ورود كاربران

آخرين مطالب

به گزارش روابط عمومی دانشگاه به مناسبت گرامیداشت روزجهانی داوطلبان سلامت با شعار “اجتماعی شدن سلامت با مشارکت داوطلبان سلامت از ۳۷ داوطلب سلامت دانشگاه علوم پزشکی شاهرود تقدیر شد.

در مراسم بزرگداشت روز جهانی داوطلبان سلامت که با حضور دکتر چمن رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود ،دکتر  باباخانی معاون اجتماعی در امور مشارکت های مردمی ،دکتر بینش معاون بهداشتی و بیش از ۲۰۰نفر از داوطلبین سلامت روز یکشنبه ۲۵آذر ماه در سالن پورسینا دانشگاه برگزار گردید.

دکتر چمن رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود ضمن تبریک میلاد با سعادت امام حسن عسکری (ع) و خوشامدگویی به تاریخچه واهمیت داوطلب سلامت پرداخت و گفت: روزجهانی داوطلب فرصتی جهت ترغیب و حمایت از خدمات داوطلبان نظام سلامت است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بیان داشت: داوطلبان سلامت، افرادی هستند که بدون هیچ گونه مزد و حقوقی فقط به خاطر عشق و انسانیت، رضای الهی و حس مسوولیت پذیری در برابر جامعه مانند پل ارتباطی بین مسوولان بهداشتی و مردم عمل می کنندو داوطلبان سلامت چهره های آشنا و بازوان توانای حوزه های بهداشت و درمان هستند

 دکتر چمن با تقدیر اززحمات داوطلبین سلامت افزود  :ایجاد معاونت اجتماعی در سالهای اخیر با هدف استفاده از ظرفیتهای گروه ها و نهاد های مردمی برای پیشبرد اهداف سلامت بوده است و می توان داوطلبین سلامت را یکی از بهترین نمونه های مشارکت مردمی در بخش سلامت و اجتماع دانست.

 دکتر  باباخانی معاون اجتماعی در امور مشارکت های مردمی دانشگاه نیز در این مراسم ضمن تاکید بر نقش داوطلبین سلامت در عرصه پیشگیری و ارتقاء سلامت جامعه اظهار کرد: در مقوله بهداشت به دنبال سلامت عمومی از نظر روانی، جسمی و اجتماعی برای مردم جامعه هستیم.

وی افزود: اگرهر یک از داوطلبین امر سلامت به وظیفه خود به درستی عمل کند قطعا جهش قابل توجهی در جهت ارتقای سلامت جامعه خواهیم داشت.

دراین مراسم که با اجرای شعر،موسیقی زنده همراه بود از۳۷داوطلب سلامت تقدیر بعمل آمد.

13

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود و به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود گفت: در نیمه نخست امسال ۵۸ پرونده تخلف بهداشتی واحدهای صنفی شاهرود به مراجع قضایی فرستاده شده است.

دکتر احسان بینش ، سلامت مردم را خط قرمز دانشگاه علوم پزشکی شاهرود دانست و تأکید کرد: تمام اقدامات این مجموعه در راستای تأمین سلامت مردم است و با هر تهدید بهداشتی یرخورد جدی می شود.
وی با اشاره به انجام بیش از ۹ هزار و ۵۰۰ بازدید از مکان های تهیه و تولید مواد غذایی تصریح کرد: در بحث بهداشت محیط گاهی به دانشگاه علوم پزشکی شاهرود ایراد گرفته می شود که سختگیرانه برخورد می کند، در حالی که یکی از دانشگاه های پیشرو در این زمینه در کشور است.
بینش یادآور شد: اگر بخواهیم سلامت مردم را تأمین کنیم باید جدی تر باشیم گرچه تا جایی که به وضعیت بهداشت شهرستان آسیبی وارد نشود با صنوف تعامل می کنیم.
به گزارش ایرنا، ۶۴ خانه بهداشت در روستاهای شرق استان سمنان فعال است. از این تعداد ۳۵ خانه بهداشت در شهرستان شاهرود و ۲۹ مورد در میامی است.
۶۷ هزار تن از روستاییان ساکن این ۲ شهرستان از دانشگاه علوم پزشکی شاهرود خدمات دریافت می کنند.
دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بیش از ۵۰ درصد وسعت استان سمنان را در محدوده ۲ شهرستان شاهرود و میامی زیر پوشش خود دارد .
دانشگاه علوم پزشکی شاهرود از سال ۵۲ با عنوان آموزشگاه بهیاری کار خود را آغاز کرد، در سال ۶۱ به دانشکده مامایی و پرستاری و در سال ۷۱ به دانشکده علوم پزشکی ارتقاء یافته است. مجموعه کنونی از اسفند ۸۶ با عنوان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شاهرود در حال فعالیت است.
این دانشگاه هم اکنون دارای یکهزار و ۷۰۰ دانشجو در ۹ رشته کارشناسی، ۶ رشته کارشناسی ارشد و پنج رشته دکترای تخصصی است.

✳️فرا رسیدن روز جهانی داوطلب، در چهاردهم آذر ماه (۵ دسامبر) با شعار  “داوطلبان جوامع تاب آور می سازند” گرامی باد.

✅اجتماعی شدن سلامت با مشارکت داوطلبان سلامت

✅(volunteers build resilient communities)

 

ثبت نام نوزدهمین مرحله آزمون تعیین صلاحیت فنی ممیزان بهداشتی از طریق سامانه آزمون به آدرس http://www.azmoon.iaeh.ir در آذر ماه سال جاری انجام خواهد شد.

جدول برنامه زمان بندی:

– ثبت نام و ویرایش مدارک آزمون: ۶ لغایت ۲۶ آذر ماه ۱۳۹۷

– دریافت کارت آزمون: ۱۱ لغایت ۱۳ دی ماه ۱۳۹۷

– آزمون: پنج شنبه ۱۳ دی ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۰ صبح

– کلید آزمون: ۱۵ دی ماه ۱۳۹۷

– حوزه های امتحانی: اهواز، ایران، شیراز، مشهد و همدان

به مناسبت روز جهانی ایدز، اتوبوس ایدز جهت انجام مشاوره و تست سریع ایدز در سطح شهر توسط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود راه اندازی شد.

رئیس اداره زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی شاهرود گفت: تمام افراد تازه وارد به زندان از نظر سلامت جسمی و روحی غربالگری شده و در صورت سالم بودن به بند عمومی منتقل می شوند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه و به نقل از خبرگذاری ایرنا، ایرج میرزایی شنبه در همایش روز جهانی ایدز که به میزبانی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود برگزارشد، ابراز داشت: همه زندانیان شاهرود درباره ی پیشگیری و شناخت بیماری های پرخطر مانند ایدز و هپاتیت آموزش می بینند.

وی اضافه کرد: امسال ۱۳۶کلاس آموزشی برای زندانیان مرد و ۶۲ کلاس نیز برای بانوان زندانی برگزار شده است.
رئیس اداره زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی شاهرود با اشاره به انجام بیش از ۲۱۰ مورد مشاوره فردی درباره بیماری های مقاربتی و رفتارهای پرخطر تصریح کرد: ۱۲۹ مورد کلاس آموزشی در زمینه بهداشت محیط و بهداشت روانی و فردی برای افراد تازه وارد برگزار شد.
میرزایی با بیان اینکه انجام آزمایش ها و دوره های آموزشی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی برگزار می شود، یادآور شد: هر روز دستکم یک کلاس آموزشی در زندان شاهرود برگزار شده و سربازان نیز ماهی یک بار آموزش می بینند.
وی اضافه کرد: در استان سمنان، فقط زندان شاهرود از واحد بهداشت و درمان مجزا برخوردار است.
میرزایی همچنین بیان کرد: از سال ۸۷ تاکنون با انجام آزمایش های HIV تنها یک مورد مثبت در زندان شاهرود مشاهده شده که آن هم بیرون از زندان مبتلا بوده است.
وی افزود: بر اساس آزمایش های انجام شده در این مدت میزان ابتلا به هپاتیت در بین زندانیان شاهرود کمتر از ۶ درصد بوده است.

3659341-6753480

آموزش و اطلاع رسانی برای پیشگیری و کنترل ایدز به همکاری همه ی دستگاه ها با مراکز بهداشت نیاز دارد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه و به نقل از خبرگذاری ایرنا ، احسان بینش شنبه در همایشی که به مناسبت روز جهانی ایدز در معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود برگزار شد، دوره نهفتگی طولانی مدت را یکی از موانع پیش رو برای تشخیص و کنترل بیماری ایدز دانست و افزود: از زمان ورود ویروس به بدن بین سه تا ۶ روز طول می کشد تا سندرم HIV حاد ایجاد شود که به طور معمول تشخیص داده نمی شود مگر آنکه فرد از تماس مستقیم با فرد مبتلا آگاهی داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه این سندرم دارای علائم سرماخوردگی بوده بعد از حدود ۲ هفته برطرف می شود، ابراز داشت: پس از آن بیماری وارد مرحله ی نهفته می شود که به طور میانگین هشت تا ۱۰ سال به طول می انجامد.
بینش با بیان اینکه در دوره نهفتگی ، فرد بدون داشتن اطلاع از بیماری خود باعث انتشار ویروس و انتقال آن به دیگران می شود، تصریح کرد: بعد از این مدت با مختل شدن دستگاه ایمنی بدن علائم ایدز بروز یافته و بیمار دچار عفونت های فرصت طلب مداوم و یا برخی از سرطان های بدخیم می شود.
وی به بدبینی موجود در جامعه نسبت به افراد مبتلا نیز اشاره کرده و آن را یکی از موانع کنترل این بیماری برشمرد. به عقیده ی وی آگاهی افراد جامعه از این بیماری و انجام آزمایش های لازم می تواند در راستای کاهش این نگرش منفی و اطلاع رسانی و کنترل بیماری تأثیرگذار باشد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شاهرود همچنین با بیان اینکه بر اساس سیاستگذاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مرگ های مربوط به بیماری ایدز در بازه ی زمانی سال های ۹۴ تا ۹۸ باید ۲۰ درصد کاهش یابد، اضافه کرد: بر این اساس شیوع HIV در مردم عادی باید به کمتر از ۱۵صدم درصد و در افراد تزریقی کمتر از ۱۵ درصد برسد.
بینش یادآور شد: بروز بیماری نیز در نوزادانی که از مادران مبتلا به HIV به دنیا می آیند باید تا پایان سال آینده ۹۰ درصد کاهش یابد.
وی اضافه کرد: علاوه براین بنابر هدف گذاری درازمدت سازمان بهداشت جهانی، تا سال ۲۰۳۰ باید ۹۰ درصد بیماران HIV تشخیص داده شده و از این تعداد، ۹۰ درصد هم تحت درمان و نظارت باشند.
معاون دانشگاه علوم پزشکی شاهرود به دیگر سیاست های برنامه ی کنترل ایدز هم اشاره کرد و گفت: برای پیشگیری از انتقال از راه خون و تأمین سلامت خون باید پوشش غربالگری خون و فرآورده های اهدا شده به طور کامل حفظ شود که این مهم انجام می شود.
بینش پیشگیری از انتقال تزریقی و کاهش آسیب، پیشگیری از انتقال جنسی و تشخیص، مراقبت و درمان را از دیگر سرفصل های این برنامه عنوان کرد و گفت: توصیه به مردم برای انجام مشاوره و آزمایش تشخیصی HIV، پیشگیری انتقال از مادر به فرزند، حمایت و توامندسازی مبتلایان واجد شرایط و یتیمان ایدز و همچنین تقویت نظام مراقبت اپیدمیولوژیک و مدیریت داده ها و تقویت زیرساخت ها از دیگر برنامه های کنترل ایدز است.
وی بر ضرورت آگاهی بخشی به اقشار گوناگون جامعه درباره وجود شیوه های درمان این بیماری تأکید کرد و افزود: برای بیماران مبتلا به HIV درمان هایی وجود دارد که به صورت رایگان انجام شده و فرد می تواند چندین دهه از زندگی عادی در کنار دیگران بهره مند شود.
به گزارش ایرنا، در حاشیه این همایش اتوبوسی نیز راه اندازی شد که به مدت یک هفته در نقاط گوناگون سطح شهر مستقر میشود. در این اتوبوس کارشناسان مرکز بهداشت آزمایش سریع تشخیص HIVرا برای متقاضیان انجام می دهند.
چهارم تا هشتم آذر هفته اطلاع رسانی ایدز و دهم آذر نیز روز جهانی ایدز نام گذاری شده است.

 

photo_2018-12-02_12-21-04 photo_2018-12-02_12-20-55 photo_2018-12-02_12-21-00

به گزارش روابط عمومی دانشگاه دکتر احسان بینش معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در پیامی به این مناسبت با بیان این که بیماری ایدز بیشتر از آنکه یک بیماری عفونی باشد یک آسیب اجتماعی با ابعاد اقتصادی، فرهنگی و سیاسی است و بر اهمیت توجه به برنامه های پیشگیرانه تاکید کرد.

در متن این پیام آمده است:

   پیشگیری، کنترل ، کاهش موارد ابتلا و مرگ ناشی از بیماری ایدز در کشور از جمله مهمترین اهداف وزارت بهداشت محسوب می گردد. بیماری ایدز بیشتر از آنکه یک بیماری عفونی باشد یک آسیب اجتماعی با ابعاد اقتصادی، فرهنگی و سیاسی است.

دکتر بینش در این پیام بیان داشت: با وجود گذشت چند دهه از بروز و گسترش ایدز هنوز افرادی گمان می کنند ایدز فقط برای”دیگران” و برای “افراد خاصی” است.باور غلطی که انتشار ایدز در سطح جهان بدون ملاحظه هیچ نژاد، کشور، جنس و سنی نادرستی و بطلان آن را به نمایش گذاشته است.

   معاون بهداشتی دانشگاه افزود :از سال ۱۹۸۸میلادی(۱۳۶۸شمسی) با هدف افزایش آگاهی و تخصیص بودجه لازم در زمینه آموزش، پیشگیری و مبارزه با گسترش اچ آی وی و ایدز روز اول دسامبر برابر با ۱۰آذر ماه در هرسال بعنوان روز جهانی ایدز نامیده شد.  تعمیم آن روز به” هفته اطلاع رسانی ایدز ” از ۸-۱۴ آذر ماه از جمله اقدامات وزارت بهداشت در راستای سیاست های سازمان بهداشت جهانی جهت آموزش و اطلاع رسانی در رابطه با بیماری ایدز به منظورحساس کردن سیاستگذاران ، مسئولان و تمامی افراد جامعه نسبت به موضوع اچ آی وی /ایدز و همراهی آنان برای جلوگیری از انتشار بیماری ایدز می باشد.

     معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با اشاره به نامگذاری هشتم تا چهاردهم آذر به نام هفته ملی اطلاع رسانی اچ آی وی “برای آگاهی از سلامتی خود ، من هم آزمایش اچ آی وی می دهم”بیان کرد :انتخاب این شعار درسال جاری آن باور غلط در خصوص ایدز که این بیماری مخصوص دیگران است را به چالش می کشد. آن باور نادرست از یک طرف به تلاش های بهداشتی برای اشاعه ی اطلاعات واقعی درباره ایدز لطمه می زند و موجب تقویت انگ و تبعیض و مانع از کمک به افراد مبتلا خواهد شد و از طرف دیگر با انکار وجود مشکل باعث می شود افراد زیادی در جامعه خود را مصون و در امنیت و آرامش تصور کنند.

 به گفته وی پیشرفت های علمی در طی سالیان اخیر تشخیص سریع و در پی آن درمان‌های موثر و قطع زنجیره انتقال را بدنبال داشته است وخوشبختانه با استفاده از داروهای ضد ویروس به افزایش بقا و کیفیت زندگی افراد آچ ای وی مثبت کمک کرده است و میزان انتقال اچ آی وی را نیز به سایرین کاهش داده است که امیدواری‌های زیادی را در راستای مهار بیماری در جهان ایجاد نموده است .

در حال حاضر در مراکز مشاوره بیماریهای رفتاری در سراسرکشور کلیه ی خدمات پیشگیری ، مراقبت و درمان اچ آی وی به خصوص ارائه ی درمان های مناسب برای بیماران ، خدمات کاهش آسیب ، آموزش ، مشاوره و آزمایش اچ آی وی برای افراد در معرض آسیب به صورت کاملا محرمانه ، داوطلبانه و رایگان ارائه می گردد.

اینجانب ضمن تشکر و قدردانی از تمامی عزیزانی که در رابطه با کنترل این بیماری تلاش می نمایند امیدوارم تمامی دستگاه های اجرائی در جهت کنترل این بیماری در سطح جامعه به ما یاری رسانند تا استراتژی”اجتماعی کردن سلامت” را که یکی از برنامه‌های اصلی وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی درخصوص ایفای نقش سایر نهادهای دولتی و غیردولتی در مقوله سلامت است فراهم گردد و ضمن اصلاح نگرش های منفی و غیرعلمی ، شاهد کاهش موارد جدید ابتلا به عفونت اچ آی وی و مرگ ناشی از بیماری ایدز و ارتقای سلامت جامعه باشیم.

دکتر احسان بینش

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود

به گزارش روابط عمومی دانشگاه و به نقل از خبرگزاری مهر دکتر احسان بینش معاون بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بابیان اینکه ۷۰ الی ۸۰ درصد بیماری‌های سرماخوردگی نیازی به آنتی‌بیوتیک ندارد، گفت: مصرف آنتی‌بیوتیک‌ در بیماری سرماخوردگی کنترل شود.

دکتر بینش ضمن بیان اینکه عوامل مختلفی باعث شیوع بیشتر بیماری‌های سرماخوردگی در فصل سرد سال می‌شود، ابراز داشت: فعالیت برخی ویروس‌ها در دمای پایین‌تر از دمای بدن است به همین دلیل با کاهش درجه هوا بیشترین تأثیرگذاری رادارند و از سوی دیگر در فصل سرد افراد در محیط‌های سربسته تجمع دارند و این باعث می‌شود تا بیماری‌هایی نظیر سرماخوردگی و آنفولانزا شیوع بیشتری داشته باشد.

وی در پاسخ به این پرسش که درمان‌های خانگی چقدر درروند بیماری‌های سرماخوردگی مؤثر هستند، اضافه کرد: واحدی نمی‌توان منکر اثرگذاری برخی از درمان‌های خانگی که این روزها در فضای مجازی بازنشر پیدا می‌کند، باشیم به‌عنوان‌مثال تأثیر آویشن در رفع سرفه و عسل برای برخی زخم‌ها منشأ علمی دارد و توصیه می‌شود از آن‌ها به‌عنوان درمان‌های کمکی در کنار تجویز پزشک استفاده شود.

مصرف آنتی بیوتیک در کشور بالا است

معاون بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بابیان اینکه نکته حائز اهمیت در درمان سرماخوردگی و آنفولانزا مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها در بیماری‌های ویروسی است، ابراز داشت: ۷۰ الی ۸۰ درصد عامل بیماری‌های سرماخوردگی ویروسی است و نیازی به مصرف آنتی‌بیوتیک ندارد.

بینش در ادامه تصریح کرد: اغلب این بیماران خودسرانه با تجویز افراد غیرمتخصص(غیرپزشک) اقدام به مصرف آنتی‌بیوتیک می‌کنند که شاید تأثیری در فرد نداشته باشد اما در درازمدت عوارض جانبی نظیر مقاومت آنتی‌بیوتیکی ایجاد می‌کند و در بیماری‌های پیشرفته دیگر آنتی‌بیوتیک‌های فعلی پاسخگوی درمان نخواهند بود.

وی ضمن بیان اینکه نمی‌توان آماری از مصرف داروهای خودسرانه ارائه کرد اما در کشور مصرف آن در کشور بالا است، تأکید کرد: استفاده خودسرانه از داروهای آنتی‌بیوتیک ممکن است سلامت جامعه را در مواجه با بیماری‌های جدید تهدید کند بنابراین افراد حتماً باید به پزشک مراجعه کنند.

واکسن آنفولانزا قابل دریافت برای گروه های هدف

معاون بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بابیان اینکه در مورد واکسن آنفولانزا این شائبه وجود دارد که افراد انتظار دارند دیگر به سرماخوردگی دچار نشوند در توضیحات تکمیلی ابراز داشت: در حقیقت واکسن آنفولانزا همان‌طور که از روی اسم آن مشخص است بر روی سایر ویروس‌هایی که عفونت‌های تنفسی را در فصل سرد سال مانند سرماخوردگی ایجاد می‌کند تأثیری ندارد و صرفاً از آنفولانزا جلوگیری کرده و باعث می‌شود علائم خفیف‌تر باشد.

دکتر بینش در ادامه تصریح کرد: کودکان شش تا ۲۴ ماه، افراد بالغ بالای ۵۰ سال، همه بیمارانی که بیماری‌های مزمن قلبی، دیابت ریوی و غیره دارند، افراد و کارکنان بهداشتی که به‌نوعی با بیماران در ارتباط هستند، افرادی که از افراد معلول و سالمند نگهداری می‌کنند و بیمارانی که مصرف‌کنندگان داروهای ضعیف کننده نقص سیستم ایمنی را تشکیل می‌دهند ازجمله گروه‌های هدفی شامل می‌شوند که می‌بایست واکسن آنفولانزا را دریافت کنند.

وی افزود: خانم‌های بارداری که سه ماه دوم و سوم بارداری آن‌ها در فصل پاییز است نیز می‌توانند از این واکسن استفاده کنند واکسن آنفولانزا موجود در بازار منعی برای خانم‌های باردار ندارد و اگر کسی جز هیچ‌کدام از این طبقه  نبود  نیز می‌تواند آن را دریافت کند

وی بابیان اینکه واکسن آنفولانزا برخلاف سایر واکسن‌ها تنها برای همان سال قابل‌استفاده خواهد بود زیرا با نوع جدید آن مواجه هستیم، اضافه کرد: کسانی که نسبت به تخم‌مرغ حساس هستند تنها گروه‌هایی را شامل می‌شوند که نمی‌توانند این واکسن را دریافت کنند در مابقی گروها منعی وجود ندارد.

 

ثبت نام دفاتر خدمات سلامت از مورخ ۱۴ مهر الی ۲۸ مهر ماه ۱۳۹۷ می باشد.

 

untitled dsvsa

به مناسبت روز جهانی قلب، معاونت بهداشتی دانشگاه با همکاری هلال احمر و تربیت بدنی شاهرود، اقدام به برپایی “نمایشگاه قلب سالم” نموده است. شعار امسال سازمان جهانی بهداشت جهت این مناسبت؛ “هم پیمان برای سلامت قلب” است.

در این نمایشگاه خدمات آموزشی و مراقبتی مانند: انجام خطرسنجی سکته های قلبی، مغزی و سرطان ها برای خانم ها و آقایان، مشاوره سلامت روان و تغذیه و خدمات آموزشی کمک های اولیه، بازی های فکری و … ارایه می گردد.

زمان نمایشگاه از هفتم لغایت دوازدهم مهر ماه و از ساعت ۸:۳۰ الی ۱۳ ظهر می باشد.

مکان: خیابان فردوسی، معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود (عظیما)

شعار روز جهاني بهداشت محيط در سال ۱۳۹۷  “پايداري و ايمني جهاني غذا”

چهارم مهرماه  روز جهاني بهداشت محيط را به همه همكاران بهداشت محيط و تمامي دوستداران محيط زيست تبريك مي گويم.

 

با توجه به اينكه عوامل محيطي در سطح دنيا مسئول درصد قابل توجهي از عوارض سوئي همچون انواع بيماري‌هاي عفوني، بعضي از بيماري‌هاي غيرواگير همچون سرطان‌ها و بيماري‌هاي قلبي عروقي و تنفسي مي‌باشند، لذا بهداشت محيط با شناسايي و كنترل عواملي از محيط كه بر سلامت تاثيرگذار است، مسئوليت سنگيني را با توجه به گسترش روزافزون و تنوع آلاينده‌هاي محيطي در اجراي رسالت خود عهده‌دار است. ضمن آرزوي  به وقوع پيوستن سلامتي براي تك تك افراد جامعه، سعادت، بهروزي و موفقيت براي همه همكاران جامعه بهداشت محيط را از درگاه ايزد منان خواستارم.

 

دکتر احسان بینش

 

جلسه هماهنگی در ارتباط با تشکیل کانون سلامت محلات با ادارات و سازمان های شهرستان شاهرود در مورخه چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ در فرمانداری شاهرود با حضور؛ دکتر بینش؛ معاون بهداشتی و دکتر باباخانی؛ معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، مهندس خرم؛ معاون سیاسی فرمانداری شاهرود و برخی از رییس ها و نماینده های ادارات مختلف شهرستان و جمعی از پرسنل دانشگاه علوم پزشکی شاهرود برگزار گردید.

در این جلسه آقایان باباخانی و بینش در خصوص اهمیت مباحث پیشگیری، جلب حمایت همه جانبه و همکاری سایر سازمان ها با حوزه بهداشت مباحثی مطرح فرمودند و در ادامه یکی از کارشناسان واحد آموزش و ارتقاء سلامت معاونت بهداشتی به شرح و اهمیت موضوع تشکیل کانون سلامت در محلات مختلف شهری و روستایی، نمونه های برتر کشوری و نقش کمک کننده این کانون ها در پیشبرد اهداف بهداشتی و سلامتی پرداختند.

در ادامه آقای خرم با استقبال از این طرح و نقش ویژه دانشگاه علوم پزشکی در ارایه مباحث بهداشتی و سلامتی، خواستار همکاری هرچه بیشتری سازمان ها و ادارات با مجموعه علوم پزشکی شدند.

بیستمین همایش سلامت و زندگی شهرستان شاهرود که هشتاد و پنجمین همایش ملی سلامت و زندگی کشوری می باشد در عصر روز سه شنبه، سوم مهر ۱۳۹۷ در تالار شقایق های دانشگاه صنعتی شاهرود برگزار گردید.

این برنامه هر ماه با مشارکت بخش ها و سازمان های مختلف برگزار می گردد، در این مراسم که با توجه به هفته نیروی انتظامی (۱۳مهر)، این ارگان بخش اعظمی از برنامه را در اختیار داشت، سرهنگ اشرفی، فرمانده انتظامی شاهرود، سخنانی در خصوص؛ پرخاشگری ها، آسیب های اجتماعی و تصادفات و علل و راهکارهای پیشگیری از وقوع جرم، سخنانی ایراد کردند و در ادامه مراسم یادبود جان باختگان سوانح رانندگی شهرستان شاهرود نیز برگزار گردید.

در ادامه برنامه، دکتر پرویز صباحی، که عضو گروه اندیشه ورزی فرماندهی انتظامی استان که دارای مدرک دکتری در رشته روانشناسی می باشد به عنوان سخنران اصلی برنامه در ارتباط با پیامدهای پرخاشگری در آسیب های اجتماعی و تصادفات به ارایه مطالب خود اقدام فرمودند و در ارتباط با آموزش مهارت های کنترل خشم، هنجارهای جامعه و ترافیک و مدیریت شهری مباحثی مطرح کردند.

در خلال این برنامه و با توجه به روز جهانی قلب، با حضور پرسنل معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود، خدمات مشاوره ای و مراقبتی قلب سالم، مانند اندازه گیری فشارخون افراد و توزیع بسته های آموزشی صورت گرفت.

در تاریخ چهاردهم شهریور ۱۳۹۷ بازدید گروه مدیریت از مرکز خدمات جامع سلامت مجن به عمل آمد. دکتر چمن؛ رییس دانشگاه، دکتر بینش؛ معاون بهداشتی و معاونین ایشان و مسئولین واحدهای ستادی معاونت بهداشتی، مدیر روابط عمومی و حراست دانشگاه، اعضای پایشگر این برنامه بوده اند. در پایش به عمل آمده از مرکز فوق، بررسی شاخص ها، سامانه سیب، آمار و عملکرد کارکنان مجموعه مورد ارزیابی قرار گرفت.

همچنین دیدار با حجت السلام جناتی؛ امام جمعه ، اعضای شورا اسلامی شهر و شهردار مجن در این تاریخ، صحبت و اتخاذ تصمیم در ارتباط با موضوعات مختلف بهداشتی، درمانی و سلامتی از جمله؛ مشکلات مربوط به محوطه مرکز، طرح جمع آوری سگ های ولگرد، تهیه تجهیزات و امنیت و … صورت پذیرفت.

13