ورود كاربران

آخرين مطالب

کارگاه آموزشی نحوه انعکاس اخبار مربوط به خودکشی در رسانه ها در مورخ ۹ بهمن ماه با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه ها با همت واحد سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد  در سالن شماره یک معاونت بهداشتی شاهرود برگزار گردید. در ادامه برخی مباحث مطرح شده در این جلسه ارایه می گردد.

محمدی راد  کارشناس ارشد روانشناسی و مسئول واحد سلامت روانی ، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود: بسیاری از افرادی که دست به خودکشی می زنند، واقعا قصد کشتن خود را ندارند ولی از عواقب این کار اطلاعی ندارند به طور مثال؛ نمی دانند مصرف قرض برنج درمان ندارد و مرگ حتمی است و یا استفاده از سموم شیمیایی و سموم گیاهان حتی در مقدارهای کم بسیار آسیب زا و کشنده می باشد.

 

بطور کلی هنگام گفتگو در مورد خودکشی چه نکاتی را باید رعایت کرد:

 • آمار مربوط به خودکشی باید با دقت و صحیح مورد بحث قرار گیرد.
 • اظهار نظرهای خلق الساعه خیلی به دقت صورت گیرد.
 • از بزرگنمایی اطلاعات مربوط به خودکشی بر اساس داده های محدود و اندک و نیز استفاده از اصطلاحاتی مانند “اپیدمی خودکشی” و نیز “مکانهایی با میزان خودکشی بالا” اجتناب شود.
 • از بیان خودکشی به عنوان یک رفتار قابل درک در برابر تغییرات اجتماعی و سیاسی به جد اجتناب گردد.

 

چگونه خبر مربوط به خودکشی  در رسانه ها گزارش شود:

 • از پوشش احساساتی خبر مربوط به خودکشی باید به طور جد اجتناب گردد.
 • گزارش خبر تا حد امکان مختصر باشد.
 • وجود هر گونه مشکل یا بیماری روانپزشکی در فرد خودکش میبایست گزارش گردد.
 • از چاپ عکس فرد خودکشی کرده، روش بکار گرفته شده و توصیف مکان ارتکاب میبایست امتناع شود
 • از درج خبر مربوط به خودکشی در صفحه اول اجتناب گردد.
 • از بیان و توصیف جزئیات روش خودکشی اجتناب شود. معمولا خبر مربوط به خودکشی بیشتر در روش خودکشی اثر میگذارد تا دفعات اقدام به خودکشی.
 • اخبار مربوط به مکان خودکشی مانند پل، مکان های بلند، صخره؛ ریل راه آهن منجر به افزایش خودکشی با استفاده از مناطق فوق میگردد.
 • خودکشی نباید به عنوان رفتار توصیف نکردنی و یا ساده تعبیر نمود؛ بلکه از آن به عنوان رفتاری پیچیده که از عوامل بسیاری مانند بیماری پایدار روانی، جسمانی، سوء مصرف مواد مخدر، مشکلات خانوادگی و روانشناختی متاثر میباشد یاد نمود.
 • نباید از خودکشی به عنوان روشی برای سازگاری با مشکلات فردی مانند ورشکستگی، شکست عشقی، شکست تحصیلی نام برد.
 • در گزارش مربوط به خودکشی باید به اثرات سوء آن در اقوام فرد خودکش از نظر “لکه ننگ” و “رنج روانشناختی” نام برد.
 • “قهرمان” خطاب کردن افراد خودکشی این را به افراد مستعد القاء میکند که افراد خودکش مورد عزت و احترام جامعه خود هستند.
 • بیان عواقب جسمانی موارد اقدام به خودکشی مانند ضایعات مغزی، فلج و غیره اثر محافظت کننده دارد.

 

رسانه های گروهی به روش ها ی زیر میتوانند در پیشگیری از خودکشی موثر واقع گردند:

 • فهرستی از خدمات بهداشت روانی و شماره تلفن های “خط کمک” را همزمان با گزارش مربوط به اقدام به خودکشی در رسانه خود به چاپ برسانند.
 • در مورد خودکشی، علایم هشداردهنده مربوط به خودکشی را به چاپ برسانند.
 • این پیام را به جامعه برسانند “افسردگی” از علایم مهم “خودکشی” است و نیز افسردگی قابل درمان میباشد.
 • با بازماندگان همدردی کرده و در صورت وجود گروه حمایت کننده، آنان را به بازماندگان معرفی نمایید.
 • با خودکشی نباید به عنوان رفتاری با رمز و راز برخورد شود، بسیاری از کسانی که خودکشی میکنند دچار بیماری روانپزشکی هستند.
 • خودداری رسانه ها از گزارش خودکشی با روش های کشنده از بروز سایر خودکشی ها به همین روش جلوگیری خواهد کرد.
 • بیان عوامل خطر برای بروز رفتار خودکشی و نیز معرفی شماره تلفن های تماس فوری و نیز اینکه بیماریهای روانپزشکی قابل درمان میباشند، باعث کاهش میزان مرگ ناشی از خودکشی میشود
 • معرفی افراد مشهور و نیز شخصیت های افسانه ای که با مشکلات هیجانی و روانی خود به صورت سازنده برخورد کرده اند، اثر محافظت کننده از اقدام به خودکشی دارد.

IMG_2031 IMG_2023 IMG_2028

كلينيك شير مادر معاونت بهداشت و واحد سلامت خانواده به منظور افزايش آگاهي و آمادگي مادران باردار و بهبود شاخص هاي سلامت مادران و نوزادان و شير دهي به طور ماهانه و با هماهنگي كارشناسان شير مادر مراكز  اقدام به برگزاري همايش شير مادر در محل معاونت بهداشت سالن شماره ۲ می نمايند.

در همين راستا اولين جلسه این برنامه در مورخ ۲۶ / ۱۰ / ۹۷ با شركت ۲۷ مادر همراه با نمايش كليپ شير مادر و توزیع تراكت های آموزشي برگزار گردید و پرسش و پاسخ بین مادران و همكاران انجام پذیرفت.

25 23

به مناسبت ۲۹ دی ماه، روز هوای پاک، برنامه های آموزشی توسط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود و مراکز خدمات جامع سلامت تابعه برگزار گردید.13

آغاز سرشماری طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت، در شهرک فدک
زمان: از دوم بهمن ماه به مدت یک ماه

۲۹ دی ماه روز ملی هوای پاک گرامی باد.

شعار امسال؛ هوای پاک؛ مردم و مسئولان

 

به طور كلي در دنيا به منظور جلب توجه مردم به موضوعات مربوط به حفظ محيط زيست و تامين زندگي سالم در راستاي نيل به اهداف توسعه پايدار، روزهاي نمادين خاصي مرتبط با حفظ محيط زيست تعيين مي گردد كه از جمله آنها روز جهاني محيط زيست، روز زمين پاك، روز هواي پاك و غيره مي باشد. روز هواي پاك در دنيا تحت عناوين مختلف از جمله روز بدون خودرو، روز بدون دود و … در كشورهاي مختلف نامگذاري شده و اقدامات خاصي در اين روز جهت تنوير افكار عمومي صورت گرفته است.

 

در ايران نيز بحران آلودگي هوا در تهران و شش شهر آلوده آن شامل تبريز، مشهد، اراك، اصفهان، شيراز و اهواز، مسئولين ستاد اجرايي كاهش آلودگي هوا را بر اين داشت تا به منظور ايجاد حساسيت در بين اقشار مختلف جامعه، از سال ۱۳۷۴ روز ۲۹ دي ماه را به عنوان روز ملي هواي پاك اعلام نمايند.

 

گفتني است قدمت روز هواي پاك در ايران از كشورهاي فرانسه و ايتاليا بيشتر است. هدف از اعلام روز ملي هواي پاك ايجاد حساسيت در بين اقشار مختلف جامعه بوده است و از آنجا كه كليد اصلي كاهش آلودگي هوا، مشاركت مردمي و افزايش هماهنگي بين بخشي است اين روز مي تواند عامل مهمي در ايجاد اين مشاركت و هماهنگي بين بخشي باشد.

۱ تا ۷ بهمن ماه، پویش ملی مبارزه با سرطان:

سرطان قابل پیشگیری و درمان است با خودمراقبتی و امید

@behdashtshahrood

photo_2019-01-17_09-48-00 photo_2019-01-17_09-47-48 photo_2019-01-17_09-47-51 photo_2019-01-17_09-47-57

دکتر رضا چمن رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود روز دوشنبه ۲۴ دی ماه از کارکنان جامع خدمات سلامت شهر کلاته خیج دیدار نمود. در این دیدار رییس دانشگاه از روند وضعیت خدمت رسانی و نیز مشکلات مرکز اطلاع و راهکارهای لازم ارائه گردید.

1547458833-img-20190114-124426-408 1547458866-img-20190114-124445-501

در آستانه روز پرستار، بار دیگر تلاش خستگی ناپذیر خانواده علوم پزشکی کشور برای مراقبت از سلامتی مردم، افتخار آفریدند.

نخستین دقایق بامداد روز جمعه مورخ ۲۱ دی ماه ۱۳۹۷ شاهد تولدی دوباره در مرکز خدمات جامع سلامت حسین آباد کالپوش بوده ایم. در میان برف و کولاک منطقه سردسیر حسین آباد کالپوش که دورترین مرکز ارایه دهنده خدمات بهداشتی درمانی در شهرستان میامی است ، ۱۵ دقیقه تلاش بی وقفه پزشک این مرکز، سبب شد تا همزمان با بارش رحمت الهی، صدای گریه نوزادی که چند دقیقه پیش آرام و بی جان، پا در این دنیا گذاشته بود، لبخند را برلب مادر جوان روستایی بنشاند و خستگی را از تن پرسنل ارایه دهنده خدمت بزداید.

حدود ساعت ۲۱ پنجشنبه شب جهت کمک به مادر باردار و فرزندش با مرکز اوژانس گرفته می شود و با توجه به برف و کولاک و مسدود بودن مسیر روستای قوشه دگرمان حسین آباد کالپوش و با کمک چند ساعته نیروی های راهداران خودروی آمبولانس مسافت ۱۳ کیلومتری روستای سوداغلن تا آن مکان را طی کرده و به محل مورد نظر رسیده و پس از انجام اقدامات درمانی و حمایتی مادر باردار به مرکز خدمات جامع سلامت حسین آباد کالپوش انتقال یافت.

پزشک درمانگاه حسین آباد با اشاره به شرایط سخت و حساس این زایمان، بیان داشت؛ این خانم باردار زایمان نخست خود را به روش سزارین انجام داده و با توجه به انجام سونوگرافی، زایمان دوم را هم با توجه به شرایط جنین باید به همین روش انجام می داد.

محمود عبداللهی با بیان اینکه زمان زایمان خانم باردار نامشخص بوده، افزود: با این حال، در زمان حضور بر بالین مشاهده شد که جفت پاهای نوزاد خارج شده و به طور کامل ‘سیانوتیک’ و کبود شده است.

وی اضافه کرد: این زایمان بسیار پیچیده و سخت به کمک خانم زهرا مهدوی میغان، مامای مرکز انجام شد اما نوزاد در زمان تولد هیچ گونه علایم حیاتی نداشته است، که بلافاصله پس از تولد عملیات احیاء و لوله گذاری برای نوزاد صورت گرفته است و پس از تلاش فراوان برای نجات جان نوزاد و انجام عملیات احیای قلبی عروقی (CPR) و در کمال ناباوری نبض و تنفس در ساعت ۱:۱۵ دقیقه بامداد، برگشته و رنگ بدن نوزاد  به تدریج صورتی و طبیعی شد.

لحظه زیبای این ماجرا حدود ۳۰ دقیقه پس از عملیات احیا و زمانی بود که نوزاد چشمان خود را گشوده و گریه کرد که پس از انجام آزمایش و ارزیابی؛ چگونگی تنفس، ضربان قلب، حجم عضلات، رنگ پوست و واکنش نوزاد، مشخص شد نوزاد در سلامت کامل و هوشیار است و به این ترتیب لوله تراشه از گلوی نوزاد خارج شد.

لازم به ذکر است؛ روستاهای سوداغلن و گوشه دگرمان از توابع کالپوش میامی بوده  و در ۲۰۰ کیلومتری شمال شرقی شاهرود قرار دارند.

65646362

پنجم جمادی الاولی روز ولادت باسعادت بانوی قهرمان کربلا، پرچم دار نهضت پس از شهادت حسین علیه السلام، حضرت زینب کبری سلام الله علیها است. این روز را روز پرستار می نامند و علت نام گذاری این روز به نام «روز پرستار» این است که حضرت زینب پرستاری امام زمانش حضرت زین العابدین علیه السلام و دیگر بیماران و مصیبت زدگان اهل بیت را برعهده داشت، و ضمن این که رسالت مهم نگهداری و تبلیغ از نهضت حسینی را به خوبی انجام داد، از پرستاری بیمار کربلا نیز با تحمل آن همه سختی ها و ناملایمات، آنی فروگذار نبود و تا آخرین رمق، دین خود را به مکتب و رهبرش ادا کرد. درود بی پایان خداوند بر این بزرگ بانوی اسلام باد.

این روز را به تمامی همکاران ارجمند و به ویژه پرستاران تبریک عرض می نماییم.

اولین نشست هماهنگی دبیران و جانشینان کانون های سلامت محله شهر شاهرود در مورخ ۱۹ دی ماه در سالن شماره یک معاونت بهداشتی و به مدت سه ساعت برگزار گردید. در این برنامه ضمن بیان مطالب مختلف آموزشی توسط کارشناس واحد آموزش و ارتقاء سلامت، نقطه نظرات افراد حاضر در جلسه استماع شد و به بحث و گفتگو و نتیجه گیری پرداخته شد.

13

دکتر چمن رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود صبح چهارشنبه۱۹ دی ماه از کلیه واحدهای ستادی ارایه دهنده خدمات معاونت بهداشتی دانشگاه بازدید نمود.

در این بازدید سرزده از واحدها، ضمن ارزیابی کلی برخی شاخص ها و برنامه، دکتر چمن از نزدیک در جریان روند اجرای فعالیت و بیان دیدگاه ها و مشکلات همکاران قرار گرفتند.

 

13

واحد سلامت خانواده بمنظور ارتقاء سطح آگاهي و مهارت ماماهاي شاغل در سطح مراكز خدمات جامع سلامت  درخصوص غربالگري سرطان پستان و تشخيص زودرس با توجه به افزايش آمار مبتلايلان به سرطان پستان و مشكلاتي كه اين بيماري از نظر خانوادگي ، اجتماعي و مالي براي فرد ، خانواده  و جامعه به همراه دارد  اقدام به برگزاري كارگاه آموزشي عملي سرطان پستان در تاريخ ۱۵ / ۱۰ / ۹۷ در سالن معاونت آموزشي نموده است . در اين كارگاه يكروزه كه سركار خانم دكتر امير خليلي جراح عمومي بعنوان سخنران حضور داشتند د ر خصوص علايم و نشانه ها ، افراد پرخطر ، راههاي پيشگيري و درمان و تشخيصهاي درماني به صورت تئوري مطالبي را بيان نمودند  و درپايان معاينه عملي مولاژ نيز آموزش داده شد.

 

photo_2019-01-09_13-04-47

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در نظر دارد، جهت مرکز خدمات جامع سلامت حسین آباد کالپوش اقدام به جذب یک نفر با مدرک کارشناسی مامایی با اولویت افراد بومی نماید.

افراد متقاضی می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به واحد کارگزینی معاونت بهداشتی ، واقع در خیابان فردوسی شاهرود مراجعه فرمایند.

با توجه به تدوين برنامه عملياتي، كارگاه تكامل جهت مراقبين سلامت، روانشناسان و پزشكان از تاريخ ۲۴ لغایت ۲۵ آذر ماه و درمحل معاونت بهداشتي برگزار گرديد. مبحث ASQ ، اهميت، نحوه تكميل، اجراي برنامه و ارجاعات مورد بحث قرار گرفت. كار گروهي توسط شركت كنندگان انجام و موارد اشكال با حضور اساتيد مورد بحث قرار گرفت.

مدرسين كارگاه سركار خانم دكتر جعفريان ،دكتر رحيم پور،دكتر عامريان و دكتر واحدي

DSC_0009

با عنايت به اهميت دوران جواني و نيازهاي آموزشي اين دوران و پيشگيري از رفتارهاي مخاطره آميز در جوانان، واحد سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس معاونت بهداشتی، كارگاه آموزشی  با عنوان ” پيشگيري از خشم در جوانان” در مورخ سه شنبه ۱۱ دی در سالن آموزش معاونت بهداشتي برگزار کرد.

مراقبین سلامت گروه هدف این کارگاه جهت انتقال مطالب در جلسات آموزشی به جوانان منطقه تحت پوشش بودند و مهارت کنترل خشم را توسط کارشناسان مربوطه فرا گرفتند.