید با برنامه‌ریزی جامع در راستای مبارزه با رفتارهای مخاطره‌آمیز گام برداشت.

دکتر چمن  بابیان اینکه آمارهای اعتیاد به دلیل استفاده از ابزارها و نمونه‌های مختلف متفاوت هستند، ابراز داشت: در جمع‌بندی کلی از مطالعات حاصل‌شده در ایران بین۷ الی ۱۰ درصد معتادان را بانوان و مابقی را آقایان شامل می‌شود که ۷۵درصد  آن‌ها گروه سنی زیر ۴۰ سال هستند.

دکتر چمن در ادامه تصریح کرد: بیش از ۶۰ درصد معتادان متاهل، ۵۰ درصد شاغل و ۵۰ درصد دارای مدرک دیپلم و بالاتر هستند که نشان می دهد سه فاکتور بیکاری، ازدواج و تحصیلات تنها زمینه ساز بروز پدیده اعتیاد نیستند و عوامل دیگری در این کار دخیل هستند.

وی افزود: لذت‌جویی، کنجکاوی، اختلال شخصیت، عدم توانایی نه گفتن، اختلافات خانوادگی، ناکامی‌های عشقی، شغلی و تحصیلی در بروز اعتیاد افراد نقش تعیین‌کننده دارند و اینکه اعتیاد را به دو الی سه مورد محدود کنیم کار علمی نخواهد بود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بیان داشت : ۷۲۰۰نفر از جمعیت شهرستانهای شاهرود و میامی  تحت درمان متادون هستند، ابراز داشت: در کشور بین دو میلیون و ۸۰۳ هزار و ۲۰۰ نفر گرفتار اعتیاد هستند که بین سه تا ۳.۵درصد افراد را تشکیل می‌دهد.

13

مراسم کلنگ زنی آغاز عملیات پروژه ساخت خانه بهداشت در روستای کرنگ (از توابع روستای حسین آباد کالپوش میامی) و روستای تلوبین (از توابع روستای نردین میامی) در مورخه چهارشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۷ با همکاری بانک تجارت و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود با حضور دکتر چمن؛ ریاست دانشگاه، دکتر بینش؛ معاون بهداشتی، دکتر باباخانی؛ معاون اجتماعی و جمعی از مدیران و همکاران دانشگاه علوم پزشکی شاهرود و نمایندگانی از بانک تجارت مرکز استان سمنان برگزار گردید.

13.1

رئیس مرکز تحقیقات ایمپلنت ایران بابیان اینکه مراجعه و تشخیص به‌موقع در درمان بیماری‌های فک و صورت مؤثر است، گفت: عدم درمان کیست‌های دهانی به مشکل بلع و تکلم منجر می شود

 

دکتر علی حسنی عصر سه‌شنبه پنجم تیرماه در هفدهمین همایش سلامت و زندگی شاهرود با موضوع راهکارهای جراحی فک و صورت و تأثیر آن بر بهبود سلامت مردم به میزبانی تالار شقایق‌های دانشگاه صنعتی این شهر، ضمن بیان اینکه دندان‌های نهفته بین سن ۱۸ تا ۲۵ سالگی ایجاد می‌شود، ابراز داشت: ۹۰ درصد دندان‌های عقل رشد مناسبی ندارد و به‌مرور زمان در صورت عدم درمان به‌موقع فرد را دچار مشکلات بسیاری می‌کند بنابراین انجام رادیوگرافی در دوران نوجوانی ضروری است.

وی بابیان اینکه در رادیوگرافی دندان در صورت تشخیص به‌موقع بسیاری از کیست‌ها را به‌راحتی قابل‌درمان خواهد کرد، افزود: در صورت عدم درمان کیست یا تومور در حفره‌های دهانی شکستگی فک، مشکل در تکلم یا بلع غذا ایجاد می‌شود.

مشکل تحلیل استخوان فک قابل درمان است

متخصص جراحی فک و صورت بابیان اینکه بیماری‌های لثه، عفونت و استفاده از دندان مصنوعی نامناسب تحلیل استخوان فک را به دنبال دارد، ابراز داشت: باوجود پیشرفت علم و استفاده از فناوری‌های نوین با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته کامپیوتری می‌توان با تشخیص به‌موقع به درمان بیماری کمک کرد.

حسنی در ادامه تصریح کرد: مشکل تحلیل استخوان فک با تکنیک‌های ترمیم استخوان و فاکتورهای رشد استخوان قابل‌درمان است به‌شرط آنکه فرد به‌محض احساس ناراحتی بلافاصله به متخصص فک و صورت مراجعه کند تا ایمپلنت مناسب برای او ساخته شود.

وی افزود: برای افرادی که دارای تومور هستند باید آن قسمت استخوان فک برداشته و سپس بر مبنای آن درمان مناسب را انجام داد، تومور در هر قسمت از بدن با برداشتن حل می‌شود اما در ناحیه فک علاوه بر زیبایی ظاهری مشکل بلع و تکلم را نیز ایجاد می‌کند بنابراین چکاب به‌موقع می‌تواند طول درمان را کوتاه‌تر و عوارض آن را به حداقل کاهش دهد.

کاهش آسیب به فک و صورت در صورت بستن کمربند ایمنی

عضو هیئت‌رئیسه انجمن جراحان دهان، فک و صورت ایران بابیان اینکه منشأ تومورها می‌تواند عفوت های لثه و دندان باشد، ابراز داشت: درواقع می‌کوشیم تا با ساخت پروتز سیلیکونی و ایمپلنت شرایط روحی و روانی بیمار را به حالت عادی بازگردانیم اما باید توجه داشت هر چه دیرتر بیماری تشخیص داده شود مراحل درمان پیچیده‌تر و عوارض آن برای بیمار بیشتر خواهد بود.

حسنی بابیان اینکه بستن کمربند ایمنی ۷۰ درصد آسیب به فک و صورت را کم می‌کند، تصریح کرد: برخی اوقات افراد در حوادثی نظیر رانندگی یا حتی زمین خوردن ساده دچار مشکلات فک و صورت می‌شوند که باید برای درمان آن‌ها یک گروه خاص از متخصصان و روش درمانی مناسب به‌کارگیری شود.

وی افزود: جراحی‌های اصلاح فرم صورت از شایع‌ترین عمل‌های رایج است که از نظر قدرت بلع و تکلم و زیبایی اهمیت دارد، افرادی با مشکلات عدم قرینگی یا رشد ناهمگون فک باید از نوزادی تا جوانی به‌صورت دائم تحت نظر پزشک قرار گیرند تا مراحل درمان آرام‌آرام انجام شود.

ناشناخته بودن علت عارضه مادرزادی شکاف لب و کام 

رئیس مرکز تحقیقات ایمپلنت ایران بابیان اینکه ۷۰ الی ۸۰ درصد علت نقایص مادرزادی نظیر شکاف لب و کام ناشناخته است، ابراز داشت: در وهله نخست باید والدین این کودکان مورد آگاهی قرار گیرند که این مشکل مانع موفقیت فرزند آن‌ها نمی‌شود و در گام بعدی از تولد تا ۲۰ سالگی درمان‌های متعدد و درمواردی پیوند استخوان فک در آن‌ها انجام شود.

حسنی در ادامه تصریح کرد: مشکل مفصل گیجگاهی از دو مشکل استرس و بالانس نبودن مفصل حاصل می‌شود و به دلیل آنکه این استخوان با عضلات اطراف درگیر است درمان‌ آن نیز طولانی و پیچیده هستند اما در صورت تشخیص به‌موقع قابل‌درمان خواهند بود.

وی بابیان اینکه ۸۰ درصد مشکلات فک و صورت در صورت تشخیص به‌موقع با روش غیر جراحی درمان می‌شود، افزود: کاهش استرس و مراجعه زودهنگام به پزشک می‌تواند بسیاری از جراحی‌های پیچیده و سخت را کاهش دهد.

(منبع خبر: خبرگذاری مهر)

 

13

به مناسبت هفته ملی مبارزه با مواد مخدر ، اهم مباحث مطرحه در مصاحبه دکتر بینش؛ معاون بهداشت و رئیس مرکز بهداشت شاهرود با خبرگذاری صدا و سیما استان سمنان در محل معاونت بهداشت در تاریخ سوم تیر ماه، به شرح ذیل می باشد:

  • برپایی نمایشگاه پیشگیری از اعتیاد در نقاط پر تردد و آسیب خیز شهرستان
  • برگزاری همایش پیشگیری از آسیب های اجتماعی با محوریت اعتیاد در دانشگاه، مسئولین، مدیران، سفیران سلامت و …
  • ارایه خدمات مشاوره روان شناسی رایگان در مراکز خدمات جامع سلامت توسط کارشناسان ارشد روان شناسی بالینی
  • برگزاری جلسات آموزشی مهارت های زندگی، فرزند پروری، پیشگیری از اعتیاد جهت نوجوانان، جوانان، خانواده ها، کارکنان ادارات، کارگران و …
  • برگزاری مسابقات علمی، فرهنگی، ورزشی و … جهت عموم مردم
  • تهیه و نصب بنر در سطح شهر و تهیه و توزیع رسانه های آموزشی از قبیل پمفلت، بروشور، پوستر
  • ارسال پیام های بهداشتی از طریق اتوماسیون اداری و فضای مجازی
  • آموزش خودمراقبتی جهت سفیران سلامت

IMG_1847