ورود كاربران

آخرين مطالب

كارگاه دو روزه در ارتباط با بيماري هاي قابل پيشگيري با واكسن در تاريخ ۱۰ و ۱۱ شهريور ماه ۹۷ توسط واحد پیشگیری و مبارزه  با بیماری ها، در سالن آموزش معاونت بهداشتي شاهرود برگزار گرديد. در اين كارگاه كه با حضور مراقبين سلامت شاغل در مراكز شهري و روستايي برگزار شد ضمن آموزش بيماري هاي قابل پيشگيري با واكسن، مقرر گرديد از نيمه دوم شهريور ماهسال جاری برنامه  تزریق واكسن پوليوي تزريقي براي كودكان چهارماهه علاوه بر واكسيناسيون روتين، نيز صورت پذیرد.

 

13

سلامت حقی ست همگانی که احقاق آن نیازمند پاسخگویی کلیه دستگاه­ها و نهادهای دولتی و خصوصی و نیز مسئولیت­پذیری تمامی اقشار جامعه در قبال سلامت خود، خانواده و اجتماع می باشد.  منظور از اجتماعی شدن سلامت تحقق موارد ذیل می­باشد:

 1. مشارکت آحاد مردم در حوزه سلامت
 2. شناخت، سازماندهی، توانمندسازی و بکارگیری منابع انسانی، مالی و فیزیکی خارج از بخش سلامت در کنار منابع داخلی در جهت اصلاح مدیریت نظام سلامت به منظور تأمین و ارتقاء سلامت فرد، خانواده و جامعه
 3. تحقق پوشش همگانی سلامت با اولویت برنامه­های ارتقايي سلامت و اقشار محروم جامعه

مشارکت مردمی: مشارکت مردم در کانون آگاهانه، داوطلبانه، مسئولانه و عادلانه می­باشد.

 1. مردم نسبت به اهداف و برنامه های کانون اطلاعات و آگاهی کامل دارند (مشارکت آگاهانه)
 2. مردم به صورت داوطلبانه در اجرای امور کانون مشارکت دارند (مشارکت داوطلبانه)
 3. مردم از تأثیر فعالیت کانون بر زندگی خود و جامعه آگاهی کامل دارند و در پیشبرد اهداف کانون در حد توان مشارکت می نمایند. (مشارکت مسئولانه)
 4. حضور و مشارکت شهروندان در کانون سلامت محلی برای تمامی آحاد جامعه یکسان است و هر شخص علاقمندی می تواند عضو کانون سلامت گردد. (مشارکت عادلانه)

کانون سلامت محله: کانونی است که با مشارکت مردم در یک محله با هدف ارتقای سلامت خود، خانواده، محله و جامعه تشکیل میگردد.

اهداف:

 1. ارتقای سطح سلامت جسمی، روانی و اجتماعی و معنوی ساکنان محله
 2. نهادینه سازی مشارکت و همکاری های مردم در توسعه سلامت محله
 3. بسیج، هدایت و مدیریت ظرفیت‌های مردمی در پاسخ‌دهی به معضلات و مشکلات سلامت محله
 4. سازماندهی و توانمندسازی مردم در پذیرش مسئولیت‌ اجتماعی سلامت
 5. افزایش مشارکت مؤثر، کارآمد، پویا و خلاق مردم در توسعه سلامت خود، خانواده و محله
 6. تقویت روحیه خودباوری، اعتماد به‌ نفس و احساس ارزشمند بودن مردم، از طریق مشارکت در انجام کارهای داوطلبانه و خیرخواهانه
 7. تقویت شادابی و امید در شهروندان از طریق بهبود شرایط محیطی و اجتماعی و نیز ترویج سبک زندگی سالم

در این راستا و در جهت تشکیل کانون سلامت در محلات جلسه ای با حضور دکتر باباخانی؛ قائم مقام رسایت داشنگاه در امور اجتماعی و کارشناسان واحد آموزش و ارتقاء سلامت و سفیران سلامت محله در مورخ ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ در سالن معاونت بهداشتی شاهرود برگزار گردید.

 

DSC_0023

كميته بررسي و پيشگيري از مرگ كودكان ۱تا۵۹ ماهه در روز شنبه ۲۷ /۵/ ۹۷با حضور دكتر بينش؛ معاون بهداشتي، دكتر موفقي؛ متخصص اطفال، دكتر قدسي پور؛ معاون فني و اعضا كميته  و با هدف بررسي علل مرگ‌هاي كودكان و طراحي مداخلات جهت كاهش موارد مرگ مشابه، در محل سالن اجتماعات معاونت بهداشتي برگزار شد.

در ابتدای این جلسه؛ دكتر قدسي پور با ارائه  شاخص هاي مرگ نوزاد و كودك در سال ۹۶ و كاهش آن  نسبت به سال ۹۵ از زحمات و پيگيري هاي كليه همكاران تشكر و قدرداني کردند و دكتر بينش بر اهميت انجام با كيفيت مراقبت ها، بويژه در گروه هاي آسيب پذير تاكيد نمودند. همچنین اعضای کمیته در رابطه با مباحث مرتبط به بحث و نتیجه گیری پرداختند.

DSC_0008

نمایشگاه هفته جوان و ازدواج

۲۸ لغایت ۳۰ مرداد ماه ۱۳۹۷

شروع نمایشگاه بعد از نماز مغرب و عشاء

مکان: پارک شهدای محراب شاهرود

 

این نمایشگاه به مناسبت هفته جوان و ازدواج جوانان در تاریخ ۲۸ مرداد ماه و با حضور فرماندار، امام جمعه و جمعی از مسئولین شهرستان شاهرود افتتاح گردید و نهادها و ادارات مختلف در غرفه های خود، ارایه دهنده خدمات می باشند. معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود نیز با دو غرفه: ” ازدواج سالم، شاد و پایدار” و “مشاوره ازدواج” ارایه دهنده خدمات مختلف می باشد.

 

 

13.2

جلسه آموزشی با موضوع سلامت میانسالان و سالمندان با حضور مسئولین رده میانی سلامت خانواده مراکز خدمات جامع سلامت، در محل سالن شماره یک معاونت بهداشتی در مورخ ۱۶ مرداد ۹۷ برگزار گردید.

هدف از برگزاری این جلسه آموزشی، ارتقاء سطح آگاهی علمی و بالا بردن کیفیت خدمات مراقبین سلامت می باشد. در این جلسه کارشناس مسئول سلامت میانسالان در خصوص شاخص های سلامت برنامه و مقایسه با شاخص های کشوری و همچنین تحلیل شاخص ها و آموزش نحوه استخراج از سامانه سیب  و دستورالعمل های برنامه، بخصوص غربالگری سرطان ها را بیان نمودند. در پایان انتظارات برنامه و راهکارهای لازم به منظور افزایش کیفیت خدمات، رضایتمندی ارباب رجوع و کاهش مرگ زودرس ۳۰ تا ۷۰ سال بیان گردید.

 

13

كارگاه آموزشی در خصوص پیشگیری و مراقبت بیماری تب کریمه کنگو و هاری جهت گروه های مراقبين سلامت و افراد ارایه دهنده خدمات مربوطه در تاريخ هاي ۵ و ۶ تیر ماه ۱۳۹۷ و در محل سالن آموزش معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي شاهرود توسط واحد پیشگیری و مبارزه با بیماریها برگزار گرديد.

 

13

 

كارگاه آموزشی در خصوص پیشگیری و مراقبت از انواع مختلف بیماری های هپاتیت جهت گروه های مراقبين سلامت و افراد ارایه دهنده خدمات مربوطه در تاريخ هاي یک، دو و سوم مرداد ماه ۱۳۹۷ و در محل سالن آموزش معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي شاهرود توسط واحد پیشگیری و مبارزه با بیماریها برگزار گرديد.

 

13

 

كارگاه دو روزه تغذيه در نوزادان نارس و پيشگيري از رتينوپاتي نارسي با حضور ۱۰۰ نفر از مراقبين سلامت در تاريخ هاي ۳۰و۳۱/۴/۹۷ در محل سالن آموزش معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي شاهرود، توسط واحد سلامت خانواده و جمعيت برگزار گرديد. مطالب مربوطه از جمله اهميت كسب مهارت هاي شير دهي در نوزادان نارس ، اهميت مراقبت آغوشي  در  تغذيه  نوزادان نارس ،شرايط و اعتماد به نفس مادر، پوزيشن هاي شيردهي و روش هاي دوشيدن شير مطرح گرديد و آموزش هاي لازم بصورت عملي و كار با مولاژ و پخش فيلم توسط سركار خانم دكتر سوسن جعفريان متخصص محترم اطفال داده شد. هم چنين با توجه به افزايش چشمگير ميزان بقاي نوزادان نارس و افزايش تعداد نوزادان مبتلا به رتينوپاتي نارسي، توسط سركار خانم دكتر افسانه واحدي كارشناس محترم كودكان كلياتي در خصوص تعريف، شيوع، علل بيماري، نحوه غربالگري و شناسايي زود هنگام نوزادان در معرض خطر و محل انجام معاينات ارائه شد. همچنين بر انجام پيگيري هاي مستمر و مداوم توسط ارايه دهندگان خدمت جهت اطمينان از انجام غربالگري نوزادان و ادامه اقدامات درماني توسط والدين نوزادان پر خطر جهت تشخيص و درمان به موقع رتينوپاتي و پيشگيري از نابينايي تاكيدگرديد.

13

با توجه به گذار بيماري‌ها از واگير به غير واگير و حركت از درمان قطعي بيماري‌ها به مراقبت مادام العمر، نقش مردم در مراقبت از سلامت خود و اعضاي خانواده براي سالم زيستن، مديريت ناخوشي‌‌هاي جزيي، مديريت بيماري‌هاي مزمن و حاد روز به روز در حال افزايش است به گونه‌اي كه طبق برآوردها ۶۵ تا ۸۵ درصد تمام مراقبت‌ها از نوع خودمراقبتي است.

«خودمراقبتي» شامل اعمالي است اکتسابی، آگاهانه و هدفدار كه مردم براي خود، فرزندان و خانواده شان انجام مي‌دهند تا تندرست بمانند، از سلامت جسمي، روانی و اجتماعی خود حفاظت كنند، نيازهاي جسمی، رواني و اجتماعی خود را برآورده سازند، از بيماري ها يا حوادث پيشگيري كنند، ‌بیماری‌های مزمن خود را مدیریت كنند و نيز از سلامت خود بعد از بيماري حاد يا ترخيص از بيمارستان، حفاظت كنند.
حيطه‌هاي خودمراقبتي شامل ارتقاي سلامت، اصلاح سبک زندگي،‌ پيشگيري از بيماري، خود ارزیابی،‌ حفظ سلامت،‌ مشارکت در درمان و توان بخشي است.
خودمراقبتی موجب ارتقای سلامت و کیفیت زندگی، افزایش رضایت بیماران، منطقی شدن استفاده از خدمات (نياز كمتر به مشاوره ارايه دهندگان خدمات در مراكز بهداشتي،كاهش ويزيت بيماران سرپايي و كاهش استفاده از منابع بيمارستاني) و نیز کاهش هزینه های سلامت می شود

در راستای اجرای برنامه ملی خودمراقبتی که پنجمین برنامه از طرح تحول سلامت، واحد آموزش و ارتقاء سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود بصورت دوره ای، جلسات آموزشی را جهت سفیران سلامت دانشجویی که یکی از اجزاء این برنامه می باشد، برگزار می نماید.

 

13

می توان پدافند را اینگونه تعریف کرد که هر گونه عملی که با استفاده از وسایل و امکانات موجود به منظور جلوگیری و مقاومت در مقابل پیشروی دشمن و انهدام نیروهای تک آوری دشمن انجام می شود و یا به عبارتی بهتر، هر گونه عملیاتی که در آن درجه ای از پایداری دیده شود را پدافند می گویند و از دو پخش پدافند عامل و پدافند غیر عامل تشکیل می شود. پدافند غیر عامل به مجموعه اقدامات غیر مسلحانه ای گفته می شود که شامل افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری، تداوم فعالیت های ضروری، ارتقاء پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدها و اقدامات  غیرنظامی دشمن  می باشد.

پدافند غیر عامل به دو بخش پدافند سخت و پدافند نرم تقسیم می شود. در پدافند سخت اقدامات سخت افزاری مثل اقدامات مهندسی، پیشگیری، پیش بینی و کاهش مخاطرات و در پدافند نرم استفاده از تاکتیک هایی است که مشتمل بر برنامه ریزی و آماده سازی سیستم و سازمان هاست.

 

دانشگاه های علوم پزشکی به فراخور شرایط و دستورالعمل هایی  که از وزارت کشور و وزارت بهداشت  ابلاغ می شود برنامه های  آموزشی را در دو سطح کارشناسان وافراد عادی اجرا می کنند .

 

در این راستا کمیته بهداشت کارگروه سلامت در حوادث غیر مترقبه و پدافند غیرعامل، معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود با محوریت واحد مدیریت و کاهش خطر بلایا، در مورخه ۲۱ خرداد ماه ۱۳۹۷ و در سالن آموزش این معاونت با حضور مسئولین واحد ها و افراد مرتبط برگزار گردید و ضمن بررسی انجام مصوبات جلسات قبل، تصمیمات و برنامه های جدید اتخاذ گردید.

IMG_1733

سازمان جهانی بهداشت فرآیند نیازسنجی سلامت را فرآیندی مشارکتی می داند که باید توسط تیمی متشکل از کارکنان نظام سلامت و مردم بومی جامعه ی مورد ارزیابی، انجام شود و نتایج برنامه ریزی مداخلاتی که بدون نیازسنجی مشارکتی اجرا شده باشد را معادل بلا یا Disaster اعلام می کند.

 

در این راستا کارگاه آموزشی “برنامه ملی نیازسنجی” به مدت دو روز و در تاریخ های ۲۲ و ۲۴ اردیبهشت ماه جهت مراقبین سلامت مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی در مکان آموزشگاه بهورزی بسطام توسط واحد آموزش و ارتقاء سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود برگزار گردید.

برنامه نیازسنجی سلامت نقش بسزایی در نظام تحول سلامت در حوزه بهداشت دارد و به عنوان رکن اساسی برنامه ملی خودمراقبتی، زیر بنای مشارکت مردم را در برنامه ریزی عملیاتی مشارکتی مهیا می سازد. در این برنامه اصول مراقبت های اولیه بهداشتی که ۳۷ سال پیش در نشست آلماتا اعلام گردید و می تواند در سایه عملیاتی شدن این برنامه، به پنج اصل “عدالت در سلامت”، “مشارکت مردمی”، “همکاری بین بخشی” (و حتی مهم تر از آن “همکاری درون بخشی” که یک معضل حاد نظام سلامت فعلی است)، “به کارگیری تکنولوژی مناسب” و “ادغام یا جامعیت خدمات” دست یافت.

10

اقدامات تیم اعزامی بهداشت و درمان معاونت بهداشتی شاهرود به منطقه زلزله زده سرپل ذهاب.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شاهرودمستقر در منطقه:

پیرو وقوع زلزله ناگوار استان کرمانشاه تیم معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شاهرود به سرپرستی دکتر محمدی و با بکارگیری سامانه پشتیبانی خدمات بهداشتی درمانی (خانه بهداشت سیار) از تاریخ سه‌شنبه ۲۳ آبانماه ۱۳۹۶ در محل محوطه شبکه بهداشت شهرستان سرپل ذهاب مستقر گردیده و در حال ارائه کلیه خدمات بهداشتی درمانی به مراجعین می باشد.

ادامه مطلب

 • مصرف قند، شکر،  نوشابه ها و انواع مواد غذایی و نوشیدنی های شیرین را کم کنید:
  • مصرف مواد غذایی دارای قندهای ساده (شیرینی، شکلات، آب نبات، مربا، انواع شربت ها، نوشابه ها و آب میوه های صنعتی) را کاهش دهید.
  • بهتر است به جای انواع شیرینی از میوه های با طعم شیرین (مثل خرما و انواع میوه های خشک) استفاده کنید.
  • به جای مصرف نوشابه های شیرین ، آب میوه های صنعتی و نوشابه هایگازدار از آب، دوغ، کفیر، آب میوه طبیعی و … استفاده کنید.
  • به یاد داشته باشید شکر موجود دریک قوطی نوشابه گازدار (۳۵۵ میلی لیتر) معادل ۱۰ حبه قندیا تقریبا نصف یک نان تافتون است.

   

 • مصرف نمک و مواد غذایی پر نمک را کاهش دهید:
  • برای پخت غذا از نمک کمتری استفاده کنید و سر سفره برروی غذا نمک نپاشید.
  • مصرف تنقلات شور مانند انواع پفک، چیپس، چوب شور را کاهش دهید.
  • از انواع مغز دانه و آجیل ها بدون نمک و بو نداده مصرف کنید.
  • فقط از نمک یددار تصفیه شده و آن هم به مقدار کم استفاده کنید.
  • نمک یددار تصفیه شده را در ظروف درب دار تیره رنگ و دور از نور نگهداری کنید.
  • بر روی میوه ها و سبزی هایی که به صورت خام خورده می شود (مثل گوجه سبز، خیار، گوجه فرنگی و …) نمک نپاشید.
  • از مصرف نمک های غیر استاندارد مثل نمک دریا، سنگ نمک و ….. جداً خودداری نمایید.
 • رعایت اصول بهداشتی در آماده سازی، تهیه غذا و پخت صحیح آن ضروری است.

  1. به هنگام آماده سازی و طبخ غذا رعایت نظافت فردی (شستن دست ها و …)وتمیز نگهداشتن ظروف، چاقو، تخته های خرد کن و … ضروری است.
  2. انواع مواد غذایی خام را از مواد غذایی پخته شده و آماده مصرف جدا نگهدارید.
  3. مواد غذایی فساد پذیر مانند گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ ، فرآورده های شیری، سس ها و غذاهای مایعمثل آبگوشت را در یخچال و یا فریزر نگهداری کنید.

  در انواع روش های پخت (آب پز کردن، سرخ کردن، بخار پز کردن، تنوری کردن) رعایت درجه حرارت مناسب و زمان کافی برای پخت ضروری اس

 • بهتر است بخشی از نان و غلات مصرفی روزانه از انواع سبوس دار و کامل باشد :
  • بهتر است از نان های تهیه شده با آرد سبوس دار، برنج قهوه ای، ماکارونی سبوس دار ، جو و گندم کامل (پوست نگرفته) و … بیشتر استفاده کنید.
  • در کشور ما انواع نان های سنتی (لواش ، بربری و تافتون) با آهن و اسید فولیک غنی می شوند. برای پیشگیری از کمبود آهن و اسید فولیک از انواع این نان ها استفاده کنید.
  • نان های تهیه شده از آرد سبوس دار و انواع غلات پوست نگرفته دارای مقدار بیشتری فیبر، انواع ویتامین و مواد معدنی هستند.
  • برای افزایش ارزش غذایی برنج بهتر است آن را به صورت مخلوط با سبزی ها و حبوبات استفاده کنید.
  • برای خیساندن برنج از مقدار خیلی کم نمک استفاده کنید.
 • برای داشتن وزنی مناسب و سالم بودن باید به اندازه خورد و به اندازه کافی فعالیت بدنی (مثل روزانه ۴۰-۳۰ دقیقه پیاده روی) داشت:
 1. فراموش نکنید خطر ابتلا به بیماری های غیرواگیر مانند دیابت، قلبی عروقی و انواع سرطان ها در افرادی که دارای اضافه وزن و چاقی هستند بیشتر می باشد.
 2. در خوردن غذاهای چرب و انواع شیرینی ها زیاده روی نکنید.
 3. بین مقدار مصرف غذا و فعالیت بدنی تعادل برقرار کنید تا از افزایش وزن جلوگیری شود.
 4. پرخوری نکنید، چون باعث تجمع چربی در بدن و اضافه وزن و چاقی می شود.
 5. برای افزایش فعالیت بدنی:

الف- بیشتر از پله استفاده کنید

ب- خودرو خود را دورتر از محل کار پارک کنید.

ج- یک رشته ورزشی را (هر چند ساده) در زندگی روزانه خود قرار دهید.

د- زمان نشستن (به خصوص نشستن جلوی تلویزیون، رایانه، میز کار و …) را کم کنید

 • هر روز در وعده های اصلی غذایی و میان وعده ها از سبزی های خام و پخته بخورید:
  • سبزی ها منبع خوبی از ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر هستند که نقش مهمی در سلامت دارند
  • فیبر نقش مهمی در پیشگیری از بیماری های غیرواگیر ماننددیابت، قلبی- عروقی، انواع سرطان و چاقی دارد.
  • روزانه از سبزی های سبز تیره مثل سبزی خوردن، اسفناج ، برگ های سبز کاهو و … مصرف کنید.
  • از سبزی های نارنجی و قرمز رنگ مثل هویج، کدو حلوایی، گوجه فرنگی و … بیشتر مصرف کنید.

  سعی کنید از انواع مختلف سبزی ها در برنامه غذایی خود استفاده کنید.

 • هر روز ۳ بار میوه بخورید:
  • میوه ها منبع خوبی از ویتامین ها ، مواد معدنی و فیبر هستند که نقش مهمی در سلامت دارند
  • در طول روزسعی کنید از انواع مختلف میوه مصرف کنید.
  • از انواع میوه های زرد و نارنجی، وغیره (مانند زردآلو، خرمالو، و …) بیشتر مصرف کنید.
  • بیشتر از خود میوه به جای آب میوه استفاده کنید.
 • حبوبات و غذاهای پخته شده با آن را روزانه یک بار بخورید:

  • حبوبات منبع خوبی از پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنیهستند.
  • در وعده های غذایی اصلی (مثل صبحانه) از خوراک هایی مثل عدسی و لوبیا پخته بخورید.
  • ترکیب حبوبات با غلات ارزش پروتئینی بالایی دارد پس بهتر است بیشتر برنج را به صورت مخلوط با حبوبات مثل باقلا پلو،عدس پلو، ماش پلو، لوبیا چشم بلبلی با پلو و …. مصرف کنید.

  مغزها منبع خوبی از پروتئین گیاهی هستند. هفته ای ۳-۲ بار از مغز دانه ها بخورید

 • هر روز شیر، ماست ، پنیر و سایر لبنیات بخورید:
  • مصرف روزانه لبنیات (شیر، ماست، پنیر، دوغ و کشک) برای تامین کلسیم، بهبود رشد کودکان و پیشگیری از پوکی استخوان ضروری است.
  • مصرف روزانه لبنیات (شیر، ماست، پنیر، دوغ و کشک) را افزایش دهید.
  • از لبنیات (شیر، ماست، پنیر، دوغ و کشک) پاستوریزه استفاده کنید.
  • از انواع لبنیات (پنیر، دوغ و کشک) کم نمک مصرف کنید.
  • شیر، ماست و پنیر خود را از نوع کم چرب انتخاب کنید.
  • برای پیشگیری از کمبود ویتامین D بهتر است از انواع شیر و لبنیات غنی شده استفاده کنید.
 • برای پخت غذا فقط از روغن های مایع و به مقدار کم مصرف کنید. از روغن مخصوص سرخ کردنی فقط برای سرخ کردن استفاده کنید:

  • اسید های چرب ترانس موجود در روغن ها و چربی ها باعث افزایش خطر بیماری های قلبی و عروقی و انواع سرطان ها می شوند.
  • در هنگام انتخاب روغن ها به برچسب تغذیه ای آن توجه کنید. در صورتی که بخش مربوط به اسید چرب ترانس آن قرمز بود آن روغن را انتخاب نکنید.
  • به جای سرخ کردن غذا از روش های دیگر پخت مثل بخارپز، آب پز، تنوری و کبابی استفاده کنید.
  • در صورت تمایل به سرخ کردن، ماده غذایی را با کمی روغن و حرارت کم تفت بدهید.
  • از حرارت دادن زیاد روغن ها و غوطه وری ماده غذایی در مقدار زیاد روغن خودداری کنید.
  • از روغن مخصوص سرخ کردنی فقط برای مصارف سرخ کردن استفاده کنید.
  • روغن های مایع را دور از نور و حرارت نگهداری کنید.
  • برای پخت غذا و درسالادبهتراست از روغن زیتون استفاده کنید.