ورود كاربران

آخرين مطالب

کارگاه بازآموزی ” برنامه های مدیریت کاهش خطر بلایا ” در تاریخ ۲۸/۳/۹۸ جهت توانمندسازی مسئولین هماهنگ کننده بلایا مراکز خدمات جامع سلامت برگزار گردید.

در انتهای کارگاه تمرین دورمیزی با سناریو فرضی ” انفجار پمپ بنزین در نزدیکی مرکز خدمات جامع سلامت ” جهت ده گروه سه نفره برگزار شد و گروها به بیان شرح وظایف خود طبق کارکردهای مدیریتی و اختصاصی در کتاب EOP پرداختند.

13

نهمین کمیته فصلی نظارت بر چهارمین برنامه ملی استراتژیک کنترل عفونت اچ آی وی/ایدز در تاریخ ۲۹/۰۳/۹۸ در معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با حضور نمایندگان سازمان ها و ادارات شرکای برنامه برگزار گردید. در این جلسه دکتر بینش؛ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، به وجود استیگما، بخصوص در سطوح بالاتر جامعه از جمله دانشگاهیان واهمیت نقش رسانه ملی در رفع آن اشاره نمود. در ادامه سرکار خانم دکتر فاتح؛ مدیرگروه بیماری ها معاونت بهداتشی، ضمن بررسی عملکرد ها و فعالیت اعضا در سال گذشته و مصوبات این جلسه، بر لزوم مطرح کردن برنامه در شورای اداری فرمانداری در خصوص فراخوان همکاری همه ادارات تاکید نمودند.

13

مراسم اختتامیه سفیران سلامت دانش آموزی در شاهرود با همکاری معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود و آموزش و پرورش منطقه شاهرود
باحضور معاون محترم مدیرکل استان ومعاون بهداشتی و رئیس آموزش وپرورش شاهرود وسایرمسئولین برگزار گردید
و از برگزیدگان دانش آموزی و مدیران منتخب مدارس مروج سلامت تقدیر به عمل آمد.

photo_2019-05-25_14-35-01 photo_2019-05-25_14-34-43 photo_2019-05-25_14-34-47 photo_2019-05-25_14-34-54 photo_2019-05-25_14-35-16

جشنواره سفیران سلامت دانش آموزی به همت آموزش و پرورش منطقه میامی و شبکه بهداشتی درمانی میامی و معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در تاریخ اول اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ در شهرستان میامی برگزار گردید و ضمن صحبت در خصوص برنامه ملی خودمراقبتی و برنامه های شاد، از سفیران سلامت نمونه در برنامه های مختلف تقدیر گردید .

13

تیم روانشناس های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در تاریخ ۱۸/۱/۹۸ به روستای حسین آباد کالپوش شهرستان میامی اعزام گردیدند وبا  توجه به بروز مشکلات با توجه به بلایای طبیعی، با مراجعه خانه به خانه، به ارائه حمایت های روانی و اجتماعی به مردم آسیب دیده پرداختند.

13

شعار روز جهانی بهداشت سال ۲۰۱۹

مراقبت­های اولیه بهداشتی برای پوشش همگانی سلامت”           ” Primary Health care for universal health coverage

روز جهانی بهداشت که هر سال ۷ آوریل (۱۸ فروردین) به مناسبت سالگرد تأسیس سازمان جهانی بهداشت برگزار می‌شود، فرصتی فراهم می‌آورد تا یکی از نگرانی‌های مردم جهان مطرح گردد

سازمان جهانی بهداشت بر اساس این اصل بنا شده که همه افراد بتوانند به حق خود به بالاترین سطح ممکن از سلامت دست یابند. هفتم آوریل روز جهانی بهداشت می باشد و به منظور تاکید بر موضوعات مرتبط به حوزه سلامت  همه ساله سازمان جهانی بهداشت شعاری را مطرح می کند. شعار سال ۲۰۱۹ این سازمان عبارتست از:

شعار روز جهانی سلامت ۱۳۹۸:

                                      مراقبت­های اولیه بهداشتی برای پوشش همگانی سلامت

موضوع روز جهانی سلامت ۱۳۹۸:

                                                          مراقبت­های اولیه بهداشتی

شعار روز جهانی بهداشت سال۲۰۱۹میلادی (۱۳۹۸ هجری شمسی) “پوشش همگانی بهداشت

پوشش همگانی بهداشت هدف نخست سازمان جهانی بهداشت است.کلید دستیابی به این هدف حصول اطمینان از این امراست که هرکسی بتواند به مراقبتهای مورد نیاز خود در هر زمان که به آن نیاز دارد دسترسی داشته باشد.

کشورهایی در نقاط جهان به پیشرفت هایی در این حوزه نائل شده اند . با این وجود هنوز میلیونها نفر به هیچ یک از مراقبتهای  بهداشتی دسترسی ندارند.تعدادبیشتری از افراد مجبورند که بین مراقبتهای بهداشتی و سایر هزینه های روزمرهنظیر غذا ، پوشاک و یا حتی مسکن یکی را انتخاب کنند. به همین دلیل است کهسازمان جهانی بهداشت ، برای روز جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۹ بر پوشش همگانیبهداشت تمرکز کرده است.

پوشش همگانی بهداشت متضمن این نکته است که تمامی افراد و جوامع بتوانند در هرزمان و هر مکانی که به خدمات بهداشتی با کیفیت نیاز داشته باشند، بدون بارمالی به آن دسترسی داشته باشند. این امر شامل طیف وسیعی از خدمات مورد نیازدر سراسر عمر از ترویج و ارتقا سلامت تا پیشگیری، درمان، بازتوانی ومراقبتهای تسکینی است و به بهترین نحو بر پایه یک سیستم قوی مراقبتهای  بهداشتی اولیه، قابل عرضه می باشد. همچنین بهبود غذا و تغذیه به عنوان دومین اصل سیستم PHC درنظر گرفته شده است.

نکات آموزشی در زمان وقوع بارش هاي شدید و سیل

 1. در صورت مشاهده جریان آب مسیر خود را تغییر دهید. هرگز در جریان آب شنا نکنید.
 2. از قدم زدن و یا رانندگی در جریان آب خودداري کنید.
 3. جریان سیلاب به ارتفاع ۱۵ سانتی متر به دلیل سرعت بالا می تواند تعادل یک فرد بالغ را بر هم زده و وي را غرق نماید
 4. تنها وجود جریان آب به ارتفاع ۶۰ سانتی متر می تواند خودروي شما را با خود جابجا کند.
 5. در زمان وقوع سیلاب، هرگز به تنهایی در این مسیرها تردد نکنید.
 6. در صورت وجود احتمال سیل برق آسا، فوراٌ به مناطق مرتفع حرکت کنید. سیل برق آسا اولین علت مرگ هاي ناشی از مخاطرات آب و هوایی است.
 7. در صورتی که آب ناشی از سیل، خودروي شما را در بر گرفته ولی این آب در حال حرکت نمی باشد، خودرو را رها کرده و به مناطق مرتفع بروید. درصورتی که به هنگام وقوع سیل در حال رانندگی هستید ، مراقب پیچ هاي جاده ، شیب ها و سیم هاي برق باشید. توجه داشته باشید که ترمز اتومبیل در آب کار نمی کند، بنابراین با دنده سنگین حرکت کنید.
 8. در زمان بارش هاي شدید از استقرار در مسیر حرکت آب، رودخانه و نهرها پرهیز کنید. این مناطق می تواند به سرعت در اثر سیل تحت تاثیر قرار گیرد و فرصت کافی براي توجه به هشدار در این مناطق وجود ندارد.
 9. در مناطق سیل خیز، لازم است مردم منطقه با سامانه هاي هشدار اولیه آگاه باشند. منظور از هشدارهاي اولیه مخاطرات این است که خانواده باید از حوادثی که آنها و محله آنها را تهدید می کند، آگاه باشند. این هشدارها می تواند به شکل صوتی (آژیر و …) یا دیداري یا اخبار صدا و سیما باشند.
 10. براي اطلاع از احتمال وقوع سیل، تلویزیون و رادیوي خود را روشن نگه دارید تا از آخرین اخبار مربوط به وضعیت آب و هوا مطلع شوید.
 11. منطقه مرتفع در محل زندگی خود را از قبل شناسایی کنید و در صورت دریافت هشدار، به سرعت به آن منطقه حرکت کنید.
 12. کیف اضطراري خود را از قبل آماده کنید. این کیف حاوي چراغ قوه و باتري اضافه، مقداري پول، وسایل کمک هاي اولیه، اسناد و مدارك مهم ( مدارك شناسایی و اسناد و …)، مقداري آب و غذاي پرانرژي یا کنسرو شده، داروي افراد بیمار، نیازهاي گروه هاي ویژه مانند کودکان، پتوي گرم، لباس، شنل بارانی و لوازم کمک هاي اولیه می باشد. باید توجه داشت که این موارد باید در پلاستیک نگهداري شود تا در اثر نفوذ آبخیس نشوند.
 13. براي حفظ وسایل منزل، بهتر است کلیه اثاثیه مهم منزل به بالاترین طبقه منتقل شود.
 14. وسایل برقی را از پریز جدا کنید و در صورتی که دست و یا لباس شما خیس می باشد، از تماس با وسایل برقی خودداري کنید تا از برق گرفتگی شما جلوگیري شود.
 15. محل نصب کنتور را در ارتفاع مناسب پیش بینی کنید و آن را به گونه اي بپوشانید که در اثر بارش هاي شدید و یا سیل خیس نشود.
 16. جهت رعایت احتیاط می توانید جریان کلی برق محل سکونت خود و شیر گاز را ببندید تا از آتش سوزي احتمالی و یا انفجار پیشگیري کنید.
 17. وقوع سیل بسیار سریعتر آن است که شما تصور می کنید. بنابراین به سرعت به مناطق مرتفع محله خود و یا طبقات فوقانی منزل بروید.

 

 اقدامات مورد نیاز بعد از وقوع سیل:

قبل از ورود به منزل از استحکام سازه اي آن مطمئن شوید. زمانی به منزل خود بازگردید که مسئولین محلی اعلام شرایط عادي نموده و اعلام نمایند که اکنون شرایط براي بازگشت شما امن است. قبل از ورود به منزل از عدم وجود خطر برق گرفتگی، انفجار، آلودگی با فاضلاب و … مطمئن شوید.

 1. در منطقه سیل زده مراقب مارگزیدگی باشید. زیرا سیل مارها را از لانه خود بیرون می کشد.
 2. پس از سیل احتمالی شیوع بیماري هاي عفونی مانند عفونت دستگاه گوارش ناشی از انواع میکروب ها وجود دارد. لذا ضروري است به بهداشت فردي، عمومی، آب و غذا توجه ویژه نمایید.
 3. پس از فروکش کردن سیل و سیلاب، سریعاً نسبت به پاکسازي خانه و محل سکونت خود اقدام نمایید.
 4. تا زمان اطمینان از سالم بودن آب شرب که ممکن است به علت سیل آلوده شده باشد، از آب بطریی استفاده کنید.
 5. از مصرف مواد غذایی تماس یافته با سیلاب خودداري کنید.
 6. تماس خود را با آب باقیمانده از سیل به حداقل برسانید چرا که احتمال آلودگی شدید آن، قابل توجه است.
 7. پس از ورود به منزل کلیه وسایلی که به آب سیل آلوده شده اند (مبلمان و اثاثیه منزل و …) به علت آلودگی باید ضدعفونی شوند.
 8. براي بازگشت به منزل خود، در مسیرهایی که در آنها سیل فروکش کرده است، مراقب اشیاء شناور در سیلاب و یا باقی مانده از سیل در مسیر حرکت باشید. حرکت سیلاب موجب شسته شدن جاده ها و راه ها می شود.
 9. از ایستادن در لب پرتگاه ها پرهیز کنید. زیرا ممکن است رانش زمین به دنبال سیل، خطر جدي را متوجه شما نماید.
 10. از تلاش براي رانندگی در مسیرهایی که هنوز سیلاب در آنها در جریان است، خودداري کنید.
 11. از تماس با آب هاي سطحی پرهیز کنید. زیرا ممکن است به علت وجود سیم هاي برق، دچار برق گرفتگی شوید.
 12. در صورتی که منزل یا محل کار شما بیمه در برابر خسارات سیل می باشد، به منظور دریافت غرامت، از صدمات و خسارات عکس تهیه کنید.

 

 

0211917-@radiokamyaran Final-150-dpi-820x115998

???? توصيه هايی براي مقابله سازگارانه با استرس

 

استرس واکنش فیزیولوژیک بدن ماست در مقابل هر تغییر، تهدید و فشار بیرونی یا درونی است که تعادل روانی ما را بر هم می‌زند. استرس می‌تواند سالم یا ناسالم باشد.

هر تغییری در زندگی یک استرس است. خواه استرس کوچکی مثل شلوغی صف اتوبوس باشد خواه استرس بزرگی مثل سیل یا زلزله.

 

????  برخی از علائم و نشانه های استرس

اضطراب، ترس ، زود رنجی، عصبانیت، خستگی و کسالت، غمگینی، فریاد زدن و پرخاشگری، لکنت زبان ، خود گویی های منفی، کاهش یا افزایش اشتها، تغییر الگوی خواب ، دستان سرد یا خیس عرق، افزایش ضربان قلب، خشکی دهان، فشارخون بالا، ناراحتی معده، سردرد، تنفس تند و سطحی، سرگیجه ، بیقراری، مشکل در تفکر و تمرکز، فراموشکاری، نگرانی دائمی و بدبینی.

 

???? به صورت منظم بخوابید

هر روز سر ساعت مقرری بخوابید و بیدار شوید ، هنگامی بخوابید که احساس خواب و خستگی کردید.

 

???? یک رژیم غذایی سالم داشته باشید

در رژیم غذایی خود از میوه و سبزیجات بیشتر استفاده کنید. و از مصرف بیش از حد قند و غذاهای چرب پرهیز کنید.

 

???? خود را تشویق کنید

وقتی کاری را بخوبی انجام می دهید، با خود بگویید « کارم خوب بود». و خودتان را تشویق کنید.

 

???? داشتن دفتریادداشت روزانه

احساسات ناخوشایند خود را در یک دفتر روزانه یادداشت کنید،

 

???? بدون عجله انجام دادن کارها

کسانی که کار را با آرامش بیشتر و به آهستگی انجام می دهند، کمتر تحت استرس قرار میگیرند.

 

???? قرار دادن ورزش در برنامه روزانه

دست کم روزی ۳۰ دقیقه ورزش ملایم انجام دهید.این کار به کاهش استرس، افزایش سطح انرژی، کمک به خواب و تقویت حالت روحی انسان کمک می کند. همچنین ورزش برای سلامت قلب، ریه و ذهن مفید است.

 

???? روی آوردن به طنز و شوخی

خندیدن موجب آزاد کردن مواد شیمیایی در مغز می شود که موجب افزایش آرامش می شود.

 

???? با یک فرد مورد اطمینان صحبت کنید

در زمانی که استرس شدید دارید. احساس تنش و اضطراب خود را با یک فرد مورد اطمینان در میان بگذارید.

 

???? اختصاص زمانی برای آرامش دادن به خود

یکی از راه های مقابله با استرس صرف زمانی برای آرامش دادن به خود است.فراگرفتن تمرینات آرامسازی، گوش دادن به موسیقی های آرامش بخش و دوش گرفتن از جمله کارهایی است که به انسان آرامش می دهد.

 

t.me/behdashtshahrood

????  برخی از علائم و نشانه های استرس

اضطراب، ترس ، زود رنجی، عصبانیت، خستگی و کسالت، غمگینی، فریاد زدن و پرخاشگری، لکنت زبان ، خود گویی های منفی، کاهش یا افزایش اشتها، تغییر الگوی خواب ، دستان سرد یا خیس عرق، افزایش ضربان قلب، خشکی دهان، فشارخون بالا، ناراحتی معده، سردرد، تنفس تند و سطحی، سرگیجه ، بیقراری، مشکل در تفکر و تمرکز، فراموشکاری، نگرانی دائمی و بدبینی.

 

???? به صورت منظم بخوابید

هر روز سر ساعت مقرری بخوابید و بیدار شوید ، هنگامی بخوابید که احساس خواب و خستگی کردید.

 

???? یک رژیم غذایی سالم داشته باشید

در رژیم غذایی خود از میوه و سبزیجات بیشتر استفاده کنید. و از مصرف بیش از حد قند و غذاهای چرب پرهیز کنید.

 

???? خود را تشویق کنید

وقتی کاری را بخوبی انجام می دهید، با خود بگویید « کارم خوب بود». و خودتان را تشویق کنید.

 

???? داشتن دفتریادداشت روزانه

احساسات ناخوشایند خود را در یک دفتر روزانه یادداشت کنید،

 

???? بدون عجله انجام دادن کارها

کسانی که کار را با آرامش بیشتر و به آهستگی انجام می دهند، کمتر تحت استرس قرار میگیرند.

 

???? قرار دادن ورزش در برنامه روزانه

دست کم روزی ۳۰ دقیقه ورزش ملایم انجام دهید.این کار به کاهش استرس، افزایش سطح انرژی، کمک به خواب و تقویت حالت روحی انسان کمک می کند. همچنین ورزش برای سلامت قلب، ریه و ذهن مفید است.

 

???? روی آوردن به طنز و شوخی

خندیدن موجب آزاد کردن مواد شیمیایی در مغز می شود که موجب افزایش آرامش می شود.

 

???? با یک فرد مورد اطمینان صحبت کنید

در زمانی که استرس شدید دارید. احساس تنش و اضطراب خود را با یک فرد مورد اطمینان در میان بگذارید.

 

???? اختصاص زمانی برای آرامش دادن به خود

یکی از راه های مقابله با استرس صرف زمانی برای آرامش دادن به خود است.فراگرفتن تمرینات آرامسازی، گوش دادن به موسیقی های آرامش بخش و دوش گرفتن از جمله کارهایی است که به انسان آرامش می دهد.

 

 

جلسه هماهنگی اجرای برنامه دوچرخه سواری به مناسبت هفته سلامت مردان با حضور معاون اجرایی معاونت بهداشتی، نمایندگان سازمان های همکار و همکاران واحد بهداشت خانواده معاونت بهداشتی، در تاریخ ۶ اسفند ۱۳۹۷ در سالن شماره یک معاونت بهداشتی برگزار گردید. در این جلسه ضمن بحث در ارتباط با کم و کیف برگزاری این برنامه، تقسیم کار و تبادل نظر گردید و زمان و مکان اجرای برنامه مورد تصویب قرار گرفت.

13 سلامت مردان2

کارگاه آموزشی یک روزه مراقبت از بیماری های زئونوزها؛ سالک، سیاه زخم و آموزش نظام نوین هاری در مورخه ۹۷/۱۲/۷ در سالن شماره یک معاونت بهداشتی شاهرود برگزار گردید.

در این کارگاه آموزشی آقایان: نجوی؛ کارشناس زئونوز معاونت بهداشتی و دکتر محمدتقی رحیمی؛ عضو هیئت علمی رشته انگل شناسی دانشکده پزشکی، به ایراد سخنان و ارایه آموزش جهت گروه هدف مراقبین سلامت مراکز  نمودند.

13

بمنظور ارزیابی سطح آگاهی مراقبین سلامت از بسته های خدمتی ، در تاریخ ۹۷/۱۱/۲۷  آزمون حضوری از بسته های مراقبتی سالمندان و کتاب شیوه زندگی سالم در دوره سالمندی از مراقبین سلامت کلیه مراکز خدمات جامع سلامت بعمل آمد. نتایج آزمون پس از بررسی های لازم بمنظور تقدیر از نفرات برتر اعلام خواهد گردید.

13

کارگاه احیاء پایه کودکان جهت کارکنان معاونت بهداشتی دانشگاه در تاریخ ۲۹ و ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ در سالن شماره یک معاونت برگزار گردید.

در این کارگاه که به مدت دو روز و برای بیش از ۱۵۰ نفر از پرسنل معاونت برگزار گردید مباحث مختلف مربوط به احیاء کودکان مربوط به حوادث مختلف مانند خفگی، غرق شدگی، گیر کردن اجسام خارجی در راه هوایی بدن و … آموزش ارایه گردید و در نهایت این موارد به صورت عملی از پرسنل شرکت کننده آزمون گرفته شد.

13

كلينيك شير مادر معاونت بهداشت و واحد سلامت خانواده به منظور افزايش آگاهي و آمادگي مادران باردار و بهبود شاخص هاي سلامت مادران و نوزادان و شير دهي به طور ماهانه و با هماهنگي كارشناسان شير مادر مراكز  اقدام به برگزاري همايش شير مادر در محل معاونت بهداشت سالن شماره ۲ می نمايند.

در همين راستا اولين جلسه این برنامه در مورخ ۲۶ / ۱۰ / ۹۷ با شركت ۲۷ مادر همراه با نمايش كليپ شير مادر و توزیع تراكت های آموزشي برگزار گردید و پرسش و پاسخ بین مادران و همكاران انجام پذیرفت.

25 23

۱ تا ۷ بهمن ماه، پویش ملی مبارزه با سرطان:

سرطان قابل پیشگیری و درمان است با خودمراقبتی و امید

@behdashtshahrood

photo_2019-01-17_09-48-00 photo_2019-01-17_09-47-48 photo_2019-01-17_09-47-51 photo_2019-01-17_09-47-57

اولین نشست هماهنگی دبیران و جانشینان کانون های سلامت محله شهر شاهرود در مورخ ۱۹ دی ماه در سالن شماره یک معاونت بهداشتی و به مدت سه ساعت برگزار گردید. در این برنامه ضمن بیان مطالب مختلف آموزشی توسط کارشناس واحد آموزش و ارتقاء سلامت، نقطه نظرات افراد حاضر در جلسه استماع شد و به بحث و گفتگو و نتیجه گیری پرداخته شد.

13