ورود كاربران

آخرين مطالب

کارگاه آموزشی تکامل کودک با هدف آموزش و حساس سازی داوطلبان

سلامت مراکز معاونت بهداشتی شهرستان شاهرود در مورخ ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۸

برگزار گردید.

 در ابتدا کارگاه، اهداف توسط

دکتر واحدی بیان گردید و در ادامه تست های بیلی

(در حیطه های شناختی، درکی، بیانی، حرکات درشت و حرکات ظریف)

اجرای عملی گردید و ترجمه بازیهای ارتقای ASQ بصورت شفاهی توسط خانم

قاسمی بیان گردید و در انتها ضمن پرسش و پاسخ، به رفع ابهامات پرداخته شد.

دومین نشست کمیسیون ماده ۴۸ قانون پنجم توسعه در سال ۱۳۹۸،  ساعت ۱۰ صبح  در سالن اجتماعات معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود  با حضور نمایندگان ادارات؛ دادگستری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری و مسئولین واحد های فنی معاونت بهداشتی برگزار گردید.

دکتر بینش، رییس مرکز بهداشت و معاون بهداشتی، درخصوص هماهنگی سازمان ها و ادارات جهت اجرای هر چه بهتر نظارت بر ممنوعیت تبلیغات فهرست کالا و خدمات آسیب رسان مطالبی را ارایه نمودند.

در ادامه دکتر فاتح، مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشتی، در زمینه اطلاع رسانی به گروه های هدف و ارسال رونوشت مکاتبات و پیگیری های به عمل آمده به معاونت بهداشتی توضیحاتی را بیان نمودند.

در پایان و بعد از تبادل نظرات، صحبت هایی در ارتباط با جهت اجرای هرچه بهتر گشت مشترک مربوطه توسط معاونت بهداشت و معاونت غذا و دارو و اداره صنعت و معدن، مطرح گردید.

    دهمين جلسه كميته نظارت بر اجرای برنامه استراتژیک کنترل عفونت اچ آی وی/ایدز، در روز يكشنبه مورخ ۲۴/۰۶/۹۸ ساعت ۱۱ صبح در سالن آموزش، معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكي شاهرود برگزار گردید.

 در این جلسه دکتر بینش؛ رییس مركز بهداشت و معاون بهداشتي، نماينده فرمانداري،كارشناس آزمايشگاه نيروي انتظامي، و نمايندگان ادارات: آموزش و پرورش، شهرداري، بهزيستي،كار و رفاه اجتماعي، مسئول درمانگاه زندان، و کارشناسان واحد پيشگيري و مبارزه با بيماري ها و مسئول واحد سلامت روان معاونت بهداشتی حضور داشتند.

دكتر بينش؛ پس از خیر مقدم گویی به حاضرین در جلسه و به بیان اهدف برگزاري دهمين كميته پرداختند و بر برگزاري منظم جلسات تاکید داشتند.

ایشان بیان داشتند که انتقال ويروس اچ آي وي به شکل جنسي، جزء اولین راه های انتقال می باشد.

در ادامه جلسه دکتر بینش با اعلام این مطلب که تنها ۲۵ درصد تحقق اهداف بهداشتي، مربوط به حوزه  وزارت بهداشت است و ۷۵ درصد ديگر همكاري های بين بخشي را مي طلبد، بر همکاری سایر شركاي برنامه در راستاي رسيدن به اهداف كميته تاکید نمودند و در خصوص اهمیت آموزش خود مراقبتي به عموم مردم و مشاركت بين بخشي در كنترل و پيشگيري از اچ آي وي سخنانی ایراد فرمودند.

در پایان جلسه اعضاء کمیته به بیان اقدامات انجام شده توسط ادارات متبوع در سه ماه گذشته پرداخته و پس از بحث و گفتگو، مصوبات این جلسه تشریح شد.

        کارگاه یک روزه ارزیابی ریسک و ممیزی بهداشت حرفه ای روز چهارشنبه مورخ ۲۷/۶/۹۸ با حضور بازرسین بهداشت حرفه ای مراکز، کارشناسان ایمنی و بهداشت حرفه ای مراکز، بیمارستان ها و … با هدف توانمند سازی کارشناسان بهداشت حرفه ای و ایمنی صنعتی صنایع در محل سالن اجتماعات معاونت بهداشتی برگزار گردید. در این کارگاه آقای مهندس عظیم کریمی عضو هیات علمی دانشکده بهداشت به تشریح ارزیابی ریسک بر مبنای استاندارد ISO 31000 پرداختند.

کمیته پیشگیری از خودکشی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با حضور دکتر بینش؛ معاون بهداشتی و رییس مرکز بهداشت شاهرود و نمایندگانی از: بیمارستان ها، معاونت درمان، غذا و دارو، دانشجویی و فرهنگی و آمار و فناوری و کارشناسان واحد بهداشت روان معاونت بهداشتی در تاریخ ۲۵ شهریور ۱۳۹۸  برگزار گردید.

استقرار در منطقه عشایری طرود

برنامه ارایه خدمات بهداشتی درمانی به عشایر مستقر در منطقه عشایری کلاته چاه حسین طرود توسط تیم بهداشتی درمانی معاونت بهداشتی شاهرود در تاریخ سیزدهم شهریور ماه سال جاری انجام گردید.

عشایر این منطقه با توجه به بُعد مسافتی و همچنین استقرار دوره ای در بعضی فصول سال، از امکانات رفاهی و بهداشتی درمانی کمتری برخوردار می باشند که با توجه به این مسایل، تعدادی از همکاران شامل؛ پزشک، ماما و بهورز،  به همراهی خانه بهداشت موبایل این معاونت با امکانات کامل یک خانه بهداشت شامل؛ میز، صندلی، تخت معاینه، چادر، کیسه خواب، اقلام دارویی، باکس ترالی اورژانس، کپسول اکسیژن و یخچال، به منطقه اعزام گردید و ارایه خدمات به شکل مطلوب انجام و تجربه موفق دیگری ثبت گردید.

با توجه به گذار بیماری ها از واگیر به غیر واگیر و حرکت از درمان قطعی بیماریها به مراقبت مادام العمر، نقش مردم در مراقبت از سلامت خود و اعضای خانواده برای سالم زیستن و مدیریت بیماری های مزمن و شدید روز به روز در حال افزایش است . روند تغییر ساختار جمعیتی ،الگوی بیماری ها ما را نیازمند ارائه رویکردی جدید و متفاوت برای مراقبت بهترو متناسب با نیازهای مردم می سازد که یکی از این رویکردها در حوزه سلامت موضوع خودمراقبتی در حیطه های فردی ، سازمانی و اجتماعی میباشد که هدف در خودمراقبتی سازمانی ایجاد محیط کار سالم از طریق اجرای برنامه ها وخط مشی ارتقای سلامت در محل کار،  خلق محیط فیزیکی و فرهنگ حمایتی و تشویق شیوه زندگی سالم با همکاری کارکنان و کارفرمایان می باشد لذا برای تحقق این امر و اجرای اقدامات لازم واحد آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشتی اقدام به برگزاری کارگاه برنامه ریزی عملیاتی مشارکتی ارتقای سلامت در محل کار در تاریخ ۱۳/۶/۹۸ جهت ادارات و سازمانهای بالای ۲۰نفر نمود در ابتدای جلسه خانم دکتر قدسی پور معاون فنی ضمن تشکر از حضور مدعوین محترم درخصوص اهمیت خودمراقبتی و نقش موثر سازمانها توضیحاتی را بیان نمودند ودر ادامه  کارشناس اموزش و ارتقای سلامت در خصوص تعریف سلامت و خودمراقبتی و نقش سازمانها در تشکیل شورای ارتقای سلامت در محل کار و تعامل این سازمانها با معاونت بهداشتی دانشگاه در شناسایی مشکلات سلامتی درمحل کارتوضیحاتی را عنوان نموده و همچنین درخصوص نحوه تدوین برنامه عملیاتی و نیاز سنجی و….آموزشهای لازم را ارائه نمودند . سپس همکاران واحد بهداشت حرفه ای در خصوص ارگونومی در محل کار و واحد مبارزه با بیماریها در خصوص بیماریهای غیر واگیر و پیشگیری از ان آموزشهای خود را عنوان و درپایان به پرسشهای شرکت کنندگان پاسخ داده شد .

کارگاه شیرمادر و به مناسبت هفته شیر مادر، در تاریخ ۹۸/۵/۱۶ در سالن شماره ۱ معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود برگزار گردید.

در این کارگاه در خصوص مزایای شیر مادر و اهمیت همراهی خانواده به خصوص پدران و تاثیر مثبت آن در موفقیت امر شیردهی  توسط کارشناس مشاوره شیر مادر معاونت بهداشتی خانم ذوالفقاری مطالبی ایراد گردید.

کمیته مراقبت مرگ کودکان ۵۹-۱ ماهه معاونت بهداشتی شاهرود در تاریخ ۹۸/۵/۲۰ در محل معاونت برگزار شد .

موضوعات مطرح شده در جلسه :

-بررسی استخرهای آب غیر مجاز باغات و خطرات آن و راهکارهای پیشگیری از سوانح و حوادث در استخرها (گزارش اداره جهاد کشاورزی و بهداشت حرفه ای و محیط)

-گزارش مصوبات جلسه قبلی 

-گزارش مرگ کودکان ۱تا ۵۹ ماهه توسط کارشناسان مراکز و ارائه مداخلات جهت پیشگیری 

شرکت کنندگان:

آقای دکتر بینش رئیس مرکز بهداشت

خانم دکتر جعفریان متخصص اطفال

آقای مهندس فرهنگی نماینده جهاد کشاورزی

خانم دکتر عامریان مدیر گروه سلامت خانواده ،جمعیت و مدارس

خانم دکتر ذوالفقاری کارشناس مسئول مرگ کودک دانشگاه

خانم دکتر واحدی کارشناس مرگ کودک معاونت بهداشت

همکاران مراکز و مسئولین واحدهای بهداشتی

 

پوستر های آموزشی هفته شیر مادر

4235f32a-013d-43de-8ee1-72a2764584c5 0de0a7e0-f8ad-4294-874c-b322a936a0bf 6bb86a03-0608-4285-aa91-f1e266962559 22ae5aea-4ec3-4a6f-9dbe-f2b911cabaf7 46e38587-c7ee-4047-8655-55a6c6e03a44 114 143_2152_2_18 143_2152_48_9 143_2152_80_111 20879d69-8c08-458a-be5a-f5d37c2da433 a80d76b6-24cd-4dae-a434-c800f13ff162 c5cfc5a0-118e-4972-836e-2cbcc23791e1 c224c585-b666-47e3-a701-cf6145e625b3 db51f865-7567-4da4-b323-3eadd5076e82 df013b7e-40fe-4df0-9e9d-031b5a8e58ad

کمیته بهداشت کارگروه سلامت در حوادث غیرمترقبه و پدافند غیرعامل ۱۴/۵/۹۸برگزار گردید.

کمیته بهداشت کارگروه سلامت در حوادث غیرمترقبه و پدافند غیرعامل با حضور معاون بهداشتی و اعضاء کمیته برگزار شد. در این کمیته در خصوص میزان آمادگی و نقاط قابل ارتقاء ( از لحاظ عملکرد، تجهیزات و نیروی انسانی) واحدهای ستادی در هنگام بلایا و شاخص های برنامه ارزیابی ایمنی و خطر واحدهای بهداشتی در سال ۹۷ بحث و تبادل نظر گردید.

10

 

ما می توانیم با هم برای آینده ای سالم، مرفه و پایدار تلاش کنیم

 

شعار هفته جهانی تغذیه با شیر مادر۱۰- ۱۶ مردادماه در سال ۲۰۱۹:

توانمندی سازی پدر و مادر در راستای تغذیه کودک با شیرمادرهمین حالا و برای آینده

 

تغذیه با شیر مادر هدیه بی نظیر الهی به انسانهای پاک و کوچک است.

Baby milk bottle

فراخوان ثبت نام دوره بازآموزی طب کار

(ویژه پزشکان عمومی)

مکان: دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

زمان برگزاری : ۱۴-۱۰ مرداد ماه سال ۹۸

آدرس سایت جهت ثبت نام      ardabil.ircme.ir

 

 

دوره سه روزه آموزشی دختران و ازدواج موفق، به مناسبت هفته ازدواج، با همکاری واحد های آموزش و ارتقاء سلامت و بهداشت مدارس معاونت بهداشتی شاهرود و سمن چراغ راه زندگی، از تاریخ ۲۷ لغایت ۲۹ تیرماه ۱۳۹۸ در سالن آموزش معاونت با حضور حجت الاسلام دکتر رهنمایی برگزار گردید.

در این تاریخ نمایشگاه پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت، نیز جهت بازدید عموم در سالن معاونت بهداشتی برپا گردید.

13

کارگاه آموزشی تکامل با تکیه بر بازی، جهت حساس سازی و آموزش روانشناسان جهت انتقال اطلاعات به گروه هدف، در محل معاونت بهداشتی شهرستان شاهرود در تیر ماه ۱۳۹۸ برگزار گردید.

در ابتدا اهداف کارگاه توسط سرکارخانم دکتر واحدی کارشناس کودکان بیان گردید و سپس مقدمه ای توسط سرکارخانم نیک خصلت کارشناس کودکان در مورد پرسشنامه سنین و مراحل و تست بیلی ارائه شد. درادامه کارگاه، مهارت آموزی با انجام عملی  فعالیتها و بازیهایی با هدف حمایت از تکامل همه جانبه کودکان و  ارتقای تعامل والدین و کودک توسط خانم قاسمی مربی مرکز تست بیلی انجام گردید .

IMG-20190627-WA0002