ورود كاربران

آخرين مطالب

زمان پیاده روی : روز چهارشنبه ۲۲ آبان ماه ۹۸  ساعت ۹٫۳۰ صبح

مکان: پارک بهارستان

گروه هدف: بیماران دیابتی تحت پوشش کلینیک غیر واگیر

با عنایت به اهمیت پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر در کاهش مرگ و میر زودرس و ناتوانی، کارگاه آموزشی ویژه پزشکان مراکز خدمات جامع سلامت در معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در تاریخ ۱۱ و ۱۲ آبان ماه ۹۸ برگزار گردید.

در این کارگاه آموزشی، دکتر حیدری؛ متخصص غدد، در ارتباط با پیشگیری و کنترل دیابت، دکتر پور یحیی؛ متخصص داخلی، پیرامون پیشگیری و کنترل فشارخون و دکتر ذوالفقاری در خصوص پیشگیری و کنترل دخانیات سخنرانی نمودند.

همه ساله در هفته پایانی مهرماه با هدف اطلاع رسانی و حساس سازی گروه های مختلف جامعه در خصوص اولویتهای سلامت زنان به عنوان نیمی از جمعیت کشور برگزار می گردد. در سال جاری با توجه به ایام سوگواری، این هفته از تاریخ ۱۰ الی ۱۶ آبان ماه برگزار خواهد شد.

با توجه به برنامه عمل WHO برای کاهش کم تحرکی به میزان ۱۵ درصد تا سال ۲۰۳۰  و در راستای استمرار برنامه ترویج فعالیت جسمانی در مناسبت های ملی سلامت در سه سال اخیر، در سال جاری نیز ” ترویج فعالیت بدنی برای شادابی و تندرستی زنان ایران” به عنوان موضوع اصلی اقدامات هفته مذکور انتخاب شده است تا با تاکید بر تاثیر فعالیت جسمانی بر سلامت روانی و کاهش استرس ها، گروه های مختلف شامل جامعه زنان کشور و خانواده های آنان، مدیران حوزه های مختلف و ارائه دهندگان خدمات سلامت، مخاطب قرار گرفته و اقدامات برنامه ریزی شده همه جانبه توسط مدیران حوزه های مختلف در راستای شعار زیر در دستور کار قرار گیرد:

” ورزش، شادابی، آرامش 

در این راستا واحد سلامت خانواده در تاریخ ۹۸/۸/۶ کمیته هماهنگی هفته سلامت بانوان، با حضور ادارات (فرمانداری ،شهرداری ،اداره ورزش و جوانان ، ورزش همگانی ،آموزش و پرورش ، دانشکده تربیت بدنی ) و مسئولین واحدهای ستادی برگزار گردید در این جلسه به بیان اهمیت فعالیت بدنی در سلامت جسم و تاثیر آن بر سلامت روان و معضلات کم تحرکی که مشکل بشر امروز میباشد بحث گردید همچنین با توجه به نامه دفتر سلامت اموزش و ارتقای سلامت در خصوص برگزاری کمپین ترویج فعالیت بدنی و پوکی استخوان مطالبی بیان گردید و درنهایت اعضا پیشنهادات خود را در جهت هرچه بهتر برگزار شدن برنامه اعلام نمودند .

عناوین و محورهای اطلاع رسانی و آموزش در روزهای هفته ملی سبا در سال ۹۸ به شرح زیر می باشد:

فعالیت جسمانی در اوقات فراغت خانوادهجمعه، ۱۰ آبان
فعالیت  جسمانی در محیط کار و تحصیلشنبه، ۱۱ آبان
فعالیت  جسمانی و پیشگیری از بیماری هایکشنبه، ۱۲ آبان
ایمنی و استاندارد های ورزشدوشنبه، ۱۳ آبان
شهر دوستدار فعالیت جسمانیسه شنبه، ۱۴ آبان
ورزش همگانی و نشاط اجتماعیچهارشنبه، ۱۵ آبان
سیاستگذاری در ورزش زنانپنج شنبه، ۱۶ آبان

کارگاه آموزشی مداخلات روانی و اجتماعی در بلایا،  به مناسبت هفته پدافند غیرعامل، با تدریس دکتر بهرام نژاد؛ روانشناس بالینی، با هدف ارتقاء آمادگی، همبستگی، هماهنگی و استفاده از پتانسیل مشاوران و روانشناسان ارگان های شهرستان های شاهرود و میامی(دانشگاه علوم پزشکی، آموزش و پرورش، بهزیستی، هلال احمر) در امر پیشگیری، افزایش آمادگی و پاسخ مناسب در هنگام بلایا در محل سالن آموزش شماره ۱ معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در مورخ ۹۸/۸/۱ برگزار گردید.

شرکت کارکنان ستاد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، در کمپین ملی” پیشگیری و تشخیص زودرس سرطان پستان”

 کارگاه بهداشت پرتوکاران ، پرتوهای غیر یونیزان، در مورخ ۹۸/۷/۱۴ با تدریس دکتر حسین آبادی، جهت ارتقاء دانش  بازرسان بهداشت محیط وحرفه ای معاونت بهداشتی، کارشناسان صنایع وبیمارستان ها در محل سالن آموزش شماره ۲ معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود برگزار گردید.

در راستای درخواست های کارکنان مشاغل سخت؛ در کارخانه ها و صنایع، بازدید مشترک بازرس اداره کار شاهرود و سرپرست گروه مهندسی بهداشت حرفه ای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در تاریخ ۱۶ مهرماه ۱۳۹۸ از مشاغل مختلف کارخانه توربوژنراتور شاهرود انجام پذیرفت.

در راستای اهمیت به موضوع کاهش آلودگی های زیست محیطی ناشی از خودروها و همچنین حفظ و ارتقای سلامت شهروندان، معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، با همکاری کمیته رفاه دانشگاه و هیات دوچرخه سواری شاهرود، اقدام به برگزاری پویش حمل و نقل پاک با هدف فرهنگ سازی و ایجاد بسترهای لازم برای استفاده از دوچرخه در مورخ سه شنبه مورخ ۱۶ مهرماه ۱۳۹۸ نمود.

 در این برنامه، دوچرخه سواران، مسیر معاونت بهداشتی واقع در خیابان فردوسی را به سمت ساختمان البرز دانشگاه واقع در شهرک البرز رکاب زدند. در پایان برنامه؛ مدیر منابع انسانی دانشگاه و معاون اجرایی معاونت بهداشتی، بیاناتی در خصوص اهمیت استفاده از دوچرخه توسط کارکنان و موضوع هوای پاک ایراد نمودند.

۱۸ الی ۲۴ مهر ماه

هفته سلامت روان
با شعار “ارتقاء سلامت روان، جامعه با نشاط”

۱۳ لغایت ۱۹ مهر ماه
هفته ملی کودک
با شعار “آینده را باید ساخت”

در جهت اجرای هرچه بهتر برنامه ها به مناسبت هفته سلامت روان ۱۳۹۸، جلسه هماهنگی با کارشناسان سلامت روان مراکز تحت پوشش معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، در تاریخ ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۸ در سالن شماره یک معاونت برگزار گردید.

به مناسبت هفته سلامت روان ۱۸ الی ۲۴ مهر ماه، کمیته سلامت روان با حضور مسئولین واحدهای ستادی، مورخ ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۸ در سالن شماره یک معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود برگزار گردید. شعار امسال هفته سلامت روان؛ “ارتقاء سلامت روان، جامعه با نشاط” می باشد.

وقتی قدم به خانه سالمندان میگذاری ،نگاه منتظر ساکنان پر مهرش از هر چیزی پر رنگتر می نماید و پشت چهره های پرچین و پراحساس مادران و پدران دیروز کلمه ای جز تنهایی به چشم نمی آید.

 روز جهانی سالمند ۹ مهر ماه بهانه ای شد که معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، بمنظور تکریم از سالمندان با هماهنگی اداره بهزیستی شهرستان و با حضور؛ فرماندار، امام جمعه شهر شاهرود، معاون شهردار، رییس مرکز بهداشت و معاون بهداشتی و مسئولین واحدهای ستادی، از آسایشگاه سالمندان ثامن الائمه، بازدید به عمل آمد.

در این بازدید ضمن گفتگو با سالمندان، با شاخه های گل این عزیزان مورد تکریم قرار گرفتند.

 درادامه این برنامه، مسئول آسایشگاه ضمن خوشامد گویی به بازدید کنندگان، در خصوص فعالیت های آسایشگاه و انتظارات از مسئولین مطالبی را بیان نموده و سپس امام جمعه شاهرود، در خصوص جایگاه سالمندان و احترام به آنها از دیدگاه اسلام و قرآن سخنانی بیان نمودند.

 به مناسبت فرارسیدن ۷ مهرماه روز جهانی قلب، کمیته فنی بزرگداشت این روز در تاریخ ۹۸/۷/۶ ساعت ۸:۳۰ در سالن آموزش معاونت بهداشتی برگزار شد.

  در این جلسه معاون اجرایی، مدیر گروه بیماری های واگیر و غیر واگیر، مسئولین واحدهای ستاد معاونت بهداشتی و کارشناسان واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود حضور داشتند. در ابتدا دکتر فاتح؛ مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری ها، ضمن بیان اهداف جلسه به تشریح فعالیت های مربوط به این برنامه در دانشگاه علوم پزشکی و سایر ادارات و سازمان ها در طی سال ۹۷ تاکنون پرداخته و پیرامون نحوه فعالیت ها و اقدامات سایر واحد ها در بزرگداشت این روز در سال جاری بحث و گفتگر کرد. در پایان بدنبال تصویب اقدامات پیشنهاد شده توسط حاضرین در جلسه، آقای یوسفی؛ معاون اجرایی معاونت بهداشتی، به پایش و ارزشیابی اقدامات گذشته تاکید نمود و اضافه کرد برای نیل به اهداف برنامه باید حساس سازی صورت بگیرد و فرهنگ سازی را از خودمان شروع کنیم.

  کارگاه آموزشی مراقبت و کنترل بیماری های منتقله از حیوان به انسان ( زئونوز )  در مورخ سوم مهر ماه ۱۳۹۸  با شرکت حدود۶۰ نفر از مراقبین سلامت وکارشناسان بهداشتی،  شهری و روستایی و پرسنل ستادی، در سالن آموزش معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود،  توسط نجوی؛ کارشناس زئونوز گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریها معاونت  برگزار گردید .

در این کارگاه ضمن بررسی وضعیت اپیدمیولوژیک بیماریهای  سالک ،  هاری و حیوان گزیدگی در کشور و منطقه ، مباحث آموزشی در ارتباط با بیماری های  تب خونریزی دهنده کریمه کنگو  و تب دنگی،  توسط دکتر عسگریان؛ عضو هیئت علمی دانشکده پیراپزشکی، به تفصیل ارایه گردید.