ورود كاربران

آخرين مطالب

جلسه گروه مدیریت در تاریخ ۵ خرداد ماه ۱۳۹۸ با تاکید بر برپایی کمپین فشارخون و ثبت اطلاعات در سامانه خوداظهاری به آدرس www.salamat.gov.ir و در پایان ارزیابی وضعیت فشارخون اعضا برگزار گردید.

IMG_2480 IMG_2467 IMG_2471 IMG_2473 IMG_2478

مراسم اختتامیه سفیران سلامت دانش آموزی در شاهرود با همکاری معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود و آموزش و پرورش منطقه شاهرود
باحضور معاون محترم مدیرکل استان ومعاون بهداشتی و رئیس آموزش وپرورش شاهرود وسایرمسئولین برگزار گردید
و از برگزیدگان دانش آموزی و مدیران منتخب مدارس مروج سلامت تقدیر به عمل آمد.

photo_2019-05-25_14-35-01 photo_2019-05-25_14-34-43 photo_2019-05-25_14-34-47 photo_2019-05-25_14-34-54 photo_2019-05-25_14-35-16

در راستای اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان شاهرود مورخ ۹۸/۰۲/۲۹ که در معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود برگزار گردید، موارد زیر تصویب گردید:

همکاری شهرداری در تهیه وچاپ و نصب بنر و اطلاع رسانی از طریق پایانه های اتوبوس و تاکسی

همکاری هلال احمر در خصوص نصب چادر و تامین نیرو جهت گرفتن فشارخون

فرمانداری مکاتبه با کلیه ادارات در خصوص لزوم اندازه گیری فشارخون جهت کلیه پرسنل

سایر ادارات ، تامین فضای فیزیکی مناسب ،اطلاع رسانی به موقع و تهیه زیر ساختها ی لازم جهت اندازه گیری فشارخون پرسنل و خانواده های آنان

اداره صنعت و معدن نیز اطلاع رسانی به موقع و تهیه زیر ساختهای لازم جهت اندازه گیری فشارخون پرسنل و خانواده های آنان

همکاری اداره جهاد کشاورزی و خانه کشاورز برای اطلاع رسانی و اندازه گیری فشار خون کشاورزان

 

۲۰۱۹۰۵۱۹_۰۹۵۶۳۴ ۲۰۱۹۰۵۱۹_۰۹۲۷۲۰ ۲۰۱۹۰۵۱۹_۰۹۲۷۵۸ ۲۰۱۹۰۵۱۹_۱۰۰۸۱۳

در نخستین روز بسیج ملی کنترل فشارخون، سامانه خوداظهاری بسیج ملی کنترل فشارخون راه اندازی شد.
سامانه خود اظهاری و ثبت اندازه فشار خون به نشانی salamat.gov.ir راه اندازی شد.
این سامانه برای ثبت اندازه فشار خون توسط افراد یا در ایستگاه های سنجش فشار خون توسط سنجشگران داوطلب در سراسر کشور، راه اندازی شده است.
 برای ثبت اندازه فشار خون کافی است افراد به نشانی این سامانه مراجعه کرده و پس از مطالعه راهنمای تکمیل پرسشنامه و راهنمای اندازه گیری فشارخون و نیز ورود کد ملی و تاریخ تولد خود وارد سامانه شده و در آنجا نسبت به تکمیل اطلاعات خواسته شده و همچنین ثبت اندازه فشار خون خود و یا نزدیکانشان اقدام نمایند.
 تا روز عید سعید فطر پویش اطلاع رسانی این بسیج ملی برگزار می شود و مراحل  اندازه گیری و ثبت فشارخون هموطنان بالای ۳۰ سال سراسر کشور از روز عید سعید فطر تا ۱۵ تیرماه انجام خواهد شد.
گفتنی است بسیج ملی کنترل فشارخون تا ۱۵ تیر ماه در سراسر کشور برگزار می شود.
لوگو نهایی فشار خون

وزیر بهداشت در گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر:

انتظار داریم که حداقل ۲ میلیون بیمار جدید مبتلا به فشارخون را در کشور شناسایی کنیم

وزیر بهداشت گفت: در سالهای بعد از انقلاب اسلامی، دستاوردهای ارزشمندی در نظام سلامت کشور داشته ایم و یکی از کشورهای پیشتاز منطقه در حوزه سلامت بوده ایم و توانستیم در بین ۲۳ کشور شرق مدیترانه از نظر شاخص های بهداشتی مانند کاهش مرگ و میر مادران باردار و کودکان، در جایگاه نخست قرار بگیریم.
 دکتر سعید نمکی در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر که به مناسبت بسیج ملی کنترل فشارخون پخش شد، از بیماری های غیرواگیر به عنوان تهدید اصلی مردم و نظام سلامت یاد کرد و افزود: از ۳۸۰ هزار مورد مرگ و میر در سال ۹۶، حدود ۳۱۳ هزار مورد معادل ۸۲ درصد از مرگ ها به دلیل بیماری های غیرواگیر بوده و در این میان، ۹۷ هزار مورد مرگ به دلیل فشارخون و ۱۶۱ هزار مرگ نیز به دلیل عوارض فشارخون و بیماری های قلبی و عروقی و نارسایی های قلبی بوده است.
وی تصریح کرد:  از روز اول که به وزارت بهداشت آمدم بر کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر تاکید داشتم البته ۲۹ سال پیش که معاون بهداشت وزارت بهداشت بودم، اداره کل بیماری های غیرواگیر را راه اندازی کردم چون می دانستم که بعد از کنترل بیماری های واگیردار، در چاه تاریک بیماری های غیرواگیر می افتیم.
وزیر بهداشت اضافه کرد: برای کنترل و ییشگیری از بیماری های غیرواگیر نیازمند مشارکت بین بخشی به شکل بسیج ملی و با مشارکت همه دستگاه ها هستیم و به همین خاطر بسیج ملی کنترل فشارخون در کشور از امروز آغاز شد و تا ۱۵ تیرماه ادامه دارد.
دکتر نمکی با بیان اینکه  در طرح تحول سلامت زیرساخت های بسیار خوبی در حوزه سلامت ایجاد شد، گفت:  قبل از اجرای بسیج ملی کنترل فشارخون به رییس جمهور نامه ای نوشتم و دکتر روحانی با اجرای این طرح بزرگ ملی به شکل تحول در نظام پیشگیری کشور موافقت کرد و دستورات لازم را به دستگاه های اجرایی ابلاغ کرد و با مشارکت سازمان های دولتی و غیردولتی، سازمان های مردم نهاد و تشکل های مختلف، بسیج ملی کنترل فشارخون را اجرا می کنیم.
وی با اشاره به شعار امسال روز جهانی فشارخون مبنی بر “فشارخون؛ بدانیم و اقدام کنیم”، یادآور شد:  در ایران حداقل ۴۰ درصد و در برخی مناطق تا ۶۰ درصد از مردم از بیماری فشارخون خود اطلاع ندارند و وقتی که با سکته های مغزی و قلبی و نارسایی کلیوی نیازمند خدمات درمانی و دیالیز می شوند، از این بیماری آگاهی پیدا می کنند و فشارخون موجب ناتوانی و معلولیت مردم و رنج کشیدن بیماران و خانواده های آنها شود بنابراین اگر بتوانیم مردم را از وجود بیماری فشارخون شان آگاه کنیم، حداقل ۳۰ درصد از مرگ های ناشی از فشارخون، کاهش پیدا می کند.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در بسیج ملی کنترل فشارخون جمعیت هدف ما بیش از ۴۰ میلیون ایرانی بیشتر از ۳۰ سال است و انتظار داریم که حداقل ۲ میلیون بیمار جدید مبتلا به فشارخون را شناسایی کنیم تا تحت مراقبت و درمان قرار گیرند. آمار فشارخون در بین زنان بیشتر از مردان است که دلیل آن مراجعه بیشتر زنان به مراکز بهداشتی و درمانی و توجه بیشتر نسبت به سلامتی شان است.
دکتر نمکی در خصوص مراکزی که مردم می توانند برای سنجش فشارخون به آنها مراجعه کنند، گفت: تعداد زیادی از مراکز از جمله مراکز بهداشتی و درمانی مستقر در شهرها و روستاها، پایگاه های بسیج، کارخانه ها، مساجد، معابر، بیش از ۱۰۰۰ بیمارستان دولتی و خصوصی، مطب های پزشکان، داروخانه ها و ایستگاه های مستقر در محل برگزاری نماز جمعه آماده پذیرش مردم در بسیج ملی کنترل فشارخون هستند.
وی سبک زندگی را مهمترین عامل کنترل کننده بیماری های غیرواگیر دانست و افزود: دو نوع فشارخون داریم؛ یکی فشارخون اساسی که نقش وراثت، سبک زندگی و تغذیه در آن بسیار مهم است و دیگری فشارخون ثانویه که عامل دیگری دارد اما توصیه ما به مردم این است که مصرف نمک را تا حد مقدور، کاهش دهند چراکه اگر بتوانیم مصرف نمک را حداقل ۳۰ درصد کاهش دهیم، تعداد بیماران فشارخونی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.
وزیر بهداشت تاکید کرد: میزان مصرف نمک در بین مردم ایران، دو برابر متوسط جهانی است به عبارت دیگر میزان مصرف نمک در بین مردم ایران به طور متوسط ۱۱ گرم در روز و این میزان در دنیا ۵ گرم است که یکی از دلایل آن می تواند ریشه در فرهگ ما ایرانی ها و روزهای آفتابی داشته باشد به عنوان نمونه تهران که در رشته کوه البرز قرار دارد، ۲۵۴ روز در طول سال، آفتابی است و اجداد و بزرگان ما که در روستاها سکونت داشته اند به دلیل تعریق زیاد مجبور بوده اند که سدیم بیشتری از طریق مصرف نمک، دریافت کنند.
به گفته دکتر نمکی زنان در خانه می توانند میزان مصرف نمک را روزانه یک قاشق مرباخوری کاهش دهند و در رستورانها نیز مصرف نمک می تواند کاهش یابد.
وی اظهار داشت: فشارخون مردم ایران در پرونده الکترونیک سلامت آنها ثبت می شودو پس از آن برای کنترل فشارخون به پزشکان ارجاع می شوند و مشاوره ها و آموزش های لازم برای کنترل فشارخون را دریافت می کنند و تا پایان بهار یکی از آرزوهای دیرینه که استقرار پرونده الکترونیک سلامت است، محقق می شود.
وزیر بهداشت با اشاره به تولید داروهای فشارخون در کشور و عدم کمبود این داروها، گفت: مصرف داروی فشارخون هزینه های به مراتب کمتری نسبت به درمان و یک شب بستری در بخش مراقبت های ویژه دارد و اگر از ۲ میلیون بیمار جدید مبتلا به فشارخون که هدف ما برای شناسایی هستند، یک میلیون نفر نیاز به دارو داشته باشند، هزینه های آن کمتر از ۵ درصد نیاز به خدمات درمانی و بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانی است.
دکتر نمکی با بیان اینکه  امروز تعداد اقلام کمبود دارویی کشور ۲۰ قلم است که این تعداد در روز مشابه سال گذشته، بیش از ۳۳ قلم بوده است، خاطرنشان کرد: با تمهیدات پیش بینی شده و دستور رییس جمهور مبنی بر تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به بخش دارو، مشکلی در تامین دارو در کشور نداریم.
وی یادآور شد: علاوه بر مراکز بهداشتی و درمانی و پایگاه ها و ایستگاه های سیار برای سنجش فشارخون، سامانه ای برای خوداظهاری فشارخون توسط مردم به آدرس http://salamat.gov.ir راه اندازی شده که مردم می توانند اطلاعات فشارخون خود را در این سامانه ثبت کنند.
وزیر بهداشت افزود: پرونده الکترونیک سلامت در کنار پزشکی خانواده، نظام ارجاع، راهنماهای بالینی و تغییر سیستم پرداخت از فی فور سرویس به DRG از تکالیف قانونی برنامه های پنجم و ششم توسعه بوده که بر زمین مانده بود و  ار روز اول که به وزارت بهداشت آمدم، تاکید داشتم که اولین گام ما باید راه اندازی پرونده الکترونیک سلامت باشد و اگر این ریل گذاری انجام نشود، نظام ارجاع و پزشکی خانواده، معنی و مفهوم ندارند بنابراین با راه اندازی پرونده الکترونیک سلامت از انجام اقدامات غیرضروری برای هر فرد و بیمار مراجعه کننده به مراکز درمانی و تصویربرداری، پرهیز خواهد شد و علاوه بر مدیریت منابع، مقدمه نظام ارجاع نیز فراهم خواهد شد.
دکتر نمکی از راه اندازی بسیج ملی برای کنترل و پیشگیری از دیابت به عنوان یکی از مهمترین برنامه های وزارت بهداشت در سال جاری یاد کرد و گفت:  بسیاری از مردم مبتلا به دیابت هستند اما نمی توانند آن را تشخیص دهند و در صددیم تا با اجرای برنامه ملی پیشگیرانه برای کنترل و شناسایی بیماران مبتلا به دیابت، از تحمیل عوارض جسمی از ناحیه چشم، کلیه و قطع عضو جلوگیری کنیم و مردم را با تغییر سبک زندگی، رژیم غذایی و درمان، از عوارض سنگین این بیماری و مرگ و میر ناشی از آن، آشنا کنیم.
وی خاطرنشان کرد: عوارض فشارخون بیشتر شامل سردردهای ناگهانی، اختلالات عصبی، اختلالات بینایی، سرگیجه، مشکلات قلبی و درد در ناحیه قلب و تپش قلب است اما فشارخون هیچ علامت مشخصی ندارد چون بیماران، به علائمی که گفته شد، عادت می کنند و  انتظار داریم که مردم فشارخون را جدی بگیرند تا بتوانیم شاهد کاهش چشمگیر فشارخون بالا در کشور باشیم.
وزیر بهداشت در پایان یادآور شد: در هیچ کجای دنیا چنین طرح بزرگی در چنین حجمی از جمعیت اجرا نشده است که باید از همکاران در بخش های مختلف و سایر دستگاه ها از جمله بسیج جامعه پزشکی، سازمان نظام پزشکی، انجمن های علمی، ائمه جمعه، سازمان های مردم نهاد، نیروهای مسلح و رسانه ها و به ویژه سازمان صدا و سیما که به اجرای بهتر این طرح کمک می کنند، تشکر کنم./

دکتر حریرچی گفت: میزان مرگ و میرهای منتسب به فشار خون ۵۵ درصد افزایش داشته و متاسفانه شیوع سه برابری داشته است.
دکتر ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت در گفتگوی زنده با شبکه خبر به مناسبت بسیج ملی کنترل فشار خون، با اشاره به اینکه، پرفشاری خون مهمترین عامل خطر مرگ و میر و بیماری زایی ایرانیان در ۱۰ سال اخیر بوده است، گفت: بسیج ملی کنترل فشار خون از ۲۷ اردیبهشت ماه جاری به دستور رییس جمهور آغاز شده است که تا ۱۶ خرداد ماه مرحله آموزش و اطلاع رسانی به مردم و مجریان طرح بوده و از ۱۷ خرداد به مدت یک ماه در مراکز مختلف خانه های بهداشت، بیمارستان های دولتی، ایستگاه هایی که در سطح شهر ایجاد می شوند، فشار خون افراد اندازه گیری و بررسی می شود.
معاون کل وزارت بهداشت گفت: گروه های هدف ما افراد ۳۰ سال و بالاتر هستند و هدف گیری کرده ایم که ۵۰ درصد جمعیت مورد نظر یعنی حدود ۲۰ میلیون نفر فشار خون شان اندازه گیری و بررسی شود و انتظار داریم که حداقل ۲ میلیون بیمار جدید مبتلا به فشار خون را در کشور شناسایی کنیم.
دکتر حریرچی خاطرنشان کرد: در ایران حداقل ۴۰ درصد و در برخی مناطق تا ۶۰ درصد از مردم از بیماری فشار خون خود اطلاع ندارند و اگر بتوانیم مردم را از وجود بیماری فشار خون شان آگاه کنیم، حداقل ۳۰ درصد از مرگ های ناشی از فشار خون، کاهش پیدا می کند.
وی تصریح کرد: در حال حاضر ۲۷ درصد از افراد بالای ۱۸ سال، فشار خون ۱۴ بالای ۹ دارند اگر به سنین ۴۵ تا ۵۰ سال برسانیم یک سوم آنها و اگر به ۵۰ تا ۶۴ سال برسد نیمی از مردم و در سنین ۶۵ تا ۶۹ سال، ۶۰ درصد آنها و بالای ۷۰ سال نیز ۶۴ درصد یعنی دو سوم شان فشار خون بالا دارند.
به گفته معاون کل وزارت بهداشت، ۱۲۰۰ مرکز برای اندازه گیری و بررسی فشار خون تجهیز خواهد شد و نتایج در پرونده الکترونیک سلامت مردم ثبت می شود و در صورت بالابودن فشار خون به پزشکان ارجاع می شوند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: نتایج بررسی به افراد در همان روز و به صورت گزارش نهایی نیز شهریور ماه جاری اطلاع رسانی خواهد شد. از آنجایی که این پویش ملی مهمترین بسیج بهداشتی در منطقه به شمار می رود نتایج آن به سازمان جهانی بهداشت نیز اعلام خواهد شد.

بسیج ملی کنترل فشارخون

با عنوان بدانیم و اقدام کنیم

زمان مراجعه: ۲۷ اردیبهشت لغایت ۱۵ تیرماه ۱۳۹۸

مکان: تمامی بیمارستان ها، مراکز خدمات جامع سلامتها، پایگاه های سلامت، خانه های بهداشت و …

photo_2019-05-21_10-07-46 (1)