ورود كاربران

آخرين مطالب

  کارگاه آموزشی مراقبت و کنترل بیماری های منتقله از حیوان به انسان ( زئونوز )  در مورخ سوم مهر ماه ۱۳۹۸  با شرکت حدود۶۰ نفر از مراقبین سلامت وکارشناسان بهداشتی،  شهری و روستایی و پرسنل ستادی، در سالن آموزش معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود،  توسط نجوی؛ کارشناس زئونوز گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریها معاونت  برگزار گردید .

در این کارگاه ضمن بررسی وضعیت اپیدمیولوژیک بیماریهای  سالک ،  هاری و حیوان گزیدگی در کشور و منطقه ، مباحث آموزشی در ارتباط با بیماری های  تب خونریزی دهنده کریمه کنگو  و تب دنگی،  توسط دکتر عسگریان؛ عضو هیئت علمی دانشکده پیراپزشکی، به تفصیل ارایه گردید.      

     

ششم مهرماه؛ روز جهانی مبارزه با هاری

💢دکتر احسان بینش معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود در پیامی فرا رسیدن چهارم مهر، روز جهانی بهداشت محیط را تبریک گفت.

🔸متن پیام وی به شرح زیر است:

                           بسمه تعالی

در تقویم سازمان بهداشت جهانی ۲۶ سپتامبر به‌عنوان روز جهانی بهداشت محیط نامگذاری شده است، بی‌شک این انتخاب فرصتی مغتنم را ایجاد کرده است تا بر اهمیت و جایگاه بهداشت محیط و تاثیر آن در دستیابی به توسعه پایدار و سهم مشارکت مردمی و پشتیبانی سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و بخش خصوصی تاکید شود

امروزه با تغییر سبک زندگی و چالشی با عنوان تغییر الگوی مصرف از منابع طبیعی به منابع مصنوعی و مواد شیمیایی و استفاده از سموم دفع آفات به‌ شکل بسیار گسترده و همزمانی آن با بروز پدیده‌های همگانی همچون گرم شدن زمین، تغییرات اقلیم جهانی و از سوی دیگر بروز بیماری‌های نو ظهور، بار مضاعفی بر مسولیت‌های بهداشت محیط در جامعه افزوده است.

این جانب فرا رسیدن روز جهانی بهداشت محیط را به تمامی همکاران گرامی و سخت‌کوش خود در واحد‌های بهداشت محیط تبریک عرض نموده و از درگاه خداوند متعال سعادت و موفقیت را برای این عزیزان مسئلت می‌نمایم.

جلسه ی آموزش ارگونومی محیطی و ارگونومی کلان در وظایف اداری و کاربران رایانه، جهت کارکنان شرکت توسعه برق شاهرود در تاریخ اول مهر ۱۳۹۸ توسط مهندس محسن آبادی، کارشناس ارشد ارگونومی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود برگزار گردید.

 کمیته هماهنگی مدارس مروج سلامت با حضور مسئولین واحدهای ستادی جهت اجرای برنامه های مرتبط با سلامت در مدارس مروج سلامت وارتقاء کیفیت زندگی دانش آموزان با تاکید بر اقدامات پیشگیرانه و ترویج و استقرار مفاهیم ارتقاء سلامت در بین دانش آموزان و مشارکت همه جانبه (دانش آموزان، مربیان و اولیا) مورخ ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۸ در سالن اجتماعات معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود برگزار گردید.

نهم مهرماه (اول اكتبر) هر سال تحت عنوان روز جهاني سالمند نام گذاری شده است. با توجه به برگزاری مشترک روز و هفته جهانی سالمند در مهرماه سال جاری با سازمانها و دستگاههای مرتبط از جمله وزارت کشور، وزارت رفاه، سازمان بهزیستی تاریخ ۳/۷/۹۸ تا ۹/۷/۹۸ برای گرامیداشت هفته جهانی سالمند منظور شده است. در این راستا واحد سلامت خانواده اقدام به برگزاری کمیته هفته سالمند با حضور معاونین و مسئولین واحدها نموده است در ابتدا مدیر گروه سلامت خانواده در خصوص وضعیت سالمندی و اهمیت مراقبت سالمندان و جایگاه آنها در جامعه مطالبی را بیان نموده و در ادامه کارشناس سالمندان ضمن بیان شعار و روزشمار هفته و دستورالعمل اجرایی برنامه از همکاران خواستند تا نظرات خود را جهت هرچه بهتر اجرایی شدن برنامه بیان نمایند. سپس شعار و روزشمارهفته به شرح ذ یل در اختیار واحدها قرار گرفت.

شعارو روز شمار هفته سالمند

“فرصت های برابر برای تمام سنین”

عناوین روزهای هفته:

چهارشنبه ۳/۷/۱۳۹۸: (روز سالمند، سلامت و سبک زندگی سالم)

پنج شنبه ۴/۷/۱۳۹۸: (روز سالمند و همبستگی در بستر خانواده و جامعه)

جمعه ۵/۷/۱۳۹۸: (روز سالمند، سنت های دیرین فرهنگی، دینی و تکریم منزلت آنان)

شنبه ۶/۷/۱۳۹۸: (روز سالمند، رفاه اجتماعی و محیط توانمند ساز)

یکشنبه ۷/۷/۱۳۹۸: (روز سالمند، عدالت، حقوق شهروندی و حمایت های قانونی)

دوشنبه ۸/۷/۱۳۹۸: (روز سالمندی فعال و مشارکت اجتماعی)

سه شنبه ۹/۷/۱۳۹۸: (روز سالمند و سازمان های مردم نهاد)

کارگاه آموزشی ارگونومی در محل کار، روز شنبه مورخ ۳۰ شهریور  در شرکت سیم و کابل مغان شاهرود، جهت  ۱۰۰نفر از شاغلین  این کارخانه توسط مهندس زاهدی؛ سرپرست واحد بهداشت حرفه ای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود برگزار گردید.

  در این جلسه در ارتباط با اهمیت و علل بیماری های مرتبط با کار و عوارض اسکلتی عضلانی مطالبی ارایه گردید.

لازم به ذکر است؛ اختلالات اسکلتی عضلانی و بیماری های مرتبط، دومین بیماری شغلی از دیدگاه Niosh محسوب می گردد، که با توجه به اهمیت و فراوانی عوارض از برنامه های مهم کنترلی مرکز سلامت کار محسوب می گردد.

کارگاه آموزشی تکامل کودک با هدف آموزش و حساس سازی داوطلبان

سلامت مراکز معاونت بهداشتی شهرستان شاهرود در مورخ ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۸

برگزار گردید.

 در ابتدا کارگاه، اهداف توسط

دکتر واحدی بیان گردید و در ادامه تست های بیلی

(در حیطه های شناختی، درکی، بیانی، حرکات درشت و حرکات ظریف)

اجرای عملی گردید و ترجمه بازیهای ارتقای ASQ بصورت شفاهی توسط خانم

قاسمی بیان گردید و در انتها ضمن پرسش و پاسخ، به رفع ابهامات پرداخته شد.

دومین نشست کمیسیون ماده ۴۸ قانون پنجم توسعه در سال ۱۳۹۸،  ساعت ۱۰ صبح  در سالن اجتماعات معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود  با حضور نمایندگان ادارات؛ دادگستری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری و مسئولین واحد های فنی معاونت بهداشتی برگزار گردید.

دکتر بینش، رییس مرکز بهداشت و معاون بهداشتی، درخصوص هماهنگی سازمان ها و ادارات جهت اجرای هر چه بهتر نظارت بر ممنوعیت تبلیغات فهرست کالا و خدمات آسیب رسان مطالبی را ارایه نمودند.

در ادامه دکتر فاتح، مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشتی، در زمینه اطلاع رسانی به گروه های هدف و ارسال رونوشت مکاتبات و پیگیری های به عمل آمده به معاونت بهداشتی توضیحاتی را بیان نمودند.

در پایان و بعد از تبادل نظرات، صحبت هایی در ارتباط با جهت اجرای هرچه بهتر گشت مشترک مربوطه توسط معاونت بهداشت و معاونت غذا و دارو و اداره صنعت و معدن، مطرح گردید.

    دهمين جلسه كميته نظارت بر اجرای برنامه استراتژیک کنترل عفونت اچ آی وی/ایدز، در روز يكشنبه مورخ ۲۴/۰۶/۹۸ ساعت ۱۱ صبح در سالن آموزش، معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكي شاهرود برگزار گردید.

 در این جلسه دکتر بینش؛ رییس مركز بهداشت و معاون بهداشتي، نماينده فرمانداري،كارشناس آزمايشگاه نيروي انتظامي، و نمايندگان ادارات: آموزش و پرورش، شهرداري، بهزيستي،كار و رفاه اجتماعي، مسئول درمانگاه زندان، و کارشناسان واحد پيشگيري و مبارزه با بيماري ها و مسئول واحد سلامت روان معاونت بهداشتی حضور داشتند.

دكتر بينش؛ پس از خیر مقدم گویی به حاضرین در جلسه و به بیان اهدف برگزاري دهمين كميته پرداختند و بر برگزاري منظم جلسات تاکید داشتند.

ایشان بیان داشتند که انتقال ويروس اچ آي وي به شکل جنسي، جزء اولین راه های انتقال می باشد.

در ادامه جلسه دکتر بینش با اعلام این مطلب که تنها ۲۵ درصد تحقق اهداف بهداشتي، مربوط به حوزه  وزارت بهداشت است و ۷۵ درصد ديگر همكاري های بين بخشي را مي طلبد، بر همکاری سایر شركاي برنامه در راستاي رسيدن به اهداف كميته تاکید نمودند و در خصوص اهمیت آموزش خود مراقبتي به عموم مردم و مشاركت بين بخشي در كنترل و پيشگيري از اچ آي وي سخنانی ایراد فرمودند.

در پایان جلسه اعضاء کمیته به بیان اقدامات انجام شده توسط ادارات متبوع در سه ماه گذشته پرداخته و پس از بحث و گفتگو، مصوبات این جلسه تشریح شد.

        کارگاه یک روزه ارزیابی ریسک و ممیزی بهداشت حرفه ای روز چهارشنبه مورخ ۲۷/۶/۹۸ با حضور بازرسین بهداشت حرفه ای مراکز، کارشناسان ایمنی و بهداشت حرفه ای مراکز، بیمارستان ها و … با هدف توانمند سازی کارشناسان بهداشت حرفه ای و ایمنی صنعتی صنایع در محل سالن اجتماعات معاونت بهداشتی برگزار گردید. در این کارگاه آقای مهندس عظیم کریمی عضو هیات علمی دانشکده بهداشت به تشریح ارزیابی ریسک بر مبنای استاندارد ISO 31000 پرداختند.

کمیته پیشگیری از خودکشی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با حضور دکتر بینش؛ معاون بهداشتی و رییس مرکز بهداشت شاهرود و نمایندگانی از: بیمارستان ها، معاونت درمان، غذا و دارو، دانشجویی و فرهنگی و آمار و فناوری و کارشناسان واحد بهداشت روان معاونت بهداشتی در تاریخ ۲۵ شهریور ۱۳۹۸  برگزار گردید.

جلسه هفتگی گروه مدیریت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، با حضور رییس مرکز بهداشت، معاون اجرایی، مسئولین واحدهای ستادی این هفته با محوریت پایش و ارزیابی برنامه های مرکز میقان برگزار گردید.

استقرار در منطقه عشایری طرود

برنامه ارایه خدمات بهداشتی درمانی به عشایر مستقر در منطقه عشایری کلاته چاه حسین طرود توسط تیم بهداشتی درمانی معاونت بهداشتی شاهرود در تاریخ سیزدهم شهریور ماه سال جاری انجام گردید.

عشایر این منطقه با توجه به بُعد مسافتی و همچنین استقرار دوره ای در بعضی فصول سال، از امکانات رفاهی و بهداشتی درمانی کمتری برخوردار می باشند که با توجه به این مسایل، تعدادی از همکاران شامل؛ پزشک، ماما و بهورز،  به همراهی خانه بهداشت موبایل این معاونت با امکانات کامل یک خانه بهداشت شامل؛ میز، صندلی، تخت معاینه، چادر، کیسه خواب، اقلام دارویی، باکس ترالی اورژانس، کپسول اکسیژن و یخچال، به منطقه اعزام گردید و ارایه خدمات به شکل مطلوب انجام و تجربه موفق دیگری ثبت گردید.