ورود كاربران

تاریخ ویرایش: سه شنبه, ۲۵ دی , ۱۳۹۷

اخبار › تولدی دوباره با تلاش مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شاهرود

در آستانه روز پرستار، بار دیگر تلاش خستگی ناپذیر خانواده علوم پزشکی کشور برای مراقبت از سلامتی مردم، افتخار آفریدند.

نخستین دقایق بامداد روز جمعه مورخ ۲۱ دی ماه ۱۳۹۷ شاهد تولدی دوباره در مرکز خدمات جامع سلامت حسین آباد کالپوش بوده ایم. در میان برف و کولاک منطقه سردسیر حسین آباد کالپوش که دورترین مرکز ارایه دهنده خدمات بهداشتی درمانی در شهرستان میامی است ، ۱۵ دقیقه تلاش بی وقفه پزشک این مرکز، سبب شد تا همزمان با بارش رحمت الهی، صدای گریه نوزادی که چند دقیقه پیش آرام و بی جان، پا در این دنیا گذاشته بود، لبخند را برلب مادر جوان روستایی بنشاند و خستگی را از تن پرسنل ارایه دهنده خدمت بزداید.

حدود ساعت ۲۱ پنجشنبه شب جهت کمک به مادر باردار و فرزندش با مرکز اوژانس گرفته می شود و با توجه به برف و کولاک و مسدود بودن مسیر روستای قوشه دگرمان حسین آباد کالپوش و با کمک چند ساعته نیروی های راهداران خودروی آمبولانس مسافت ۱۳ کیلومتری روستای سوداغلن تا آن مکان را طی کرده و به محل مورد نظر رسیده و پس از انجام اقدامات درمانی و حمایتی مادر باردار به مرکز خدمات جامع سلامت حسین آباد کالپوش انتقال یافت.

پزشک درمانگاه حسین آباد با اشاره به شرایط سخت و حساس این زایمان، بیان داشت؛ این خانم باردار زایمان نخست خود را به روش سزارین انجام داده و با توجه به انجام سونوگرافی، زایمان دوم را هم با توجه به شرایط جنین باید به همین روش انجام می داد.

محمود عبداللهی با بیان اینکه زمان زایمان خانم باردار نامشخص بوده، افزود: با این حال، در زمان حضور بر بالین مشاهده شد که جفت پاهای نوزاد خارج شده و به طور کامل ‘سیانوتیک’ و کبود شده است.

وی اضافه کرد: این زایمان بسیار پیچیده و سخت به کمک خانم زهرا مهدوی میغان، مامای مرکز انجام شد اما نوزاد در زمان تولد هیچ گونه علایم حیاتی نداشته است، که بلافاصله پس از تولد عملیات احیاء و لوله گذاری برای نوزاد صورت گرفته است و پس از تلاش فراوان برای نجات جان نوزاد و انجام عملیات احیای قلبی عروقی (CPR) و در کمال ناباوری نبض و تنفس در ساعت ۱:۱۵ دقیقه بامداد، برگشته و رنگ بدن نوزاد  به تدریج صورتی و طبیعی شد.

لحظه زیبای این ماجرا حدود ۳۰ دقیقه پس از عملیات احیا و زمانی بود که نوزاد چشمان خود را گشوده و گریه کرد که پس از انجام آزمایش و ارزیابی؛ چگونگی تنفس، ضربان قلب، حجم عضلات، رنگ پوست و واکنش نوزاد، مشخص شد نوزاد در سلامت کامل و هوشیار است و به این ترتیب لوله تراشه از گلوی نوزاد خارج شد.

لازم به ذکر است؛ روستاهای سوداغلن و گوشه دگرمان از توابع کالپوش میامی بوده  و در ۲۰۰ کیلومتری شمال شرقی شاهرود قرار دارند.

65646362

نظرات

Your email address will not be published. Required fields are marked *