ورود كاربران

آخرين مطالب

به مناسبت روز جهانی قلب، معاونت بهداشتی دانشگاه با همکاری هلال احمر و تربیت بدنی شاهرود، اقدام به برپایی “نمایشگاه قلب سالم” نموده است. شعار امسال سازمان جهانی بهداشت جهت این مناسبت؛ “هم پیمان برای سلامت قلب” است.

در این نمایشگاه خدمات آموزشی و مراقبتی مانند: انجام خطرسنجی سکته های قلبی، مغزی و سرطان ها برای خانم ها و آقایان، مشاوره سلامت روان و تغذیه و خدمات آموزشی کمک های اولیه، بازی های فکری و … ارایه می گردد.

زمان نمایشگاه از هفتم لغایت دوازدهم مهر ماه و از ساعت ۸:۳۰ الی ۱۳ ظهر می باشد.

مکان: خیابان فردوسی، معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود (عظیما)

شعار روز جهاني بهداشت محيط در سال ۱۳۹۷  “پايداري و ايمني جهاني غذا”

چهارم مهرماه  روز جهاني بهداشت محيط را به همه همكاران بهداشت محيط و تمامي دوستداران محيط زيست تبريك مي گويم.

 

با توجه به اينكه عوامل محيطي در سطح دنيا مسئول درصد قابل توجهي از عوارض سوئي همچون انواع بيماري‌هاي عفوني، بعضي از بيماري‌هاي غيرواگير همچون سرطان‌ها و بيماري‌هاي قلبي عروقي و تنفسي مي‌باشند، لذا بهداشت محيط با شناسايي و كنترل عواملي از محيط كه بر سلامت تاثيرگذار است، مسئوليت سنگيني را با توجه به گسترش روزافزون و تنوع آلاينده‌هاي محيطي در اجراي رسالت خود عهده‌دار است. ضمن آرزوي  به وقوع پيوستن سلامتي براي تك تك افراد جامعه، سعادت، بهروزي و موفقيت براي همه همكاران جامعه بهداشت محيط را از درگاه ايزد منان خواستارم.

 

دکتر احسان بینش

 

جلسه هماهنگی در ارتباط با تشکیل کانون سلامت محلات با ادارات و سازمان های شهرستان شاهرود در مورخه چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ در فرمانداری شاهرود با حضور؛ دکتر بینش؛ معاون بهداشتی و دکتر باباخانی؛ معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، مهندس خرم؛ معاون سیاسی فرمانداری شاهرود و برخی از رییس ها و نماینده های ادارات مختلف شهرستان و جمعی از پرسنل دانشگاه علوم پزشکی شاهرود برگزار گردید.

در این جلسه آقایان باباخانی و بینش در خصوص اهمیت مباحث پیشگیری، جلب حمایت همه جانبه و همکاری سایر سازمان ها با حوزه بهداشت مباحثی مطرح فرمودند و در ادامه یکی از کارشناسان واحد آموزش و ارتقاء سلامت معاونت بهداشتی به شرح و اهمیت موضوع تشکیل کانون سلامت در محلات مختلف شهری و روستایی، نمونه های برتر کشوری و نقش کمک کننده این کانون ها در پیشبرد اهداف بهداشتی و سلامتی پرداختند.

در ادامه آقای خرم با استقبال از این طرح و نقش ویژه دانشگاه علوم پزشکی در ارایه مباحث بهداشتی و سلامتی، خواستار همکاری هرچه بیشتری سازمان ها و ادارات با مجموعه علوم پزشکی شدند.

بیستمین همایش سلامت و زندگی شهرستان شاهرود که هشتاد و پنجمین همایش ملی سلامت و زندگی کشوری می باشد در عصر روز سه شنبه، سوم مهر ۱۳۹۷ در تالار شقایق های دانشگاه صنعتی شاهرود برگزار گردید.

این برنامه هر ماه با مشارکت بخش ها و سازمان های مختلف برگزار می گردد، در این مراسم که با توجه به هفته نیروی انتظامی (۱۳مهر)، این ارگان بخش اعظمی از برنامه را در اختیار داشت، سرهنگ اشرفی، فرمانده انتظامی شاهرود، سخنانی در خصوص؛ پرخاشگری ها، آسیب های اجتماعی و تصادفات و علل و راهکارهای پیشگیری از وقوع جرم، سخنانی ایراد کردند و در ادامه مراسم یادبود جان باختگان سوانح رانندگی شهرستان شاهرود نیز برگزار گردید.

در ادامه برنامه، دکتر پرویز صباحی، که عضو گروه اندیشه ورزی فرماندهی انتظامی استان که دارای مدرک دکتری در رشته روانشناسی می باشد به عنوان سخنران اصلی برنامه در ارتباط با پیامدهای پرخاشگری در آسیب های اجتماعی و تصادفات به ارایه مطالب خود اقدام فرمودند و در ارتباط با آموزش مهارت های کنترل خشم، هنجارهای جامعه و ترافیک و مدیریت شهری مباحثی مطرح کردند.

در خلال این برنامه و با توجه به روز جهانی قلب، با حضور پرسنل معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود، خدمات مشاوره ای و مراقبتی قلب سالم، مانند اندازه گیری فشارخون افراد و توزیع بسته های آموزشی صورت گرفت.

در تاریخ چهاردهم شهریور ۱۳۹۷ بازدید گروه مدیریت از مرکز خدمات جامع سلامت مجن به عمل آمد. دکتر چمن؛ رییس دانشگاه، دکتر بینش؛ معاون بهداشتی و معاونین ایشان و مسئولین واحدهای ستادی معاونت بهداشتی، مدیر روابط عمومی و حراست دانشگاه، اعضای پایشگر این برنامه بوده اند. در پایش به عمل آمده از مرکز فوق، بررسی شاخص ها، سامانه سیب، آمار و عملکرد کارکنان مجموعه مورد ارزیابی قرار گرفت.

همچنین دیدار با حجت السلام جناتی؛ امام جمعه ، اعضای شورا اسلامی شهر و شهردار مجن در این تاریخ، صحبت و اتخاذ تصمیم در ارتباط با موضوعات مختلف بهداشتی، درمانی و سلامتی از جمله؛ مشکلات مربوط به محوطه مرکز، طرح جمع آوری سگ های ولگرد، تهیه تجهیزات و امنیت و … صورت پذیرفت.

13

كارگاه دو روزه در ارتباط با بيماري هاي قابل پيشگيري با واكسن در تاريخ ۱۰ و ۱۱ شهريور ماه ۹۷ توسط واحد پیشگیری و مبارزه  با بیماری ها، در سالن آموزش معاونت بهداشتي شاهرود برگزار گرديد. در اين كارگاه كه با حضور مراقبين سلامت شاغل در مراكز شهري و روستايي برگزار شد ضمن آموزش بيماري هاي قابل پيشگيري با واكسن، مقرر گرديد از نيمه دوم شهريور ماهسال جاری برنامه  تزریق واكسن پوليوي تزريقي براي كودكان چهارماهه علاوه بر واكسيناسيون روتين، نيز صورت پذیرد.

 

13

سلامت حقی ست همگانی که احقاق آن نیازمند پاسخگویی کلیه دستگاه­ها و نهادهای دولتی و خصوصی و نیز مسئولیت­پذیری تمامی اقشار جامعه در قبال سلامت خود، خانواده و اجتماع می باشد.  منظور از اجتماعی شدن سلامت تحقق موارد ذیل می­باشد:

 1. مشارکت آحاد مردم در حوزه سلامت
 2. شناخت، سازماندهی، توانمندسازی و بکارگیری منابع انسانی، مالی و فیزیکی خارج از بخش سلامت در کنار منابع داخلی در جهت اصلاح مدیریت نظام سلامت به منظور تأمین و ارتقاء سلامت فرد، خانواده و جامعه
 3. تحقق پوشش همگانی سلامت با اولویت برنامه­های ارتقايي سلامت و اقشار محروم جامعه

مشارکت مردمی: مشارکت مردم در کانون آگاهانه، داوطلبانه، مسئولانه و عادلانه می­باشد.

 1. مردم نسبت به اهداف و برنامه های کانون اطلاعات و آگاهی کامل دارند (مشارکت آگاهانه)
 2. مردم به صورت داوطلبانه در اجرای امور کانون مشارکت دارند (مشارکت داوطلبانه)
 3. مردم از تأثیر فعالیت کانون بر زندگی خود و جامعه آگاهی کامل دارند و در پیشبرد اهداف کانون در حد توان مشارکت می نمایند. (مشارکت مسئولانه)
 4. حضور و مشارکت شهروندان در کانون سلامت محلی برای تمامی آحاد جامعه یکسان است و هر شخص علاقمندی می تواند عضو کانون سلامت گردد. (مشارکت عادلانه)

کانون سلامت محله: کانونی است که با مشارکت مردم در یک محله با هدف ارتقای سلامت خود، خانواده، محله و جامعه تشکیل میگردد.

اهداف:

 1. ارتقای سطح سلامت جسمی، روانی و اجتماعی و معنوی ساکنان محله
 2. نهادینه سازی مشارکت و همکاری های مردم در توسعه سلامت محله
 3. بسیج، هدایت و مدیریت ظرفیت‌های مردمی در پاسخ‌دهی به معضلات و مشکلات سلامت محله
 4. سازماندهی و توانمندسازی مردم در پذیرش مسئولیت‌ اجتماعی سلامت
 5. افزایش مشارکت مؤثر، کارآمد، پویا و خلاق مردم در توسعه سلامت خود، خانواده و محله
 6. تقویت روحیه خودباوری، اعتماد به‌ نفس و احساس ارزشمند بودن مردم، از طریق مشارکت در انجام کارهای داوطلبانه و خیرخواهانه
 7. تقویت شادابی و امید در شهروندان از طریق بهبود شرایط محیطی و اجتماعی و نیز ترویج سبک زندگی سالم

در این راستا و در جهت تشکیل کانون سلامت در محلات جلسه ای با حضور دکتر باباخانی؛ قائم مقام رسایت داشنگاه در امور اجتماعی و کارشناسان واحد آموزش و ارتقاء سلامت و سفیران سلامت محله در مورخ ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ در سالن معاونت بهداشتی شاهرود برگزار گردید.

 

DSC_0023

١٢ شهریور در تاریخ نظام سلامت ایران روزی خاطره انگیز و پر ارزش است. در چنین روزی نخستین خانه بهداشت در منطقه چانقرانلو روستای حیدرلو در مرز پل ارومیه تاسیس و راه‌اندازی شد.

خانه‌های بهداشت به عنوان محیطی‌ترین واحد بهداشتی شهرستان و مستقر در روستا، نماد توسعه نظام مراقبت‌های اولیه سلامت بوده، اثرات ارزشمندی در ارتقاء و بهبود شاخص‌های سلامت داشته و دارند. تاسیس این مراکز با هدف کمک‌رسانی هر چه بیشتر به روستاییان از طریق ارائه مراقبت‌های اولیه بهداشتی به جمعیت تحت پوشش صورت گرفت. تحقق فقرزدایی از روستاها که یکی از اهداف انقلاب اسلامی می‌باشد نیز از دیگر دلایل آغاز به کار این واحدها بود.

به ‌منظور تأمین کادر خانه‌های بهداشت، تربیت افرادی آغاز گردید که «بهورز» نام گرفتند. بومی بودن بهورزان، ارتباط دائم ایشان با مردم، ثبت دقیق اطلاعات بهداشتی و نظارت مستمر از عوامل عمده پوشش مطلوب خانه‌های بهداشت بوده است. همچنین شناخت جمعیتی و جغرافیایی منطقه، برقراری ارتباط با مردم و توانایی جلب مشارکت آن‌ها در روستاهای اصلی و قمر از جمله مهم‌ترین فعالیت‌های بهورزان به‌شمار می‌رود. نقش این همکاران در آموزش بهداشت، ارائه خدمات پیشگیری و مراقبت از بیماری، ارایه مراقبت‌های تغذیه‌ای و بهداشت خانواده و مدارس و بهداشت محیط نیز بسیار ارزشمند است. بهورزان مسئولیت مراقبت‌های عمومی، بهداشت حرفه‌ای، درمان‌های ساده علامتی، جلوگیری از عوارض حاملگی‌های متعدد، واکسیناسیون کودکان و… را نیز برعهده دارند که مجموعه این اقدامات اثری بی‌بدیل در توسعه نظام سلامت در مناطق روستایی داشته است.

به مناسبت روز بهورز مراسمی با حضور رییس محترم دانشگاه، معاونین ایشان، کارکنان ستادی و بهورزان خانه های بهداشت در مورخ ۱۲ شهریور ۱۳۹۷ در سالن پورسینای دانشگاه علوم پزشکی شاهرود برگزار گردید.

در ابتدای مراسم، دکتر بینش؛ معاون بهداشتی دانشگاه، ضمن خوشامد گویی به افراد حاضر در مراسم و تبریک روز بهورز، به بیان تاریخچه تشکیل خانه های بهداشت و شکل گیری نیروی های بهورز در کشور پرداختند.

ایشان در ادامه مباحث خود به بیان اهداف شکل گیری مجموعه بهورزی، انتظارات جامعه و مجموعه دانشگاهی از آنها پرداختند و خواستار اهمیت بهورزان به کسب مطالب به روز، جدید و معتبر، مطالعه بیشتر و ارایه خدمات مطلوب و به هنگام به ارباب رجوع شدند و در مقابل هم از توجه مجموعه دانشگاهی و معاونت بهداشتی به انتظارات و نیازهای آنان مطالبی فرمودند.

در ادامه این مراسم، دکتر چمن؛ رییس دانشگاه با بیان اینکه اولین الگوی خانه بهداشت در شاهرود در سال ۱۳۵۷ بوده است، اظهار داشتند که در نظام سلامت، اصل بر پیشگیری و سطح اولیه مراقبت ها می باشد که با توجه به تغییر نیازها و سبک بیماری ها، پیچیدگی بیماری های غیر واگیر و … نیاز به ارتقاء وضعیت علمی و فنی بهورزان دارد.

ایشان در ادامه به دگرگونی چشم گیر سیمای سلامت و ارایه خدمات بهورزان به مردم با کمترین هزینه و بیشترین اثربخشی و ارایه مراقبت های ساده، واکسیناسیون و … پرداختند.

در خلال مراسم برنامه های شاد و مفرح برگزار گردید و در انتهای برنامه از بهورزان نمونه تقدیر به عمل آمد.

13