ورود كاربران

آخرين مطالب

هجدهمین همایش سلامت و زندگی شاهرود با موضوع “نقش طبیعت و محصولات طبیعی در حفظ سلامت و زیبایی” در مورخ دوم مرداد ماه ۱۳۹۷ با سخنرانی محوری دکتر محمد رفیع جلالی؛متخصص طب اجتماعی در تالار شقایق های دانشگاه صنعتی شاهرود با همکاری معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود و سازمان های مختلف برگزار گردید که در ذیل به چکیده ای از بیانات ایشان اشاره می شود:

– گردش مالی و ارزش بازار سرمایه لوازم‌ آرایشی و بهداشتی در ایران، منطقه و جهان

– شرکت های تولیدی لوازم بهداشتی آرایشی و بیمه ها

– نقش سیستم ایمنی بدن در میزان جلوه زیبایی پوست

– لزوم خودمراقبتی و تغییر سبک زندگی و استفاده از رژیم های غذایی سالم و تحرک بدنی مناسب

– اهمیت بیماری هایی مانند؛ یبوست، بیماری های کبدی، سرطان‌ها، بیماری‌های دستگاه گوارش و … در زیبایی پوست و بدن

13

 

 

نشست ماهيانه اعضاي بسيج جامعه پزشكي با امام جمعه شاهرود در مورخ دوم مرداد ۱۳۹۷ با حضور آقای دکتر چمن؛ ریاست دانشگاه و جمعی از معاونین و پرسنل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود در دفتر امام جمعه شهر شاهرود برگزار گردید. در این نشست ضمن صحبت پیرامون موضوعات مختلف و اقامه نماز جماعت، دکتر آقایان (متخصص روانپزشکی و معاون آموزش و سلامت بیمارستان امام حسین (ع) شاهرود) در ارتباط با استرس و مدیریت عوامل زمینه ساز، نقش استرس در زندگی و تاثیر گذاری آن بر افکار و مقابله با استرس به روش های مسئله مدار، هیجان مدار و روش های ناکارآمد سخنانی بیان نمودند و گفتند که تغییر در محیط زندگی، کاهش کمال گرایی، ایجاد آرامش و کاهش سرعت ، ایجاد سرگرمی ها و تفریحات سالم، پذیرش تغییرات، محول کردن امور به دیگران و شوخ طبعی نقش به سزایی در کاهش استرس خواهند داشت و در این راستا طرح غربالگری و شناسایی افراد در مناطق حاشیه شهر جهت دریافت خدمات روانشناسی و روانپزشکی با همکاری معاونت بهداشتی، معاونت درمان و… انجام خواهد شد.

در پایان جلسه هم حجت السلام و المسلمین امینی ضمن تبریک هفته کرامت و ولادت امام رضا (ع) به ذکر مطالبی ارشادی پرداختند.

 

13

كارگاه آموزشی در خصوص پیشگیری و مراقبت بیماری تب کریمه کنگو و هاری جهت گروه های مراقبين سلامت و افراد ارایه دهنده خدمات مربوطه در تاريخ هاي ۵ و ۶ تیر ماه ۱۳۹۷ و در محل سالن آموزش معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي شاهرود توسط واحد پیشگیری و مبارزه با بیماریها برگزار گرديد.

 

13

دومین جلسه کارشناسان ستادی  معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود در سال ۱۳۹۷ در مورخ یک شنبه ۳۱ تیر و در سالن آموزش معاونت بهداشتی با حضور آقای دکتر بینش؛ معاون بهداشت و رئیس مرکز بهداشت شاهرود، آقای علینژاد؛ معاون اجرایی، خانم دکتر قدسی پور؛ معاون فنی و کلیه پرسنل ستادی معاونت برگزار گردید. در این جلسه که به مدت دو ساعت به طول انجامید مباحث مختلف و اولویت های پیش روی معاونت مطرح، بحث، نتیجه گیری و جهت اجرا مصوب گردید.

13

 

كارگاه آموزشی در خصوص پیشگیری و مراقبت از انواع مختلف بیماری های هپاتیت جهت گروه های مراقبين سلامت و افراد ارایه دهنده خدمات مربوطه در تاريخ هاي یک، دو و سوم مرداد ماه ۱۳۹۷ و در محل سالن آموزش معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي شاهرود توسط واحد پیشگیری و مبارزه با بیماریها برگزار گرديد.

 

13

 

كارگاه دو روزه تغذيه در نوزادان نارس و پيشگيري از رتينوپاتي نارسي با حضور ۱۰۰ نفر از مراقبين سلامت در تاريخ هاي ۳۰و۳۱/۴/۹۷ در محل سالن آموزش معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي شاهرود، توسط واحد سلامت خانواده و جمعيت برگزار گرديد. مطالب مربوطه از جمله اهميت كسب مهارت هاي شير دهي در نوزادان نارس ، اهميت مراقبت آغوشي  در  تغذيه  نوزادان نارس ،شرايط و اعتماد به نفس مادر، پوزيشن هاي شيردهي و روش هاي دوشيدن شير مطرح گرديد و آموزش هاي لازم بصورت عملي و كار با مولاژ و پخش فيلم توسط سركار خانم دكتر سوسن جعفريان متخصص محترم اطفال داده شد. هم چنين با توجه به افزايش چشمگير ميزان بقاي نوزادان نارس و افزايش تعداد نوزادان مبتلا به رتينوپاتي نارسي، توسط سركار خانم دكتر افسانه واحدي كارشناس محترم كودكان كلياتي در خصوص تعريف، شيوع، علل بيماري، نحوه غربالگري و شناسايي زود هنگام نوزادان در معرض خطر و محل انجام معاينات ارائه شد. همچنين بر انجام پيگيري هاي مستمر و مداوم توسط ارايه دهندگان خدمت جهت اطمينان از انجام غربالگري نوزادان و ادامه اقدامات درماني توسط والدين نوزادان پر خطر جهت تشخيص و درمان به موقع رتينوپاتي و پيشگيري از نابينايي تاكيدگرديد.

13

 

جلسه بسیج جامعه پزشکی شاهرود در مورخ ۱۲ تیر ۱۳۹۷ در سالن آموزش معاونت بهداشتی شاهرود با حضور رئیس مرکز بهداشت شاهرود و معاونین اجرایی و فنی و برخی از مسئولین مراکز مورد نظر جهت اجرای برنامه و مسئولین بسیج جامعه پزشکی شاهرود و نماینده سپاه پاسداران منطقه شاهرود برگزار گردید.

در ابتدای این برنامه دکتر بینش ضمن تقدیر و تشکر از حضور کلیه افراد حاضر در جلسه , دستور کار جلسه را بیان فرموده و به تبیین مشکلات اجتماعی, بیماری ها و سایر عوامل مرتبط پرداختند.

اهم مباحث مطروحه به شرح ذیل می باشد:

ارایه خدمت در مناطق حاشیه شهر و محروم و شناخت محرومین توسط گروه های مختلف و سپاه

مشارکت و همکاری با مراکز خدمات جامع سلامت در جهت کاهش معضلات و آسیب های؛ روانشناختی، بهداشت دهان و دندان و اطلاعات مرتبط با سامانه سیب

تاکید بر جلوگیری از موازی کاری، مشارکت جهت بهبود عملکردها، مشارکت عمومی در امور بهداشتی و افزایش ظرفیت های فردی و اجتماعی

تبیین روند کار در سطح مراکز تعیین شده و تیم های مربوطه

در انتهای جلسه بحث و تبادل نظر بین حاضرین در خصوص ارایه خدمات به بهترین و اثربخش ترین شکل ممکن صورت پذیرفت و زمان بندی طرح جهت بازدید، نیازسنجی و  شروع برنامه صورت پذیرفت.

IMG_1866IMG_1870

در مورخه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ گروه مدیریت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود، با همراهی دکتر چمن؛ ریاست دانشگاه، دکتر شیبانی؛ معاون درمان، دکتر بینش؛ معاون بهداشتی و همچنین مسئول حراست دانشگاه و معاونین فنی و اجرایی و مسئولین واحدهای ستادی به منظور بازدید، پایش و ارزیابی اجرای برنامه ها در مراکز عباس آباد و فرومد و پایگاه اورژانس روستای عباس آباد  عازم گردیدند. در این برنامه ارزیابی وضعیت و شاخص های مربوط به عملکرد هریک از واحد بررسی و رفع اشکالات موجود و تشویق در خصوص نقاط قوت در دستور کار قرار گرفت.

در پایان بازدید ها،  جلسه ای با حضور مسئولین دانشگاه علوم پزشکی شاهرود و دهیار، اعضای شورا اسلامی منطقه فرومد و پرسنل مرکز خدمات جامع سلامت فرومد، پیرامون مباحث مختلف از جمله؛ ارایه خدمات اورژانس، مشکلات مرتبط با آب آشامیدنی منطقه، دغدغه ها و مشکلات موجود در منطقه، مرکز متادون منطقه و … برگزار گردید که در این زمینه، دکتر چمن ضمن بیان مباحث تخصصی و ساختاری تشکیلات مراکز و خانه های بهداشت و اثربخشی آنها در بهداشت و درمان، در زمینه بررسی و مرتفع نمودن دغدغه های مردم منطقه به معاونین خود در زمینه های مختلف نکاتی گفته و دستورهای لازم را صادر کردند.

13

همایش یک روزه پیشگیری و درمان اعتیاد روز شنبه مورخ ۱۶ تیرماه با حضور دکتر چمن رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود ،کرم محمدی معاون استاندار وفرماندار شهرستان شاهرود ، جمعی از مدیران دستگاههای اجرایی وفرمانده انتظامی شهرستان شاهرود و دادستان شهرستان شاهرود در سالن همایش پورسینا دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، همراه با برگزاری نمایشگاه های مرتبط برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه دکتر چمن  رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بابیان اینکه بین اعتیاد و جرائم نظیر سرقت، قتل، طلاق، خودکشی و غیره ارتباط مستقیم وجود دارد تصریح کرد: بحث مقابله با اعتیاد را نمی‌توان به یک دستگاه خاص محول کرد لذا در آسیب‌های اجتماعی نیازمند بسیج اجتماعی هستیم و غالبا در این شرایط حفظ وضع موجود و جلوگیری از افزایش این پدیده بسیار دشوار است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود  افزود: در آسیب‌های اجتماعی استمرار کنترل، پیشگیری و مبارزه باید در دستور کار باشد و همواره باید با برنامه‌ریزی جامع در راستای مبارزه با رفتارهای مخاطره‌آمیز گام برداشت.

دکتر چمن  بابیان اینکه آمارهای اعتیاد به دلیل استفاده از ابزارها و نمونه‌های مختلف متفاوت هستند، ابراز داشت: در جمع‌بندی کلی از مطالعات حاصل‌شده در ایران بین۷ الی ۱۰ درصد معتادان را بانوان و مابقی را آقایان شامل می‌شود که ۷۵درصد  آن‌ها گروه سنی زیر ۴۰ سال هستند.

دکتر چمن در ادامه تصریح کرد: بیش از ۶۰ درصد معتادان متاهل، ۵۰ درصد شاغل و ۵۰ درصد دارای مدرک دیپلم و بالاتر هستند که نشان می دهد سه فاکتور بیکاری، ازدواج و تحصیلات تنها زمینه ساز بروز پدیده اعتیاد نیستند و عوامل دیگری در این کار دخیل هستند.

وی افزود: لذت‌جویی، کنجکاوی، اختلال شخصیت، عدم توانایی نه گفتن، اختلافات خانوادگی، ناکامی‌های عشقی، شغلی و تحصیلی در بروز اعتیاد افراد نقش تعیین‌کننده دارند و اینکه اعتیاد را به دو الی سه مورد محدود کنیم کار علمی نخواهد بود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بیان داشت : ۷۲۰۰نفر از جمعیت شهرستانهای شاهرود و میامی  تحت درمان متادون هستند، ابراز داشت: در کشور بین دو میلیون و ۸۰۳ هزار و ۲۰۰ نفر گرفتار اعتیاد هستند که بین سه تا ۳.۵درصد افراد را تشکیل می‌دهد.

13

مراسم کلنگ زنی آغاز عملیات پروژه ساخت خانه بهداشت در روستای کرنگ (از توابع روستای حسین آباد کالپوش میامی) و روستای تلوبین (از توابع روستای نردین میامی) در مورخه چهارشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۷ با همکاری بانک تجارت و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود با حضور دکتر چمن؛ ریاست دانشگاه، دکتر بینش؛ معاون بهداشتی، دکتر باباخانی؛ معاون اجتماعی و جمعی از مدیران و همکاران دانشگاه علوم پزشکی شاهرود و نمایندگانی از بانک تجارت مرکز استان سمنان برگزار گردید.

13.1