ورود كاربران

آخرين مطالب

رئیس مرکز تحقیقات ایمپلنت ایران بابیان اینکه مراجعه و تشخیص به‌موقع در درمان بیماری‌های فک و صورت مؤثر است، گفت: عدم درمان کیست‌های دهانی به مشکل بلع و تکلم منجر می شود

 

دکتر علی حسنی عصر سه‌شنبه پنجم تیرماه در هفدهمین همایش سلامت و زندگی شاهرود با موضوع راهکارهای جراحی فک و صورت و تأثیر آن بر بهبود سلامت مردم به میزبانی تالار شقایق‌های دانشگاه صنعتی این شهر، ضمن بیان اینکه دندان‌های نهفته بین سن ۱۸ تا ۲۵ سالگی ایجاد می‌شود، ابراز داشت: ۹۰ درصد دندان‌های عقل رشد مناسبی ندارد و به‌مرور زمان در صورت عدم درمان به‌موقع فرد را دچار مشکلات بسیاری می‌کند بنابراین انجام رادیوگرافی در دوران نوجوانی ضروری است.

وی بابیان اینکه در رادیوگرافی دندان در صورت تشخیص به‌موقع بسیاری از کیست‌ها را به‌راحتی قابل‌درمان خواهد کرد، افزود: در صورت عدم درمان کیست یا تومور در حفره‌های دهانی شکستگی فک، مشکل در تکلم یا بلع غذا ایجاد می‌شود.

مشکل تحلیل استخوان فک قابل درمان است

متخصص جراحی فک و صورت بابیان اینکه بیماری‌های لثه، عفونت و استفاده از دندان مصنوعی نامناسب تحلیل استخوان فک را به دنبال دارد، ابراز داشت: باوجود پیشرفت علم و استفاده از فناوری‌های نوین با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته کامپیوتری می‌توان با تشخیص به‌موقع به درمان بیماری کمک کرد.

حسنی در ادامه تصریح کرد: مشکل تحلیل استخوان فک با تکنیک‌های ترمیم استخوان و فاکتورهای رشد استخوان قابل‌درمان است به‌شرط آنکه فرد به‌محض احساس ناراحتی بلافاصله به متخصص فک و صورت مراجعه کند تا ایمپلنت مناسب برای او ساخته شود.

وی افزود: برای افرادی که دارای تومور هستند باید آن قسمت استخوان فک برداشته و سپس بر مبنای آن درمان مناسب را انجام داد، تومور در هر قسمت از بدن با برداشتن حل می‌شود اما در ناحیه فک علاوه بر زیبایی ظاهری مشکل بلع و تکلم را نیز ایجاد می‌کند بنابراین چکاب به‌موقع می‌تواند طول درمان را کوتاه‌تر و عوارض آن را به حداقل کاهش دهد.

کاهش آسیب به فک و صورت در صورت بستن کمربند ایمنی

عضو هیئت‌رئیسه انجمن جراحان دهان، فک و صورت ایران بابیان اینکه منشأ تومورها می‌تواند عفوت های لثه و دندان باشد، ابراز داشت: درواقع می‌کوشیم تا با ساخت پروتز سیلیکونی و ایمپلنت شرایط روحی و روانی بیمار را به حالت عادی بازگردانیم اما باید توجه داشت هر چه دیرتر بیماری تشخیص داده شود مراحل درمان پیچیده‌تر و عوارض آن برای بیمار بیشتر خواهد بود.

حسنی بابیان اینکه بستن کمربند ایمنی ۷۰ درصد آسیب به فک و صورت را کم می‌کند، تصریح کرد: برخی اوقات افراد در حوادثی نظیر رانندگی یا حتی زمین خوردن ساده دچار مشکلات فک و صورت می‌شوند که باید برای درمان آن‌ها یک گروه خاص از متخصصان و روش درمانی مناسب به‌کارگیری شود.

وی افزود: جراحی‌های اصلاح فرم صورت از شایع‌ترین عمل‌های رایج است که از نظر قدرت بلع و تکلم و زیبایی اهمیت دارد، افرادی با مشکلات عدم قرینگی یا رشد ناهمگون فک باید از نوزادی تا جوانی به‌صورت دائم تحت نظر پزشک قرار گیرند تا مراحل درمان آرام‌آرام انجام شود.

ناشناخته بودن علت عارضه مادرزادی شکاف لب و کام 

رئیس مرکز تحقیقات ایمپلنت ایران بابیان اینکه ۷۰ الی ۸۰ درصد علت نقایص مادرزادی نظیر شکاف لب و کام ناشناخته است، ابراز داشت: در وهله نخست باید والدین این کودکان مورد آگاهی قرار گیرند که این مشکل مانع موفقیت فرزند آن‌ها نمی‌شود و در گام بعدی از تولد تا ۲۰ سالگی درمان‌های متعدد و درمواردی پیوند استخوان فک در آن‌ها انجام شود.

حسنی در ادامه تصریح کرد: مشکل مفصل گیجگاهی از دو مشکل استرس و بالانس نبودن مفصل حاصل می‌شود و به دلیل آنکه این استخوان با عضلات اطراف درگیر است درمان‌ آن نیز طولانی و پیچیده هستند اما در صورت تشخیص به‌موقع قابل‌درمان خواهند بود.

وی بابیان اینکه ۸۰ درصد مشکلات فک و صورت در صورت تشخیص به‌موقع با روش غیر جراحی درمان می‌شود، افزود: کاهش استرس و مراجعه زودهنگام به پزشک می‌تواند بسیاری از جراحی‌های پیچیده و سخت را کاهش دهد.

(منبع خبر: خبرگذاری مهر)

 

13

به مناسبت هفته ملی مبارزه با مواد مخدر ، اهم مباحث مطرحه در مصاحبه دکتر بینش؛ معاون بهداشت و رئیس مرکز بهداشت شاهرود با خبرگذاری صدا و سیما استان سمنان در محل معاونت بهداشت در تاریخ سوم تیر ماه، به شرح ذیل می باشد:

  • برپایی نمایشگاه پیشگیری از اعتیاد در نقاط پر تردد و آسیب خیز شهرستان
  • برگزاری همایش پیشگیری از آسیب های اجتماعی با محوریت اعتیاد در دانشگاه، مسئولین، مدیران، سفیران سلامت و …
  • ارایه خدمات مشاوره روان شناسی رایگان در مراکز خدمات جامع سلامت توسط کارشناسان ارشد روان شناسی بالینی
  • برگزاری جلسات آموزشی مهارت های زندگی، فرزند پروری، پیشگیری از اعتیاد جهت نوجوانان، جوانان، خانواده ها، کارکنان ادارات، کارگران و …
  • برگزاری مسابقات علمی، فرهنگی، ورزشی و … جهت عموم مردم
  • تهیه و نصب بنر در سطح شهر و تهیه و توزیع رسانه های آموزشی از قبیل پمفلت، بروشور، پوستر
  • ارسال پیام های بهداشتی از طریق اتوماسیون اداری و فضای مجازی
  • آموزش خودمراقبتی جهت سفیران سلامت

IMG_1847

۱ الی ۷ تیر هفته ملی مبارزه با مواد مخدر  می باشد که به مناسبت این هفته توسط معاونت بهداشتی با همکاری سازمان تامین اجتماعی نمایشگاه پیشگیری از اعتیاد, از مورخه ۲ الی ۴ تیر و در محل درمانگاه شماره یک تامین اجتماعی با هدف اطلاع رسانی و آموزش پیشگیری از اعتیاد برگزار و با حضور آقای دکتر بینش؛ رییس مرکز بهداشت شاهرود, آقای مهندس احدی؛ شهردار شاهرود و برخی از مسئولین ادارات شهرستان افتتاح گردید.

در این نمایشگاه خدمات; مشاوره و آزمایش رایگان اچ آی وی (رپید تست) , مشاوره و روانشناسی رایگان توسط روانشناسان بالینی, اطلاع رسانی و توزیع رسانه های آموزشی همانند پمفلت ،بروشور،کتابچه و پکیج های فرزند پروری, بصورت رایگان و از ساعت ۸صبح الی ۱۶ عصر ارایه می گردد

13.1

با توجه به گذار بيماري‌ها از واگير به غير واگير و حركت از درمان قطعي بيماري‌ها به مراقبت مادام العمر، نقش مردم در مراقبت از سلامت خود و اعضاي خانواده براي سالم زيستن، مديريت ناخوشي‌‌هاي جزيي، مديريت بيماري‌هاي مزمن و حاد روز به روز در حال افزايش است به گونه‌اي كه طبق برآوردها ۶۵ تا ۸۵ درصد تمام مراقبت‌ها از نوع خودمراقبتي است.

«خودمراقبتي» شامل اعمالي است اکتسابی، آگاهانه و هدفدار كه مردم براي خود، فرزندان و خانواده شان انجام مي‌دهند تا تندرست بمانند، از سلامت جسمي، روانی و اجتماعی خود حفاظت كنند، نيازهاي جسمی، رواني و اجتماعی خود را برآورده سازند، از بيماري ها يا حوادث پيشگيري كنند، ‌بیماری‌های مزمن خود را مدیریت كنند و نيز از سلامت خود بعد از بيماري حاد يا ترخيص از بيمارستان، حفاظت كنند.
حيطه‌هاي خودمراقبتي شامل ارتقاي سلامت، اصلاح سبک زندگي،‌ پيشگيري از بيماري، خود ارزیابی،‌ حفظ سلامت،‌ مشارکت در درمان و توان بخشي است.
خودمراقبتی موجب ارتقای سلامت و کیفیت زندگی، افزایش رضایت بیماران، منطقی شدن استفاده از خدمات (نياز كمتر به مشاوره ارايه دهندگان خدمات در مراكز بهداشتي،كاهش ويزيت بيماران سرپايي و كاهش استفاده از منابع بيمارستاني) و نیز کاهش هزینه های سلامت می شود

در راستای اجرای برنامه ملی خودمراقبتی که پنجمین برنامه از طرح تحول سلامت، واحد آموزش و ارتقاء سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود بصورت دوره ای، جلسات آموزشی را جهت سفیران سلامت دانشجویی که یکی از اجزاء این برنامه می باشد، برگزار می نماید.

 

13

جلسات گروه مدیریت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود یک شنبه هر هفته در سالن آموزش این معاونت برگزار می گردد. در این جلسات ضمن ارزیابی و بررسی دوره ای فعالیت ها و شاخص های هر یک از مراکز، ارزیابی برنامه های گذشته و برنامه ریزی و تعیین استراتژی جهت برنامه های پیش رو با حضور رئیس مرکز بهداشت ، معاونین اجرایی و فنی و مسئولین واحدهای ستادی و بصورت دوره ای مسئولین مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی و پایگاه های سلامت برگزار می گردد و تصمیمات و برنامه های جدید اتخاذ می گردد.

13

می توان پدافند را اینگونه تعریف کرد که هر گونه عملی که با استفاده از وسایل و امکانات موجود به منظور جلوگیری و مقاومت در مقابل پیشروی دشمن و انهدام نیروهای تک آوری دشمن انجام می شود و یا به عبارتی بهتر، هر گونه عملیاتی که در آن درجه ای از پایداری دیده شود را پدافند می گویند و از دو پخش پدافند عامل و پدافند غیر عامل تشکیل می شود. پدافند غیر عامل به مجموعه اقدامات غیر مسلحانه ای گفته می شود که شامل افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری، تداوم فعالیت های ضروری، ارتقاء پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدها و اقدامات  غیرنظامی دشمن  می باشد.

پدافند غیر عامل به دو بخش پدافند سخت و پدافند نرم تقسیم می شود. در پدافند سخت اقدامات سخت افزاری مثل اقدامات مهندسی، پیشگیری، پیش بینی و کاهش مخاطرات و در پدافند نرم استفاده از تاکتیک هایی است که مشتمل بر برنامه ریزی و آماده سازی سیستم و سازمان هاست.

 

دانشگاه های علوم پزشکی به فراخور شرایط و دستورالعمل هایی  که از وزارت کشور و وزارت بهداشت  ابلاغ می شود برنامه های  آموزشی را در دو سطح کارشناسان وافراد عادی اجرا می کنند .

 

در این راستا کمیته بهداشت کارگروه سلامت در حوادث غیر مترقبه و پدافند غیرعامل، معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود با محوریت واحد مدیریت و کاهش خطر بلایا، در مورخه ۲۱ خرداد ماه ۱۳۹۷ و در سالن آموزش این معاونت با حضور مسئولین واحد ها و افراد مرتبط برگزار گردید و ضمن بررسی انجام مصوبات جلسات قبل، تصمیمات و برنامه های جدید اتخاذ گردید.

IMG_1733

هر ساله به مناسبت سالروز جهانی بدون دخانیات، ۳۱ ماه می مصادف با ۱۰ خرداد، اقدامات و فعالیت های گسترده ای در سطح کشور با همکاری ارگان های ذیربط به منظور حمایت طلبی برای اجرای سیاست های موثر بر کاهش مصرف دخانیات و ارتقای سطح آگاهی عمومی به ویژه جوانان و نوجوانان نسبت به مضرات استعمال دخانیات انجام می پذیرد.

با توجه به اثرات مخرب استعمال دخانیات بر سلامت عمومی که سالیانه موجب مرگ هفت میلیون نفر از مردم جهان می شود، سازمان بهداشت جهانی  به مناسبت روز مذکور، شعار “TOBACCO BREAKS HEARTS” را با تمرکز بر بیماری های قلب و عروق و مرگ و میر مرتبط اعلام نموده است.

بر این اساس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود با محوریت واحدهای بهداشت محیط، آموزش و ارتقاء سلامت و روابط عمومی، اقدام به برگزاری برنامه های مرتبط در این هفته مانند؛ راه اندازي كارناوال راهپيمايي كودكان مهدكودك هاي شاهرود، از مقابل آتش نشاني در خيابان ۲۲بهمن تا مركز بهداشت و نصب بنر در مكان هاي پرتردد شهر با موضوع “تنباكو قلب را از بين مي برد” (TOBACOO BREAKS HEARTS) نموده است.

1313